Veikkaus havainnut epäilyttävää ja kiellettyä vedonlyöntiä suomalaisessa huippusalibandyssa
Veikkaus on havainnut omissa tutkimuksissaan, että suomalaisessa huippusalibandyssa vaikuttaa tapahtuneen epäilyttävää, säännöissä ja sopimuksissa kiellettyä vedonlyöntiä. Asian selvitystä jatkaa Suomen urheilun eettinen keskus SUEK.

Tutkimuksissa ovat toistaiseksi nousseet erityisesti kaksi ottelua. Toinen (Suomi-Norja) pelattiin viime joulukuussa 2024 miesten MM-kisoissa ja toinen miesten F-liigan pudotuspeleissä keväällä 2025 (Classic-SPV).
- Tutkimustemme perusteella näyttää varsin ilmeiseltä, että salaisia kokoonpanotietoja on välitetty ja vuodettu joukkueiden sisältä eteenpäin ennen kuin ne ovat tulleet julkisiksi. Niiden perusteella läheisessä kytköksessä sisäpiiriin olevat henkilöt ovat lyöneet itselleen jopa täysin poikkeuksellisia vetoja ennen kokoonpanotietojen julkistusta - jopa sitä joukkuetta vastaan, johon vedonlyöjällä on kytkös, kertoo turvallisuus- ja riskienhallintajohtaja Mikko Lahti Veikkaukselta.
Poikkeuksellisuudella Lahti tarkoittaa sitä, että kyseisten vedonlyöjien panokset tutkimusten alaisiin peleihin ovat olleet merkittävästi suuremmat kuin mitä he ovat normaalisti yksittäisiin peleihin panostaneet. Lisäksi joukossa on henkilöitä, joiden pelitilit ovat olleet ennen kyseisiä pelejä hyvin passiivisia tai he ovat pelanneet aikaisemmin ihan muita Veikkauksen peliryhmien pelejä kuin vedonlyöntiä.
- Tiedossamme ei kuitenkaan ole, että kyseisissä otteluissa pelanneet tai pöytäkirjaan merkittyinä toimihenkilöinä toimineet olisivat vetoa kyseisistä otteluista lyöneet, Lahti Veikkaukselta sanoo.
MM-kisaottelun Suomi-Norja sisäpiiritietoa vaikuttavat käyttäneen hyväkseen vedonlyönnissä muun muassa useat maajoukkueen ulkopuoliset liigapelaajat ja toimihenkilöt.
Classic-SPV-pelin vedonlyöjillä on havaittu joko hyvin läheinen tai ainakin olemassa oleva selkeä kytkös Classiciin. Mitään kytköksiä SPV:hen ei ole havaittu. Pelaajat tai muut pöytäkirjaan merkatut eivät ole ottelusta Veikkaukselle vetoa lyöneet, eikä myöskään ylin seurajohto.
Vetoja myös oman joukkueen tappioista
Veikkauksella on lisäksi tiedossa ainakin toistakymmentä miesten F-liigapelaajaa, toimihenkilöä tai muuten läheisessä yhteydessä joukkueeseen olevaa, jotka ovat
lyöneet vetoa kahden edellisen kauden aikana liigaotteluista. Se on sopimuksissa ja säännöissä kiellettyä.
Tutkimuksissa on noussut erityisesti esiin yksi viime kaudellakin F-liigaa pelannut mies. Veikkauksen analyysin perusteella vedonlyöntiin liittyy poikkeuksellisia, selkeästi sääntöjen vastaisia piirteitä, jotka Veikkaus on saattanut myös SUEKin tietoon. Pelkästään viime kauden aikana näitä analyysin osoittamia, epäilyttäviä ja kiellettyjä salibandyvetoja lyötiin kymmenillä tuhansilla euroilla. Analyysi ja data osoittavat toiminnan jatkuneen poikkeuksellisen suurilla summilla myös aikaisemmilla kausilla.
Näiden tapausten lisäksi ainakin yksi F-liigajoukkueen toiminnan ytimessä oleva henkilö on lyönyt viime kauden aikana useita vetoja ennen kokoonpanotietojen julkistamista – myös oman joukkueensa tappion puolesta.
Vastoin sopimuksia, sääntöjä ja eettisiä arvoja
Veikkauksen, Salibandyliiton ja F-liigan kumppanuussopimuksiin on kirjattu ”kaikenlaisesta sellaisesta toiminnasta pidättäytyminen, joka saattaa aiheuttaa maajoukkueisiin tai seuroihin kuuluvat henkilöt kyseenalaiseen asemaan suhteessa vedonlyönti- ja veikkaustoimintaan.”
Lisäksi vedonlyöntikielto sekä sisäpiiritiedon käyttämisen ja levittämisen kielto on kirjattu liiton kilpailusääntöihin sekä F-liigan ja siellä toimivien henkilöiden – pelaajien, valmentajien ja muiden toimihenkilöiden – allekirjoittamiin sopimuksiin.
