Gigantin Vuoden Myymälät 2025 ovat Kuopio ja Porvoo - tiimihenki, tinkimättömyys ja kehityshalu ratkaisivat
Gigantti jatkoi pitkää palkitsemisperinnettään julkistamalla jälleen tilikautensa parhaat myymälät. Vuoden Myymälä -tunnustuksen sai Kuopio ja Vuoden Franchise-Myymälän tittelin Porvoo. Molemmissa yhdistyvät valintaraadin mukaan vahva suoriutuminen, jatkuva kehittäminen ja poikkeuksellinen työyhteisön henki. Palkinnot jaettiin Elkjøp-konsernin kansainvälisen Campus-tapahtumassa yhteydessä Oslossa 12.6.2025.

Gigantti Kuopio nousi Vuoden Myymäläksi vaikuttavalla kehityksellään tuotekategoriat ylittävässä asiakaspalvelumallissa, sekä vahvoilla myyntituloksillaan. Valintaraati nosti esiin myös erinomaiset tulokset työtyytyväisyyskyselyissä, jotka kuvastavat hienoa tiimityötä ja sitoutunutta henkilöstöä.
”Tämä on koko henkilökunnallemme äärimmäisen hieno tunnustus. Meillä on kokemusta ja tuoreutta hyvässä suhteessa, ja olemme tehneet viimeisen kolmen vuoden aikana kasvua, joka näkyy. Meillä sitoudutaan, pidetään kiinni sovitusta ja huolehditaan asiakkaista hyvällä fiiliksellä. Kuopiossa on aina ollut hyvä yhteishenki, ja nyt moni yksityiskohtakin on loksahtanut paikoilleen. Kiitos aktiiviselle henkilökunnalle myynnissä ja operaatioissa, jotka haluavat ja pyytävät oppia. Kiitos osastopäälliköille, jotka ovat saaneet kaikki yhdessä mukaan”, hymyilee tavaratalopäällikkö Joonas Hyttinen.
Vuoden Franchise-Myymälä -palkinnon saanut Gigantti Porvoo on onnistunut kasvattamaan paikallista markkinaosuuttaan vaikeassa markkinatilanteessa - lähtötasolta, joka oli jo entuudestaan koko Gigantin korkein. Valintaraati nosti esiin myös huippuluokan asiakastyytyväisyys- ja henkilöstötulokset sekä valtakunnan parhaan markkinaosuuden.
”Iso kiitos koko meidän joukkueelle! Tämä on yhtenäisin tiimi, jossa olen ikinä pelannut. Sitoutumisen aste ja yhteishenki on mahtava: ihmiset tulevat töihin mielellään, jopa vapaapäivinään. Asioista puhutaan suoraan, hiotaan kehityskohtia ja kasvetaan yhdessä. Yrittäjä Mikko Nguyenin johdolla koko kulttuuriimme on tarttunut voittamisen nälkä ja halu tehdä asioita jatkuvasti vähän paremmin. Nyt nautitaan hetki ansaitusti, ja sen jälkeen arkeen. Tällä tilikaudella jatkamme esimerkiksi asiakaspalvelun laadun ja keskinäisen kommunikaation kehittämistä”, juttelee hyväntuulinen tavaratalopäällikkö Tony Pajari.
Voittajat valitsi Gigantin ja Elkjøp-konsernin edustajista koostuva raati, joka arvioi myymälöitä 38 yksikön joukosta. Palkintokriteereinä olivat asiakas- ja henkilöstötyytyväisyys, taloudellinen suorituskyky sekä pitkäjänteinen panostus kulttuurin ja asiakaskokemuksen kehittämiseen. Gigantin Vuoden Myymälät -palkinnot jaetaan vuosittain tilikauden päätteeksi, konsernin kansainvälisen Campus-koulutustapahtuman yhteydessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville VähäkoskiGigantti Oy Ab / myymälätoimintojen johtaja
Puh:+358 40 826 0015ville.vahakoski@gigantti.fiKuvat
Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 38 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 400 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2024/2025 oli 478 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Gigantti sulkee Redin myymälänsä lokakuussa15.9.2025 13:20:00 EEST | Tiedote
Gigantti Oy sulkee lokakuun puolivälissä Helsingissä sijaitsevan, Redin kauppakeskuksen myymälänsä. Myymälähenkilöstö siirtyy sulkemisen jälkeen Gigantin muihin myymälöihin.
Gigantti ja HIFK jatkavat kumppanuutta - yhteistyö laajenee myös Auroraliigan puolelle4.9.2025 18:45:28 EEST | Tiedote
Gigantti ja HIFK ovat solmineet jatkosopimuksen, joka käynnistää yhteistyön 25. kerran kaudella 2025–2026. Kumppanuus näkyy HIFK:n ottelutapahtumissa ja fanisisällöissä, sekä laajenee ensimmäistä kertaa myös Auroraliigaan: merkittävä osa Gigantin tuesta ohjataan Stadin Gimmojen toimintaan.
Gigantin elokuun myydyimmät puhelimet top 10 – Regulaatiomuutokset muokkaavat markkinaa, useiden valmistajien uudet lippulaivamallit saapuvat kauppoihin1.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Elokuun myydyimpien puhelinten listaa hallitsevat odotetut mallit ilman suuria yllätyksiä. EU:n regulaatiomuutokset ovat nostaneet valmistuskustannuksia ja vähentäneet edullisimpien puhelinten tarjontaa, mikä ohjaa kysyntää kohtuuhintaisten mutta laadukkaiden mallien suuntaan. Kuun myydyin on suomalaisten vakiintunut suosikki hyvällä hinta-laatusuhteella. Syksy on uutuuksien aikaa, myös puhelinkaupoilla.
Riku Kuusisto Gigantin uudeksi toimitusjohtajaksi - ”Kun teknologia toimii, arki toimii”28.8.2025 11:00:33 EEST | Tiedote
Gigantti Oy Ab:n toimitusjohtajaksi on nimitetty Riku Kuusisto, joka aloittaa tehtävässään 1. tammikuuta 2026. Kuusisto siirtyy uuteen rooliinsa kansainvälisen vähittäiskaupan ja kuluttajaliiketoiminnan johtotehtävistä, joista hänellä on yli 20 vuoden kokemus.
Gigantin elokuun uutiskirje: Päivityssyksy ja pelikonebuumi – mitä PC-markkinoilla tapahtuu juuri nyt?15.8.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Syksy tuo mukanaan merkittävän muutoksen PC-käyttäjille, kun Windows 10:n tuki päättyy lokakuussa, mikä tarkoittaa monelle uuden tietokoneen hankintaa. Pelikoneiden komponenttimyynti on kasvanut vuodessa räjähdysmäisesti, samalla kun uudet tekoäly-PC:t tekevät tuloaan kuluttajien arkeen. Gigantin teknologiakategorian myyntipäällikkö Sami Kinnunen avaa ajankohtaisia trendejä ja antaa käytännön vinkit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme