Puutarhakauppa käy nyt kuumana – Nämä kasvit viedään käsistä
17.6.2025 10:56:08 EEST | Hankkija Oy | Tiedote
Puutarhakaupan kovin sesonki on parhaillaan käynnissä ja ennusteet koko kesäkauden myynnistä ovat lupaavia. Suomen suurimman puutarhamyymäläketjun Hankkijan osastopäällikkö Outi Jokinen uskaltaa sanoa jo tässä vaiheessa, että taimien myynti ylittää viime vuoden luvut. Puutarhakaupan kiivain sesonkiaika jatkuu yleensä heinäkuulle asti.

– Erilaisia yrttejä on myyty tänä vuonna ennätysmäärä. Niiden lisäksi kaupaksi käyvät etenkin hedelmä- ja marjakasvit, vihannesten taimet sekä näyttäväkukkaiset perennat. Myös erikoisempien hedelmäpuiden, kuten persikan ja nukkakirsikan myynti on yllättänyt positiivisesti, Jokinen vahvistaa.
Yrttien suosiota selittää se, että kuluttajat ovat erittäin kiinnostuneita kotitarveviljelystä. Omalle kasvimaalle, kasvihuoneeseen ja lavatarhaan halutaan istuttaa satoa tuottavia kasveja. Samalla kotipuutarhurit ostavat pihoilleen näyttäviä perennoja, kuten pioneja.
– Huhtikuun sää suosi puutarhakaupan käynnistymistä parisen viikkoa etuajassa. Silloin ei ollut liian kuuma, eikä toisaalta kovin sateistakaan. Toukokuun viileys verotti kausikukkakauppaa jonkin verran ja kesäkukkia myydään tänä vuonna enemmän kesäkuussa, Jokinen kertoo.
Hän näkee toisena puutarhakaupan myyntiä vauhdittaneena syynä verkkokaupan. Pelkästään Hankkijan verkkokaupassa myynti on kasvanut viiden vuoden takaisiin lukuihin verrattuna lähes 120 prosenttia.
– Monivuotisissa taimissa olemme jo ylittäneet viimevuotisen huipputason. Kuluttajat ovat ostaneet aktiivisesti verkosta myös lavoittain myytäviä tuotteita, kuten multaa ja kuorikatetta.
120-vuotisjuhlia viettävän Hankkijan verkkokaupasta löytyy 1 500 erilaista puutarhakasvia. Lisäksi Hankkijalla on myymälöitä noin 50 eri puolilla Suomea
Yhteyshenkilöt
Outi JokinenHankkija Oy/Puutarhakaupan osastopäällikkö
Puh:010 768 3005outi.jokinen@hankkija.fiKuvat
Linkit
Hankkija
Hankkija
Hankkija Oy on Suomen johtava maatalous- ja konekauppa. Hankkija on myös Suomen suurin teollisten eläinrehujen valmistaja. Hankkijalla on 49 myymälää sekä alan laajin verkkokauppa.
Hankkija on lisäksi aktiivisen harrastajan kauppa, jonka myymälöissä on kattavat ja monipuoliset valikoimat puutarha-, hevos-, lemmikkieläin-, metsänhoito- ja metsästystuotteita. Hankkijan palveluksessa työskentelee yli 1000 työntekijää ja yrityksen liikevaihto vuonna 2024 oli 828 miljoonaa euroa. Hankkija täyttää tänä vuonna 120 vuotta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hankkija Oy
Ilmastoviisas ja pölyttäjäystävällinen puutarha on ajan hermolla1.7.2026 09:56:52 EEST | Tiedote
Sään ääri-ilmiöt, kuten pitkät hellejaksot, rankkasateet ja talvien vaihtelevat pakkasolosuhteet, näkyvät yhä useammin myös kotipuutarhoissa. Kasvien menestyminen ei ole enää itsestäänselvyys, ja moni puutarhaharrastaja pohtii, miten kasvivalinnoilla voi parantaa pihan kestävyyttä ja vähentää hoidon tarvetta.
Marjakasvien kysyntä räjähti – suosikkilajikkeet kiinnostavat puutarhureita25.5.2026 12:16:29 EEST | Tiedote
Puutarhasesonki on täydessä vauhdissa, ja erityisesti marjakasvien kysyntä on noussut ennennäkemättömälle tasolle. Samalla näyttävät ja pölyttäjäystävälliset perennat ovat nousseet suosioon. Kotipuutarhureita houkuttelevat nyt helppo satoisuus, herkulliset makuelämykset ja omavaraisuuden lisääminen – eikä kiinnostukselle näy loppua.
Antti-Teollisuus siirtyy viljankuivureiden suoramyyntiin – Hankkija lopettaa kuivurimyynnin11.5.2026 14:53:50 EEST | Tiedote
Antti-Teollisuus Oy uudistaa viljankuivureiden ja viljasiilojen myyntimallinsa ja siirtyy suoramyyntiin 1.7.2026 alkaen. Pitkään jatkunut jälleenmyyntiyhteistyö Hankkijan kanssa päättyy kesäkuun 2026 lopussa. Osapuolet hoitavat siirtymän hallitusti ja hyvässä yhteisymmärryksessä.
20 vuotta Kasvuohjelmaa – tutkittua tietoa viljelijöiden hyväksi27.4.2026 13:39:57 EEST | Tiedote
Hankkijan ja Yaran yhteinen Kasvuohjelma täyttää 20 vuotta. Vuonna 2006 käynnistynyt yhteistyö on kasvanut merkittäväksi suomalaisen kasvintuotannon tutkimus- ja kehityskokonaisuudeksi. Sen tavoitteena on tarjota viljelijöille tutkittua tietoa ja käytännön ratkaisuja sadon, laadun ja tilojen kannattavuuden parantamiseen.
Kotipuutarhasta haetaan tänä kesänä turvaa ja vapautta – tässä puutarhakaupan kuumimmat trendit20.4.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Puutarhakaupan sesonki on käynnistynyt ja käy kuumimmillaan touko–kesäkuun vaihteessa, jolloin suurin osa kevään ja kesän taimista ja kasveista löytää uuden kodin. Tänä vuonna suomalaisten pihoilla ja parvekkeilla näkyy aiempaa selkeämmin yksi yhteinen piirre: puutarhalta odotetaan paitsi kauneutta ja herkullisuutta myös huoltovarmuutta, helppoutta ja sallivaa asennetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