- Tämä on vakava kokonaisuus, jossa on toimittu vastoin sopimuksia, sääntöjä ja urheilun eettisiä arvoja. Toivon mukaan asian julkitulo kuitenkin alleviivaa kaikille Suomessa huippu-urheilussa mukana oleville, miten luottamukselliseen, vedonlyöntiin linkittyvään sisäpiiritietoon sekä omaan sarjaan liittyvään vedonlyöntikieltoon pitää suhtautua, Lahti Veikkaukselta toteaa.
- Olemme käyneet asiaa läpi Salibandyliiton kanssa. He ovat päättäväisesti sitoutuneet vaatimiimme nopeisiin ja perusteellisiin toimenpiteisiin, joilla pyritään entistä voimakkaammin vaikuttamaan siihen, ettei tällaisia asioita enää tapahtuisi, Veikkauksen Lahti sanoo.
Veikkaus on luovuttanut tänään tiistaina asiaan liittyvää aineistoa Suomen urheilun eettiselle keskukselle (SUEK), joka aloittaa asiakokonaisuuteen perehtymisen ja sitä kautta tutkinnalliset toimenpiteet.
Liitto ja F-liiga käynnistävät välittömät toimenpiteet
Salibandyliitto ja lajin pääsarjoja operoiva F-liiga suhtautuvat asiaan äärimmäisen vakavasti ja epäillyn sisäpiiritiedon väärinkäytön tuomiten. He aloittavat välittömästi toimenpiteet, joilla pyritään tehostetusti ehkäisemään ilmiötä jatkossa.
- Asiasta kuultuamme olimme luonnollisesti pettyneitä ja toiminta on täysin tuomittavaa. Olemme todella pahoillamme. Tämä on vastoin moraalia, etiikkaa, sääntöjä ja sopimuksia, Salibandyliiton toiminnanjohtaja Riku Tapio toteaa.
- Meidän tehtävänämme on varmistaa, että nämä tapaukset selvitetään. Sen jälkeen yksiselitteinen tavoite on varmistaa, ettei näin tapahdu enää koskaan. Tulemme yhdessä SUEKin kanssa tekemään kaikkemme, että syylliset löytyvät. Sen jälkeen tulemme asettamaan heille rangaistuksia, Tapio sanoo.
Salibandyliitto ja F-liiga aloittavat asian käsittelyn heti tänään tiistaina yhdessä seurojen ja leirillä olevan miesten maajoukkueen kanssa.
Lisätiedot:
Turvallisuus- ja riskienhallintajohtaja Mikko Lahti, Veikkaus. Haastattelupyynnöt Veikkauksen viestinnän kautta puh: 09-4370 7000.
Toiminnanjohtaja Riku Tapio, Salibandyliitto. Puh: 050-340 5550.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veikkauksen mediapalvelu, puh. 09 4370 7000
ma, ke-to: klo 8–21
ti: klo 8–22
pe: klo 8–23
la: klo 9–12 ja klo 20–22
su: klo 10–15
www.veikkaus.fi/yritys
Linkit
Veikkaus on jokaisen suomalaisen peliyhtiö. Pyrimme jatkuvasti paremmaksi joka mittarilla. Intohimonamme on parempi pelaaminen, jotta pelaajamme viihtyisivät joka solullaan. Toimintaamme ohjaavat arvot – välittäminen, yhdessä tekeminen ja rohkeus – ja vastuullisuus on keskeinen osa pelaajakokemuksen kehittämistä ja päivittäistä toimintaamme. Tavoitteemme on olla arvostettu ja menestyvä kansainvälinen rahapelialan toimija.
PAREMMAN PELIN PUOLESTA – VEIKKAUS
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Veikkaus Oy
Veikkaus jatkaa Peluurin rahoitusta17.6.2025 09:58:59 EEST | Tiedote
Veikkaus on sopinut A-Klinikkasäätiön ja Sininauhaliiton kanssa, että rahapelihaittojen ehkäisyyn keskittyvän Peluuri-palvelun rahoitusta jatketaan Veikkauksen tuotoista vuoden 2026 loppuun saakka.
Veikkauksen uuden Milli-pelin ensimmäinen päävoitto jakoon – Paimioon miljoonan euron voitto17.6.2025 08:07:22 EEST | Tiedote
Uuden Milli-pelin ensimmäinen päävoitto meni jakoon maanantai-iltana. Miljoonan euron voittopotti osui Paimioon.
Loton potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon14.6.2025 22:36:49 EEST | Tiedote
Loton kierroksen 24/2025 arvonnassa ei löytynyt täysosumaa, joten juhannuspäivänä potissa on viisi miljoonaa euroa.
Eurojackpotin potti nousee13.6.2025 22:51:58 EEST | Tiedote
Perjantaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi tiistaina tarjolla on noin 39 miljoonan euron potti.
Huippujoukkueiden otteluita VeikkausTV:ssä - Jalkapallon seurajoukkueiden MM-kisat 2025 suorina lähetyksinä13.6.2025 14:53:25 EEST | Tiedote
Jalkapallon seurajoukkueiden MM-kisat järjestetään Yhdysvalloissa 14.6.-13.7. Veikkauksen asiakkaat voivat katsoa huippuseurojen väliset ottelut VeikkausTV:n kautta suorina ja ilmaisina lähetyksinä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme