Kokoomuksen Laiho: Eduskunta hyväksyi valinnanvapauskokeilun, lääkärille pääsy helpottuu yli 65-vuotiaille
18.6.2025 16:11:55 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen Kela-korvauskokeilusta, jossa yli 65-vuotiaat voivat jatkossa päästä valitsemalleen yleislääkärille noin 28 euron asiakasmaksulla. Samalla määrätyt tutkimukset korvataan 50-prosenttisesti. Hallituksen tavoitteena on parantaa suomalaisten hoitoon pääsyä ja hyödyntää tehokkaammin yksityistä sote-kapasiteettia. Kokeilu luo myös ensimmäistä kertaa hintakaton Kela-korvattaviin lääkärikäynteihin.

”Meillä on kasvava joukko yli 65-vuotiaita, joilla on suurempi tarve terveyspalveluille, mutta he eivät kuulu enää työterveyshuollon piiriin. Terveysvakuutusten hinnat voivat nousta iäkkäillä helposti pilviin. On aivan oikein, että ikäihmisten lääkärille pääsyä tuetaan ja kynnyksiä madalletaan”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho.
Kokeilu tuo helpotusta julkisen puolen jonoihin, kun osa asiakkaista hakeutuu yksityiselle puolelle. Yksityislääkärikäyntien hintakatto on noin 28 euroa, ja osa määrätyistä tutkimuksista korvataan 50-prosenttisesti.
”Tavoitteena on parantaa hoitoon pääsyä nopeasti, vähentää hyvinvointialueiden kuormitusta ja hyödyntää koko sote-kentän kapasiteetti asiakkaiden hyväksi. Kokeilu mahdollistaa myös hoidon jatkuvuuden, sillä asiakas voi käydä samalla tutulla lääkärillä koko kokeilun ajan”, Laiho toteaa.
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA:n tuoreessa kyselyssä valinnanvapausmalli, jossa kansalainen voisi valita hoitopaikkansa julkisten ja yksityisten välillä, sai laajaa tukea. Hieman yli puolet kannattaa mallia ja alle kolme kymmenestä vastustaa sitä. Laihon mukaan hallituksen valinnanvapauskokeilu on yksi merkittävä keino lisätä asiakaslähtöisyyttä ja antaa ihmisille vapaus vaikuttaa palveluihinsa.
Laiho muistuttaa, että Kela-korvauksiin asetetaan hintakatto, jotta asiakkaiden maksut eivät valu hintoihin.
”Halusimme mallin, jossa hyöty jää nimenomaan asiakkaalle. On päivän selvää, ettei kokoomus halua veronmaksajien rahojen valuvan hintoihin ja sen varmistamme hintakatolla”, Laiho sanoo.
”Kela-korvaukset ovat olleet olemassa jo 60 vuotta. Pelkästään viime vuonna lähes 1,5 miljoonaa suomalaista sai Kela-korvauksen yksityislääkärikäynnistä. On hyvä, että tätä järjestelmää kehitetään yhä enemmän asiakaslähtöiseen suuntaan ja kustannusjärkevällä tavalla. Siitä hyötyy ennen kaikkea hoitoa tarvitseva asiakas sujuvampana hoitoon pääsynä”, Laiho päättää.
Lait on tarkoitus saattaa voimaan 1.9.2025, ja kokeilu on voimassa vuoden 2027 loppuun asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Seksuaalirikolliset pääsevät liian vähällä – Kokoomus koventaisi vähimmäisrangaistuksia28.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan suomalaisten oikeustajuun ei mahdu, miksi esimerkiksi talousrikoksista saa keskimäärin kovempia rangaistuksia, kuin henkeen ja terveyteen kohdistuvista seksuaalirikoksista. Kokoomus tiukentaisi seksuaalirikollisten vähimmäisrangaistuksia tuntuvasti.
Kokoomuksen Päivärinta: Lautamiesjärjestelmä joutaa jäädä historiaan27.7.2026 07:39:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinnan mukaan maallikkotuomarit eivät enää ole tätä päivää. Siksi Kokoomus esittää koko lautamiesjärjestelmästä luopumista.
Kokoomuksen Väyrynen: Valinnanvapauskokeilu on onnistunut – nyt on aika vakinaistaa se25.7.2026 07:18:00 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilun vakinaistamista. Puolueen mukaan kokeilu on osoittanut, että hoitoon pääsyä voidaan parantaa nopeasti ja kustannustehokkaasti samalla, kun vahvistetaan hoidon jatkuvuutta, lisätään ihmisten valinnanvapautta ja luodaan uusia mahdollisuuksia myös terveysalan yrityksille. Esitys sisältyy Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Vestman: Sähköverkkojen julkinen omistus on paras, mutta kuluttajan kohtuullista siirtohintaa se ei takaa – verkkoyhtiöiden tiukka sääntely ja valvonta ratkaisee siirtohinnat24.7.2026 15:55:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman sanoo, että luonnollisten monopolien, kuten sähköverkkojen olisi paras olla julkisessa omistuksessa. Hän kannattaa tavoitetta saada Caruna takaisin julkiseen omistukseen. Vestman muistuttaa kuitenkin, että monilla kuntien omistamilla sähköverkkoyhtiöillä on huomattavasti Carunaa korkeampi sähkön siirron perusmaksu. Myös julkinen monopoli voi olla ahne. Siksi kuluttajan suojaamisessa tärkeintä on sähköverkkoyhtiöiden tuottojen tiukka sääntely ja valvonta. Orpon hallituksen aikana Energiavirasto leikkasi sähköverkkoyhtiöiden tuottoja jopa 300-400 miljoonaa euroa vuodessa suomalaisten suojaksi.
Kokoomuksen Heinonen: Julkisen sektorin työntekijöitä pitäisi voida palkita säästöistä24.7.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa kannustaa julkisen sektorin työntekijöitä kehittämään palveluita tehokkaammiksi. Puolue esittää, että työntekijöille voitaisiin maksaa rahallinen palkkio heidän löytämistään säästöistä ja toimintaa parantavista ratkaisuista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme