Mediakutsu: Van Gogh Alive -näyttely avautuu Tampere-talossa
Yli 100 kaupunkia kiertäneen immersiivisen Van Gogh Alive -näyttelyn on nähnyt jo yli 9 miljoonaa ihmistä ympäri maailman. Nyt suosittu digispektaakkeli saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Näyttely on koettavissa Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 25.6.–17.8.2025. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon tiistaina 24. kesäkuuta klo 13.

Tänä kesänä Tampere-talon kävijöillä on ainutlaatuinen tilaisuus tutustua hollantilaisen Vincent van Goghin (1853–1890) taiteeseen ja taiteilijan värikkääseen maailmaan. Van Gogh Alive on aisteja kutkutteleva koko perheen taide-elämys, jonka on luonut ja tuottanut australialainen Grande Experiences.
Yksi maailman suosituimmista immersiivistä taide-elämyksistä on kiertänyt yli 100 kaupungissa, ja sen on nähnyt yli 9 miljoonaa vierailijaa. Nyt näyttely saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Näyttely sopii koko perheelle.
Kyseessä ei ole mikä tahansa taidenäyttely. Yli 3 000 kuvaa kattava elämys tarkastelee Vincent van Goghia tavalla, joka valtaa näyttelytilan seinät, pylväät, katon ja lattian. Teosten rinnalla kuullaan taiteilijan ajankuvaan sopivaa klassista musiikkia. Lisäksi kävijöillä on mahdollisuus tutustua van Goghin inspiraation lähteisiin ja elämään teosten rinnalla kulkevien valokuvien ja videoiden avulla.
Näyttelyn liput ovat myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa. Näyttely on avoinna Tampere-talon Sorsapuistosalissa 25.6.–17.8.2025 välillä tiistaista perjantaihin klo 10–18 ja lauantaista sunnuntaihin klo 10–17. Maanantaisin näyttely on suljettu. Lipunmyynti loppuu tuntia ennen sulkemisaikaa.
Näyttelyn sisäänpääsymaksu on aikuisilta alkaen 22 euroa ja opiskelijoilta, eläkeläisiltä, työttömiltä, varus- ja siviilipalvelushenkilöiltä sekä 7–16-vuotiailta lapsilta alkaen 19 euroa. Myynnissä on myös 65 euron hintainen perhelippu, jolla sisään pääsee kaksi aikuista ja kahdesta neljään lasta. Alle 7-vuotiailla on näyttelyyn ilmainen sisäänpääsy.
Median ilmoittautuminen
Kutsumme juttua tekeviä median edustajia tutustumaan ennakkoon Van Gogh Alive -kesänäyttelyyn tiistaina 24. kesäkuuta klo 13. Paikan päällä Tampere-talossa on mahdollista haastatella Grande Experiences -yhtiön kaupallista johtajaa Rob Kirkia.
Ilmoittaudu mukaan sähköpostitse Tampere-talon viestintäasiantuntija Elsa Vähäselle. Ilmoita viestissäsi, mille medialle työskentelet. Olethan yhteydessä Elsa Vähäseen myös siinä tapauksessa, jos olet kiinnostunut tulemaan tutustumiskäynnille jonakin toisena näyttelyn aukiolopäivänä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elsa VähänenViestintäasiantuntijaTampere-talo Oy
Puh:+358 40 551 2739elsa.vahanen@tampere-talo.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Vuoden kulttuurikummisuhde -palkinto jaettu Bisnes & Kulttuuri -seminaarissa Tampere Guitar Festivalille ja Tomi Tolvaselle29.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Bisnes & Kulttuuri -seminaari käynnistyi tänään maanantaina 29.9. Tampere-talossa. Tapahtuman avauksessa jaettiin perinteinen Vuoden kulttuurikummisuhde -palkinto, joka myönnettiin tänä vuonna Tampere Guitar Festivalille ja sen taustalla toimivalle Tomi Tolvaselle.
Tampere-talo-konserni saa uuden pääpromoottorin – Ari Myllyniemi aloittaa tehtävässään lokakuussa25.9.2025 10:00:03 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konsernin uudeksi pääpromoottoriksi ja ohjelmapäälliköksi on nimitetty Ari Myllyniemi. Myllyniemi on toiminut yrittäjänä valtakunnallisesti monipuolisissa promoottorin ja tapahtumatuotannon rooleissa omistamassaan Mr Live tuotantoyhtiössä sekä osakkaana ja festivaalijohtajana Nordic Live Productions Oy:ssä.
The roles in Tampere Opera’s Sweeney Todd are performed by some of the brightest stars of the musical and opera worlds25.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Opera presents Stephen Sondheim’s modern musical classic Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street as a staged and visually enriched concert version at Tampere Hall from 8 to 10 January 2026. The soloists are Ville Rusanen, Maria Ylipää, Martti Manninen, Marika Hölttä, Juha Pikkarainen, Petrus Kähkönen, Essi Luttinen, Dan Karlström, and Jukka Nylund. The production will be directed by Tuomas Parkkinen. Eeva Kontu will conduct the Tampere Philharmonic Orchestra, the soloists and the Tampere Opera choir.
Tampereen Oopperan Sweeney Todd -kauhumusikaalin rooleissa loistavat musikaali- ja oopperamaailman kirkkaimmat tähdet25.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampereen Ooppera esittää Stephen Sondheimin modernin musikaaliklassikon Sweeney Todd – Fleet Streetin paholaisparturi ohjattuna ja visualisoituna konserttiversiona Tampere-talossa 8.–10. tammikuuta 2026. Solisteina laulavat Ville Rusanen, Maria Ylipää, Martti Manninen, Marika Hölttä, Juha Pikkarainen, Petrus Kähkönen, Essi Luttinen, Dan Karlström ja Jukka Nylund. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen. Tampere Filharmoniaa, solisteja ja Tampereen Oopperan kuoroa johtaa Eeva Kontu.
Tampere-talo-konsernille yrityskohtainen työehtosopimus, joka huomioi tapahtuma-alan erityispiirteet24.9.2025 09:27:42 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konserni ja JHL ovat sopineet uudesta yrityskohtaisesta työehtosopimuksesta, joka ottaa huomioon myös tapahtuma-alan erityispiirteet. Sopimus vastaa konsernin rakenteellisiin muutoksiin, tukee sen kasvua sekä vahvistaa asemaa alan edelläkävijänä. Neuvottelut käytiin tiiviissä yhteistyössä henkilöstön, työnantajan ja JHL:n edustajien kanssa. Uusi työehtosopimus astui voimaan 1.5.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme