Ny möjlighet för personer som fyllt 65 år – samma pris för allmänläkarbesök inom den privata och den offentliga hälso- och sjukvården från september
19.6.2025 09:06:12 EEST | Kela/FPA | Pressmeddelande
Från och med 1.9.2025 kan personer som har fyllt 65 år besöka en allmänläkarmottagning inom den privata hälso- och sjukvården till ett pris som motsvarar den klientavgift som tas ut inom den offentliga primärvården. En förutsättning är att läkaren har gått med i det så kallade valfrihetsförsöket. Försöket omfattar över en femtedel av Finlands befolkning.
Riksdagen har godkänt en temporär ändring av sjukförsäkringslagen. I och med lagändringen kan personer som är 65 år eller äldre besöka en privat allmänläkare till ett betydligt förmånligare pris än normalt. Samtidigt ges de en ny möjlighet att välja om de anlitar offentliga eller privata allmänläkartjänster.
FPA genomför försöket med valfrihet tillsammans med serviceproducenter inom den privata hälso- och sjukvården 1.9.2025–31.12.2027.
Tydliga priser, inga oväntade kostnader
Ett besök på en allmänläkarmottagning kostar högst 28,20 euro (år 2025) för kunden. Inga andra avgifter, såsom expeditionsavgifter eller andra serviceavgifter, tas ut av kunden för besöket.
– Målet är att äldre ska få de läkartjänster de behöver vid rätt tidpunkt. Att det finns en fastställd självrisk gör att kunden vet hur stora kostnaderna kommer att vara, vilket förbättrar kundens ställning, säger Auli Valli-Lintu, direktör för lagstiftningsutveckling vid FPA.
År 2025 kan antalet läkarbesök i anslutning till försöket vara högst två och åren 2026 och 2027 högst tre. En video- eller telefonmottagning räknas också som ett besök. En förteckning över de serviceproducenter som deltar i försöket publiceras på FPA:s webbplats närmare tidpunkten för försöket.
– Under försöket kan kunden välja en lämplig läkare som hen anlitar också i fortsättningen, vilket bidrar till bättre vårdkontinuitet, fortsätter Valli-Lintu.
Inom ramen för försöket ersätter FPA också vissa undersökningar, såsom laboratorieprov och bilddiagnostiska undersökningar, som ordinerats vid ett läkarbesök. Kunden betalar hälften av priset för undersökningarna. För undersökningarna fastställs maximipriser för att säkerställa att det inte uppstår oväntade kostnader för kunden och att priserna på tjänsterna hålls på en rimlig nivå.
FPA kommer att publicera en förteckning över de undersökningar som ersätts och maximipriserna för dem på sin webbplats innan försöket inleds.
Undersökning om effekterna av försöket
För att försöket ska lyckas krävs det att ett tillräckligt antal privata serviceproducenter går med i försöket.
I samband med försöket görs en undersökning för att utvärdera effekterna av försöket och bedöma om det är värt att införa denna praxis som en del av hälso- och sjukvårdens servicesystem. Undersökningen granskar till exempel hur snabbt kunderna får vård, vårdens kontinuitet och hur försöket inverkar på välfärdsområdenas arbetsbörda och hela servicesystemets kostnader.
I Finland finns det cirka 1,3 miljoner personer som fyllt 65 år, vilket betyder att försöket omfattar över en femtedel av hela befolkningen.
I augusti ordnar vi en pressträff om inledandet av försöket kring valfrihet. Tidpunkt och program för pressträffen meddelas närmare.
Kontakter
Auli Valli-Lintudirektör för lagstiftningsutvecklingFPA
Tel:050 430 8113Reija JääskeläinenkompetenscenterchefFPA
Tel:040 588 2356FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiBeställ FPA:s nyhetsbrev
Beställ FPA:s nyhetsbrev så får du aktuell information om förändringar i FPA:s förmåner och tjänster, och om utbildningar och evenemang. Beställ nyhetsbrev!
FPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA14.7.2026 12:52:40 EEST | Pressmeddelande
Handläggningen av ansökningar från kunder som ansöker om allmänt stöd för första gången tar för närvarande längre än vanligt hos FPA. Orsaken till att handläggningstiderna är längre just nu är att arbetslösheten har ökat, att många studerande har slutfört sina studier och att många sökandes perioder med inkomstrelaterad dagpenning tar slut. FPA uppskattar att situationen lättar inom de närmaste veckorna.
Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittelyajat ovat Kelassa tavallista pidempiä14.7.2026 12:52:40 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittely kestää tällä hetkellä Kelassa tavallista pidempään. Käsittelyaikojen pitenemiseen ovat syinä työttömyyden kasvu, opiskelijoiden valmistuminen ja ansiopäivärahakausien päättyminen. Kela arvioi saavansa tilanteen purettua lähiviikkojen aikana.
Studielån för det kommande läsåret kan lyftas redan i augusti2.7.2026 08:53:46 EEST | Pressmeddelande
Studerande kan lyfta studielån för den kommande höstterminen från början av augusti. Studielånet inverkar också på den studerandes möjligheter att få utkomststöd.
Tulevan lukuvuoden opintolainaa voi nostaa jo elokuussa2.7.2026 08:53:46 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Opiskelijat voivat nostaa tulevan syyslukukauden opintolainaa elokuun alusta alkaen. Opintolaina vaikuttaa myös opiskelijan mahdollisuuteen saada toimeentulotukea.
Student loan funds for the coming academic year can be taken out already in August2.7.2026 08:53:46 EEST | Press release
Students can take out student loan funds for the coming autumn term starting from the beginning of August. The student loan also affects the student’s eligibility for social assistance.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum