Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen hyvinvointialue suhtautuu vakavasti arviointimenettelyn käynnistymiseen

Jaa

Keski-Suomen hyvinvointialue suhtautuu valtiovarainministeriön päätökseen arviointimenettelyn käynnistämisestä vakavasti. Arviointimenettelyssä räätälöidään hyvinvointialueelle pidempiaikainen suunnitelma, jolla katetaan alijäämät keskisuomalaisten palvelut turvaten.

Aluehallituksen puheenjohtajan Maria Kaisa Aulan mielestä arviointimenettely tarjoaa väylän luoda räätälöity alijäämien kattamisen suunnitelma, koska alijäämien kattaminen vuoteen 2026 mennessä ei ole mahdollista.

– Palvelut ovat Keski-Suomessa suhteellisesti hyvällä tasolla ja joissakin palveluissa muita alueita laajempia. On todennäköistä, että menettely tulee jossakin määrin vaikuttamaan palvelujen laajuuteen, Aula toteaa.

–Oli myös odotettavissa, että arviointimenettely tulee ennemmin tai myöhemmin. Kun se tapahtuu nyt vaalikauden alussa se osaltaan selkeyttää tilannetta, kun talouden tasapainotusaikataulu rakennetaan yhdessä valtion kanssa. Tulemme tarvitsemaan tässä tilanteessa entistä enemmän kumppaneiden tukea palvelutarpeiden vähentämiseen hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta edistämällä. Nyt on myös tärkeä ylläpitää luottamusta julkisiin sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluihin, Aula lisää.

Keski-Suomessa vältetty äkkijarrutusta

Hyvinvointialuejohtaja Jan Tollet mukaan nyt arviointimenettelyyn mentiin suoraan ilman ennakollista talouden ohjausta. Tollet näkee arvioinnin jatkumona muutostukikeskusteluille.

– Kyllä tässä itsehallinnon tontille mennään, vaikka menettelyn kriteerit meillä täyttyvät ja taloustilanne on vaikea. Olemme kuitenkin pyrkineet välttämään äkkijarrutuksia ja palveluiden ylenmääräistä karsimista. Nyt on hyvä katsoa yhdessä ministeriöiden kanssa vielä syvemmin palveluiden ja talouden yhteensovittamista. Sinällään arviointimenettely tarkoittaa, että emme saa ryhtyä menoja kasvattaviin muutoksiin ja valtiovarainministeriö seuraa toimintaamme, mutta samaan tapaan aluehallitus ja aluevaltuusto tekevät päätöksiä kuin tähänkin asti, Tollet kertoo.

–Tulemme tekemään yhä ripeämmin omaa muutostyötä talouden kuntoon saamiseksi ja otamme tässä uuden vaihteen. Meillä on Keski-Suomessa yhä onnistumisen eväät, mutta onnistuminen vaatii nyt aiempaa vahvempaa muutosta ja muilta hyvinvointialueilta oppimista. Arviointi kestää ensi kesään saakka ja katsomme nyt omat suunnitelmat yhteen arvioinnin kanssa, Tollet lisää.

Talouteen korjaavia toimenpiteitä, palveluihin ei välittömiä vaikutuksia  

Tollet painottaa, että menettelyllä ei ole välittömiä vaikutuksia hyvinvointialueen palveluihin ja arjen toimintaan. 

– Jo tälle vuodelle olemme tekemässä parhaillaan korjaavia toimenpiteitä sen suhteen, että talous tasapainottuu. Olemme uudistamassa talouden johtamista ja seurantaa sekä uudistamassa hankintojen ja ostopalvelujen toimintamallia. Lisäksi olemme juuri aloittaneet muun muassa yhteistoimintaneuvottelut ja rajanneet ikääntyneiden hoivan ostoja sekä rajoittaneet palveluseteleiden käyttöä. Myös lastensuojelun ja vammaisten palveluiden osalta tarkastelemme niin toimintaa kuin kulurakennettakin, Tollet sanoo.

– Edelleen henkilöstömme tuottaa joka päivä keskisuomalaisille toimivat sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut. Ja näin jatkossakin on. Julkisuudessa on spekuloitu hyvinvointialueiden yhdistämisselvittelyllä. On hyvä muistaa, että arviointimenettely ei johda suoraan yhdistämisselvittelyyn vaan se on erillinen prosessi, Tollet kertoo.

Arvioinnissa tarkastellaan talouden tilaa

Valtiovarainministeriö on päättänyt käynnistää Keski-Suomen hyvinvointialueella arviointimenettelyn. Menettelyssä arvioidaan Keski-Suomen hyvinvointialueen taloudellista tilaa. Keski-Suomen hyvinvointialueen lisäksi Lapin ja Itä-Uusimaan hyvinvointialueet ovat arviointimenettelyssä. Keski-Suomen osalta päätös on tehty talouden tunnuslukujen perusteella.

–Alijäämää meillä selittää ennen kaikkea rahoituksen vaje. Laskelmiemme mukaan meillä on noin 100 miljoonan vaje vuosilta 2023–2025, mikä johtuu siitä, että tilastoihin ei ole siirtynyt kaikkia diagnoositietoja ajalta ennen hyvinvointialueen aloittamista eli vuosilta 2019–2022. Myös Novan investoinnin poistot ovat kolmelta vuodelta noin 90 miljoonaa euroa ja vuokra-asetus 30 miljoonaa euroa. Lisäksi meillä on palveluiden piirissä keskimäärin enemmän väestöä kuin muilla alueilla. Arviointimenettelyn alkaminen on monen odottamattomienkin yhteensattumien summa, Tollet kertoo.

Tollet katsoo luottavaisena ministeriöiden kanssa käytävää menettelyä. 

– Edelleen käymme läpi Keski-Suomen tilannetta valtion kanssa ja luomme yhtenäistä tilannekuvaa. Meillä on esimerkiksi hyviä ja toimivia hoitoketjuja, mutta toimintaa ja taloutta pitää yhä tiiviimmin kytkeä yhteen joka tasolla palvelut turvaten.

Lue lisää:

Hyvinvointialueen arviointimenettely käynnistyy kolmella alueella, valtiovarainministeriön tiedote 17.6.2025 
 

Lisätietoja:


aluehallituksen puheenjohtaja Maria Kaisa Aula, p. 050 530 9697
hyvinvointialuejohtaja Jan Tollet, p. 050 400 0073

Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.  
  
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea. 

Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.  

Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi

Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.

Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue

#hyvaks #hyväarkikaikille

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Suun terveydenhuollon palvelut laajenevat ja yhtenäistyvät 16.6.2025 alkaen16.6.2025 09:29:50 EEST | Tiedote

Keski-Suomen hyvinvointialueen suun terveydenhuollossa on mahdollista laajentaa uusia digitaalisia palveluja ja yhtenäisiä toimintamalleja jämsäläisille ja Pohjoisen Keski-Suomen alueen asukkaille, kun Jämsän suun terveydenhuolto siirtyy viimeisenä LifeCare-potilastietojärjestelmän käyttäjäksi 16.6.2025. Jämsässä LifeCare on jo käytössä avosairaanhoidossa ja erikoissairaanhoidossa.

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.6.2025 15:45:20 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 14.06.2025 Maastopalo keskisuuri, Kelloniementie Keuruu Edellispäivänä olleen risujenpolton jäljiltä rantaan jäi palo kytemään joka lopulta tuulen vaikutuksesta syttyi uudelleen polttaen noin 50m2 kokoisen alueen maastoa sekä rannalla olleen soutuveneen. Pelastuslaitokselta kohteessa kaksi yksikköä. Ei henkilövahinkoja. Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye