Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL

THL on havainnut merkittäviä virheitä hyvinvointialueiden toimittamissa diagnoositiedoissa – asiaa selvitetään yhdessä alueiden kanssa

Jaa

THL on havainnut huomattavia virheitä hyvinvointialueiden toimittamissa perusterveydenhuollon diagnoositiedoissa. Virheet liittyvät useiden alueiden toimittamiin tietoihin pitkäaikaissairauksien diagnoosimääristä, ja ne koskevat ainakin vuotta 2023. 

Pitkäaikaissairauksia ovat muiden muassa sydän- ja verisuonitaudit, diabetes, reuma ja syövät.

Useat hyvinvointialueet ovat toimittaneet THL:lle tiedot pitkäaikaisdiagnoosien määrästä virheellisesti niin, että ne näkyvät käyntisyinä. 

Toisin sanoen esimerkiksi verenpainetautia sairastavan käynti hengitystieinfektion takia lääkärissä näkyy tiedoissa myös verenpainetaudin hoitokäyntinä. Kun tällaisia hengitystieinfektiokäyntejä on useita, pitkäaikaisdiagnoosien määrä rekisterissä alkaa kasvaa merkittävästi. Käynnin pitäisi näkyä rekisterissä ainoastaan hengitystieinfektion käyntinä. 

”Useiden alueiden diagnoosimäärät ovat huomattavasti suurempia kuin mitä ne ovat olleet aiempina vuosina”, sanoo THL:n yksikönpäällikkö Jan Magnusson.

Virheellisiä tietoja havaittu kymmenellä hyvinvointialueella

Diagnoosien määrässä on havaittu merkittäviä virheitä seuraavilla hyvinvointialueilla:

  • Etelä-Karjalan hyvinvointialue
  • Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
  • Etelä-Savon hyvinvointialue
  • Kainuun hyvinvointialue          
  • Kanta-Hämeen hyvinvointialue
  • Keski-Suomen hyvinvointialue
  • Kymenlaakson hyvinvointialue
  • Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue          
  • Päijät-Hämeen hyvinvointialue
  • Satakunnan hyvinvointialue

THL on lähettänyt alueille selvityspyynnön tiedoista toukokuussa, ja selvitystyö jatkuu edelleen.  

”Selvitämme parhaillaan yhdessä hyvinvointialueiden kanssa tilannetta, kuten tietojen toimittamiseen liittyviä prosesseja”, Magnusson sanoo.

Hyvinvointialueiden on toimitettava diagnoositietonsa THL:n hoitoilmoitusrekisteriin (Hilmo) kalenterivuoden päätyttyä viimeistään helmikuun lopussa THL:n ohjeistuksen mukaisella tavalla. Tämän jälkeen alueet voivat kuitenkin vielä täydentää tietojaan, jos ovat havainneet tiedoissa korjattavaa tai täydennettävää.

THL huomasi laaduntarkkailussa huhtikuussa, että diagnoositietoissa on merkittäviä virheitä, ja alkoi selvittää asiaa.  

”Muutokset ovat tallentuneet järjestelmiimme karkeasti arvioiden viimeisen puolen vuoden aikana”, Magnusson sanoo.

Ei vaikutusta hyvinvointialueiden ensi vuoden sote-rahoitukseen

Diagnoositiedoissa on kyse erittäin merkittävistä tiedoista, joita käytetään THL:ssä hyvin monipuolisesti eri toiminnoissa, kuten hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveydenhuollon rahoituksen laskennassa sekä monissa tutkimus- ja tilastotoiminnoissa.

Sote-rahoituksen osalta tietojen perusteella arvioidaan kunkin hyvinvointialueen sairastavuutta ja siten palvelutarvetta, jonka perusteella alueet saavat suurimman osan rahoituksestaan.

Hyvinvointialueiden vuoden 2026 rahoituksen laskentaan käytetään vuoden 2023 tietoja.

”Tiedämme jo nyt, ettei havaituilla virheillä ole vaikutusta alueiden ensi vuoden rahoituslaskelmiin”, sanoo yksikönpäällikkö Mikko Peltola.

”On kuitenkin erittäin tärkeää, että virheiden syy selvitetään juurta jaksain. Haluamme yhteistyössä hyvinvointialueiden kanssa varmistaa, että sote-rahoituksen laskennassa käytettävä tietopohja on mahdollisimman luotettava.”

Kun asian selvittäminen on edennyt, THL kertoo tarkemmin diagnoositietojen virheiden syistä ja vaikutuksista esimerkiksi tilasto- ja tutkimustoimintaan sekä tietojen korjaamisen aikataulusta.

Lisätiedot:

Jan Magnusson (tietoaineistot)
yksikönpäällikkö
p. 029 524 7465
THL

Mikko Peltola (sote-rahoitus)
yksikönpäällikkö
p. 029 524 7458
THL
etunimi.sukunimi@thl.fi

Tietoa julkaisijasta

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL

THL ei julkaise alkoholin matkustajatuonnin ja verkko-ostojen tilastoa tänä vuonna – syynä on tiedonkeruun menetelmän muutos7.11.2025 14:21:19 EET | Tiedote

THL ei julkaise alkoholin matkustajatuontia ja verkko-ostoja koskevaa tilastoa tänä vuonna. Syynä on tilaston tiedonkeruun menetelmän muuttuminen kilpailutuksen takia. Muutoksen takia myöskään tietoa alkoholin kokonaiskulutuksesta tänä vuonna ei voida julkaista. THL on tehnyt selvityksen uuden ja vanhan tiedonkeruumenetelmän eroista. Se tukee aiemmalla menetelmällä saatuja tietoja matkustajatuonnin tasosta.

THL viikolla 46/20256.11.2025 15:02:28 EET | Tiedote

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka torstai. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat torstain 6.11. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Verkkouutiset ma 10.11. Onko kotihoito riittävää? Yhdistämme julkaisussa monien iäkkäiden säännöllistä kotihoitoa koskevien kansallisten tiedonkeruiden tuloksia. Tarkastelussa on asiakkaiden kokemus hoidon riittävyydestä, palvelutuntien toteutuminen, esihenkilöiden arvioinnit sekä läheisauttajien kuormitus. Lisätiedot torstaina 6.11. pauliina.hietaharju(at)thl.fi, puh. 029 524 7172 ja perjantaina 7.11. elli.alarotu(at)thl.fi, puh. 029 524 7018 ti 11.11. Laitosmuotoin

THL viikolla 45/202530.10.2025 15:45:49 EET | Tiedote

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka torstai. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat torstain 30.10. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Verkkouutiset pe 31.10. Selvitys: Hyvinvointialueiden suunnitelmat iäkkäiden hyvinvoinnin edistämiseksi puutteellisia. Lisätiedot: elli.alarotu(at)thl.fi, puh. 029 524 7018 ma 3.11. Bisfenoli A -kemikaalille (BPA) altistuminen epoksipinnoitetuista vesiputkista. Aiemmassa tutkimuksessamme havaittiin, että epoksihartsilla pinnoitetuista käyttövesiputkista liukeni putkiremontin jälkeen haitallista bisfenoli A:ta taloyhtiöiden lämpimään käyttöveteen. Tuoreessa tutkimuks

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye