Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Suosikkikirjailija Miina Supisen suloinen hyvänmielen äänikirjasarja alkaa – Pääskykehrän tarinoiden ensimmäinen osa ilmestyy 22.7.

17.6.2025 09:30:38 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Pääskykehrä on tunnelmallinen pieni kaupunki merenrannalla. Vanhakaupunki on karkkimaisen ja suloisen idyllinen, mutta joen toisella rannalla on myös varjoisampia kortteleita. Miina Supisen uudessa hyvänmielen sarjassa rakastutaan, erotaan, etsitään mielenrauhaa, kokataan gourmet-ruokaa ja haaveillaan tähteydestä.

Kirjailija Miina Supinen
Kuva: Liisa Valonen

Pääskykehrään sijoittuvat viisi tarinaa elämänmakuisine hahmoineen kuvaavat naisia elämän solmukohdissa. Miina Supiselle suuri inspiraation lähde Pääskykehrän tarinoiden kirjoittamiseen on ollut musiikki.

- Erityisesti guilty pleasure -musa, eli tosi romanttiset, melodramaattiset biisit. Toinen inspiraation lähde on ollut konditoriataide eli hyvännäköiset donitsit, kuppikakut tai kakut, jotka ovat niin söpöjä, että niitä ei melkein tekisi mieli syödä.

Kirjailija ja toimittaja Miina Supinen (s. 1976) on kirjoittanut useita romaaneja aikuisille ja lapsille sekä elämäkerran Vilkkumaa yhdessä Maija Vilkkumaan kanssa. Osa tarinoista perustuu aiemmin eri lehdissä julkaistuihin jatkokertomuksiin.

Miina Supinen: Pääskykehrän tarinoita (Gummerus)

Ilmestyvät e- ja äänikirjoina, lukija: Maija Lang

Ilmestymispäivät:

22.7. Rakkauden resepti 
24.8. Sininen sydän  
21.9. Päivänkakkaran paluu
19.10. Tähtisumua
16.11. Hopeinen haukka


Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kirjailija Miina Supinen
Kuva: Liisa Valonen
Lataa
Miina Supinen: Rakkauden resepti
Kansi: Timo Numminen
Lataa
Miina Supinen: Sininen sydän
Kansi: Timo Numminen
Lataa
Miina Supinen: Päivänkakkaran paluu
Kansi: Timo Numminen
Lataa
Miina Supinen: Tähtisumua
Kansi: Timo Numminen
Lataa
Miina Supinen: Hopeinen haukka
Kansi: Timo Numminen
Lataa

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

EMBARGO 21.9. klo 00:01 / Ainutlaatuinen skuuppikirja vie vallan kulisseihin ja politiikan toimittajan vauhdikkaaseen työhön – Marko-Oskari Lehtosen Vallan vahtikoira (Gummerus) ilmestyy 21.9.21.9.2026 00:01:00 EEST | Tiedote

Miten kansanedustajien sauna-asunto paljastui? Kuka Fazer-miljonääri jäi kiinni sushin ja sukkahousujen varastamisesta? Miksi poliisi halusi kuulustella Marimekko-pomoa? Miten toimittajat pääsivät Tytti Yli-Viikarin lentopisteiden jäljille? Palkitun politiikan toimittajan Marko-Oskari Lehtosen Vallan vahtikoira – Paljastuksia yhteiskunnan ytimestä (Gummerus) tuo päivänvaloon ennen julkaisematonta tietoa suomalaisesta eliitistä presidenttejä ja pääministereitä myöten ja avaa niin kutsutun kuittijournalismin merkitystä julkisen rahankäytön ja sitä kautta veronmaksajien edun valvonnassa.

ENNAKKOTIEDOTE: Aamos Hongan trillerit ovat myyneet yhteensä jo yli 50 000 kappaletta – Kolmas romaani Viimeinen vyöhyke (Gummerus) ilmestyy 2.10.18.9.2026 10:50:30 EEST | Tiedote

Tiedustelumaailman sisäpiirissä työskentelevän Aamos Hongan viime vuonna ilmestyneet menestystrillerit Punainen verkko ja Viides artikla ovat ylittäneet yhteensä jo 50 000 kappaleen myynnin. Janne Peuran tarinaan saadaan jatkoa, kun kolmas osa, hiuksia nostattavan ajankohtainen Grönlanti-trilleri Viimeinen vyöhyke, ilmestyy 2.10.

Hämmästyttävä tosikertomus, suurenmoinen meriseikkailu ja uskomaton selviytymistarina14.9.2026 12:27:37 EEST | Tiedote

Yhdysvaltalaista David Grannia pidetään yhtenä maailman parhaista tietokirjailijoista, etenkin historiallisten tarinoiden kertojana. Grannin Wager (Gummerus) on suurenmoinen kertomus ihmisestä ääriolosuhteissa, se vie lukijan 1700-luvulle Britannian kuninkaallisten merivoimien aluksen matkaan. Kirja pysytteli New York Timesin bestsellerlistalla yli vuoden, ja sen käännösoikeudet on myyty 35 maahan.

ENNAKKOTIEDOTE: Jo kolme vuotta kauhua – Timo R. Stewartin Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) ilmestyy 3.10.11.9.2026 08:39:51 EEST | Tiedote

Mitä Gazan tuhosta on tärkeä tietää ja miten siitä voi puhua? Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla palkittu Timo R. Stewart on seurannut traagisia tapahtumia tiiviisti ja ollut tutkijana aivan Suomessa käydyn keskustelun ytimessä. 3.10. ilmestyvässä kirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) hän käy läpi konfliktin vaiheita niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta.

ENNAKKOTIEDOTE: 90 tunnin työviikkoja ja ujoja torstai-Kalleja – Meemivelho Finanssiveli muistelee hulluja vuosiaan rahoitusalalla10.9.2026 10:21:50 EEST | Tiedote

Miten pärjätä rahoitusalan armottomassa pudotuspelissä? Miltä tuntuu istua aamuneljältä odottamassa pomon kuittausta PowerPoint-dekkiin? Miksi Kalleen mennään juhlimaan juuri torstaisin? Mikä on Lunch utan slut? Vastaus kaikkiin kysymyksiin löytyy 8.10. ilmestyvästä Finanssiveljen muistelmakirjasta Pako rahoitusalalta – Totuus toppaliivin takaa (Gummerus).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye