ENNAKKOTIEDOTE: Suosikkikirjailija Miina Supisen suloinen hyvänmielen äänikirjasarja alkaa – Pääskykehrän tarinoiden ensimmäinen osa ilmestyy 22.7.
Pääskykehrä on tunnelmallinen pieni kaupunki merenrannalla. Vanhakaupunki on karkkimaisen ja suloisen idyllinen, mutta joen toisella rannalla on myös varjoisampia kortteleita. Miina Supisen uudessa hyvänmielen sarjassa rakastutaan, erotaan, etsitään mielenrauhaa, kokataan gourmet-ruokaa ja haaveillaan tähteydestä.

Pääskykehrään sijoittuvat viisi tarinaa elämänmakuisine hahmoineen kuvaavat naisia elämän solmukohdissa. Miina Supiselle suuri inspiraation lähde Pääskykehrän tarinoiden kirjoittamiseen on ollut musiikki.
- Erityisesti guilty pleasure -musa, eli tosi romanttiset, melodramaattiset biisit. Toinen inspiraation lähde on ollut konditoriataide eli hyvännäköiset donitsit, kuppikakut tai kakut, jotka ovat niin söpöjä, että niitä ei melkein tekisi mieli syödä.
Kirjailija ja toimittaja Miina Supinen (s. 1976) on kirjoittanut useita romaaneja aikuisille ja lapsille sekä elämäkerran Vilkkumaa yhdessä Maija Vilkkumaan kanssa. Osa tarinoista perustuu aiemmin eri lehdissä julkaistuihin jatkokertomuksiin.
Miina Supinen: Pääskykehrän tarinoita (Gummerus)
Ilmestyvät e- ja äänikirjoina, lukija: Maija Lang
Ilmestymispäivät:
22.7. Rakkauden resepti
24.8. Sininen sydän
21.9. Päivänkakkaran paluu
19.10. Tähtisumua
16.11. Hopeinen haukka
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen rikosdraama Dancing Queen vie salaisuuksien 1970-luvulle – Ruotsin suosituimpiin kirjailijoihin kuuluvan Denise Rudbergin uutuussarjan avaus ilmestyy 7.7.202513.6.2025 07:56:00 EEST | Tiedote
Ruotsissa valtavan suositun Denise Rudbergin uutuusdekkari Dancing Queen (Gummerus) sukeltaaa kimaltelevan 1970-luvun varjoihin ja käsittelee murhia, salaliittoja, naisen asemaa, valtaa ja perhesuhteita. Rikosromaani aloittaa uuden Queen-trilogian, joka seuraa kahden sisukkaan naispoliisin työtä 1970-luvun Tukholman miehisessä maailmassa.
Kansainvälinen kirjailmiö on rantautunut Suomeen! Murhamysteeri-tehtäväkirjat myyntilistoilla syyskuusta lähtien6.6.2025 15:24:21 EEST | Tiedote
G. T. Karberin ainutlaatuiset Murha!-tehtäväkirjat ovat olleet kuukausikaupalla myyntilistojen kärjessä Suomessa, Iso-Britanniassa ja Yhdysvalloissa. Visaista ratkottavaa nojatuolietsiville tarjoavan kirjasarjan ensimmäisen osan käännösoikeudet on myyty 37 kielialueelle. Suomessa teos on ollut Mitä Suomi lukee –listan kärkisijoilla ilmestymisestään lähtien, ja se oli viime vuoden toiseksi myydyin käännetty tietokirja. Sarjan toinen osa Murha! Osa 2 - 100 mysteeriä nojatuolietsiville (Gummerus) ilmestyi suomeksi huhtikuun lopussa. Ahkerimmille etsiville on luvassa lisää ratkottavaa jo lokakuussa, kun kolmas tehtäväkirja ilmestyy.
Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uutuuden kansainvälinen ilmestymispäivä on tänään – Odotettu Tähtienvälinen (Gummerus) on luettavissa heti myös suomeksi3.6.2025 10:47:04 EEST | Tiedote
Evelyn Hugon seitsemän aviomiestä -hittiteoksesta tunnetun Taylor Jenkins Reidin uutuuskirja Tähtienvälinen ilmestyy tänään ympäri maailmaa, myös suomeksi. Menestyskirjailijan lumoavassa uutuudessa rakkaus ylittää astronomiset rajat. Tähtienvälinen on äänestetty kesän odotetuimmaksi kirjaksi Goodreadsissa.
Unohtumaton lukuromaani Missä maa murtuu on kevään kansainvälinen kirjatapaus23.5.2025 08:09:07 EEST | Tiedote
Clare Leslie Hallin vangitseva ja koskettava rakkaustarina Missä maa murtuu (Gummerus) on ollut poikkeuksellinen kirjasensaatio maailmalla. Sen julkaisuoikeudet myytiin yli 30 maahan jo käsikirjoitusvaiheessa, ja sitä on myyty englanniksi jo 430 000 kappaletta vain 2,5 kuukauden aikana. Romaani on ollut ilmestymispäivästään lähtien myydyimpien kirjojen listoilla mm. Yhdysvalloissa, Kanadassa, Saksassa, Hollannissa, Italiassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Sen elokuvaoikeudet on ostanut Reese Witherspoonin tuotantoyhtiö Hello Sunshine, joka myös vastasi Suon villi laulu -romaanin filmatisoinnista.
Niilo Seväsen Ikitalven polku Tähtifantasia-ehdokkaaksi – Romaanin jatko-osa ilmestyy 28.2.202621.5.2025 13:57:21 EEST | Tiedote
Niilo Seväsen eeppinen esikoisromaani Ikitalven polku (Gummerus) on valittu Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaaksi. Kiitetyn, keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentavan romaanin jatko-osa Ikitalven kuilu ilmestyy helmikuussa 2026 Kalevalan päivänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme