Steady Energy valitsi Swecon EPCM-kumppaniksi SMR-testilaitoksen toteutusvaiheeseen Helsingin Salmisaareen
Testilaitoksessa tuotetaan kaukolämpöä reaktorilla, jossa ydinpolttoaine korvataan sähkövastuksilla.

Salmisaaren testilaitos toteutetaan EPCM-mallilla, jossa Sweco vastaa hankkeen suunnittelusta, hankinnoista ja työmaan johtamisesta. Sweco oli mukana jo hankkeen esiselvitysvaiheessa suunnittelijana. Laitos on valmistuessaan Suomen ensimmäinen täyden kokoluokan pienydinreaktorimallin testilaitos. Testien aikana tuotettu lämpöteho tullaan siirtämään Helenin kaukolämpöverkkoon.
“Testilaitoksen avulla osoitamme reaktorin tärkeimmän turvatoiminnon eli jälkilämmön poistojärjestelmän toimivuuden täydessä mittakaavassa. Samalla minimoimme kustannus- ja aikatauluriskejä ennen reaktorin kaupallistamista”, Steady Energyn projektipäällikkö Antti Teräsvirta kertoo.
“On hienoa jatkaa hyvin sujunutta yhteistyötä esisuunnitteluvaiheesta toteutusvaiheeseen. Tässä hankkeessa yhdistyvät kokemuksemme ydinvoimalaitosten suunnittelusta ja projektinjohtamisesta. Kaukolämpö vastaa noin puolesta kaikesta Suomessa tuotetusta lämmityksestä, ja tällä työllä laajennamme vaihtoehtoja kaukolämmön tuottamiseen ilman fossiilisia polttoaineita”, Swecon Teollisuus ja energia -toimialan johtaja Tuomas Salminen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas SalminenToimialajohtaja, Teollisuus ja energiaSweco Finland
Puh:0400 819 547tuomas.salminen@sweco.fiAntti TeräsvirtaprojektipäällikköSteady Energy
Puh:0443780532antti.terasvirta@steadyenergy.fiTiina VarheePR- ja mediasuhteet
Puh:040 723 1231ext.tiina.varhee@sweco.fiLauri MuranenyhteiskuntasuhdejohtajaSteady Energy
Puh:0407076637lauri.muranen@steadyenergy.fiSweco suunnittelee huomisen kaupunkeja ja kestävämpää yhteiskuntaa. Yhdistämme 22 000 arkkitehtimme, insinöörimme ja muun asiantuntijamme osaamisen ja työskentelemme asiakkaidemme kanssa edistääksemme vihreää siirtymää, maksimoidaksemme digitalisaation mahdollisuudet ja vahvistaaksemme yhteiskunnan resilienssiä. Sweco on Euroopan johtava suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli noin 2,7 Mrd euroa. Yhtiö on listattu Tukholman pörssiin (Nasdaq). www.sweco.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sweco Finland Oy
Kalle Inki nimitetty Sweco Finlandin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi9.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kalle Inki on nimitetty Sweco Finlandin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 1.11.2025 alkaen. Inkin vastuulla on talouden lisäksi hankinnat ja kiinteistöt, ja hän raportoi tehtävässään toimitusjohtaja Thomas Hiettolle.
Sweco on tehnyt sopimuksen Fimpec Groupin ostamisesta7.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Toteutuessaan yrityskauppa kasvattaa Swecon organisaatiota noin 400 henkilöllä ja vahvistaa Swecon asemaa konsultoinnin, suunnittelun, projektinjohtamisen ja rakennuttamisen asiantuntijana erityisesti energia- ja teollisuussektorilla. Kaupan toteutuminen edellyttää Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.
Sweco has signed an agreement to acquire Fimpec Group7.10.2025 09:00:00 EEST | Press release
If completed, the acquisition will increase Sweco's organisation by around 400 employees and strengthen Sweco's position as an expert in consulting, engineering as well as project and construction management, especially in energy and industry sectors. The closing of the transaction is subject to the approval of the Finnish Competition and Consumer Authority.
Sweco kumppaniksi Sitran ja Rakennusteollisuus RT:n järjestämään luontotyön koulutukseen30.9.2025 08:36:11 EEST | Tiedote
Rakennusalalla on merkittävä luontojalanjälki, jota pienentääkseen Rakennusteollisuus RT ja Sitra ovat organisoineet koko toimialaa tukevan koulutuksen.
Aurinkovoiman tuotantokapasiteetti Suomessa kasvaa – sääntely ja teknologiset innovaatiot tukevat teollisuuden investointeja5.9.2025 16:46:36 EEST | Blogi
Aurinkovoima on noussut nopeasti merkittäväksi osaksi Suomen sähköntuotantokenttää, ja sen kasvu jatkuu vauhdilla niin pienimuotoisessa kuin teollisessakin mittakaavassa. Lainsäädännön kehitys ja teknologiset innovaatiot, kuten energian varastointiratkaisut, luovat teollisuudelle uusia mahdollisuuksia kilpailukyvyn parantamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme