Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua
19.6.2025 10:17:28 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.

Virta taustoittaa päätöstään Vihreiden sivulla torstaina julkaistussa blogitekstissään.
– Lukuisten asiantuntijakuulemisten, käytyjen keskustelujen sekä perusteellisen pohdinnan päätteeksi olen tullut siihen tulokseen, että tulen äänestämään hallituksen esityksen puolesta. Ajattelen, että Ottawan sopimuksesta irtautuminen on tarpeellinen toimi Suomen puolustuksen vahvistamiseksi muuttuneessa turvallisuustilanteessa. Myös Ukrainan sodasta saadut opit viittaavat tähän, Virta avaa päätöstään blogitekstissään.
Virran mukaan kyse on ihmishenkien ja suomalaisen demokratian puolustamisesta.
– Henkilömiinojen lisääminen puolustusvoimien keinovalikoimaan nostaa pidäkettä Venäjälle hyökätä Suomeen eli osaltaan ehkäisee sodan syttymistä ylipäätään. Jos sotaan kuitenkin jouduttaisiin, annan suurta arvoa sille, että henkilömiinat puolustuksen osana suojelevat suomalaisia sotilaita, jotka ovat meidän kaikkien veljiä, isiä ja tyttäriä. Henkilömiinojen tuoma puolustuksellinen etu suojaa sodan aikana lopulta myös siviilejä sekä itsenäisyyttämme hidastamalla ja torjumalla hyökkääjää, Virta toteaa.
Virran mukaan Suomen on irtautumisen yhteydessä vahvistettava tukeaan miinanraivaukseen ja jatkettava työtä aseistariisunnan eteen.
– Suomi jatkaa tukeaan humanitaariselle miinojen raivaustyölle, ja mielestäni tukea tulisi merkittävästi lisätä. Suomen on oltava aloitteellinen aseriisunta- ja rajoitussopimusten edistämisessä myös jatkossa, Virta linjaa.
Virran mukaan sääntöpohjainen maailma on Suomen etu, jota pitää pystyä puolustamaan.
– On aivan selvää, että sääntöpohjainen maailma on Suomen etu ja rauha aina tärkein tavoitteemme. Samaan aikaan on kuitenkin myös niin, että itsenäisyytemme lisäksi juurikin sitä rauhaa ja sääntöpohjaista maailmaa on kyettävä puolustamaan mahdollisimman vahvalla pidäkkeellä ja myös sellaisessa tilanteessa, jossa Venäjä päättäisi kohdistaa Suomea kohtaan konventionaalisen, eli perinteisen hyökkäyksen, Virta kirjoittaa.
Virran mukaan päätös on vaikea, mutta hän haluaa tehdä politiikkaa, jonka takana voi seistä kaikissa tilanteissa.
– Päätös on vaikea, mutta Suomen kansan edustajana haluan tehdä ne päätökset, joiden uskon olevan oikeita sen tiedon varassa, jota päätöksenteon tueksi on saatavillani. Oman arvopohjani mukaista on tehdä myös oppositiossa politiikkaa, jonka takana voin olla kaikissa tilanteissa. Puolustukseen liittyvät kysymykset ovat yhteisiä – onhan niissä viime kädessä kyse siitä, miten tätä maata, meidän läheisiämme, demokratiaa ja oikeusvaltiota kyetään puolustamaan pahimmassa mahdollisessa tilanteessa, Virta taustoittaa päätöstään.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Puolueiden on sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi1.4.2026 10:11:35 EEST | Tiedote
Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.
Vihreät mukana välikysymyksessä: Lapsiköyhyys ei syvenny vahingossa – se on hallituksen tietoinen valinta31.3.2026 10:44:18 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan lapsiperheköyhyyden syventäminen on karmea virhe. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että köyhyyttä kasvattava politiikka voi tulla kalliiksi myös taloudellisesti.
Vihreiden Virta ministeri Multalan tueksi: bensapopulismille ei pidä antaa periksi28.3.2026 12:49:34 EET | Tiedote
Ympäristöministeri Sari Multala torjui tänään Ylen ykkösaamussa polttoaineiden jakeluvelvoitteen laskemisen energiakriisin vastauksena. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta asettuu Multalan tueksi ja vaatii hallitusta valitsemaan Multalan linjan tilanteessa, jossa hallituspuolue perussuomalaiset painostavat jakeluvelvoitteen purkuun. Vihreät esittää oikeudenmukaiseksi vastaukseksi ylimääräistä indeksikorotusta perusturvaan.
Vihreiden Forsgrén ja Hyrkkö: Vihateot Pride-tapahtumissa hälyttävän yleisiä – Pride viralliseksi liputuspäiväksi ja sateenkaaripoliittinen ohjelma Suomeen26.3.2026 17:38:22 EET | Tiedote
Noin puoleen Pride-tapahtumista Suomessa kohdistuu vihatekoja tai häirintää, ilmenee Setan tuoreesta raportista. Vihreiden Bella Forsgrén ja Saara Hyrkkö vaativat hallitukselta toimia vihapuheen kitkemiseksi ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen turvallisuuden vahvistamiseksi.
Vihreiden Virta ja Tynkkynen vaativat sote-järjestöleikkauksien perumista: “Hallitus rikkoo eduskuntapuolueiden parlamentaarisen sopimuksen”26.3.2026 13:18:56 EET | Tiedote
Vihreät vaatii sote-järjestöleikkausten perumista ja rahoituksen palauttamista parlamentaarisesti sovitulle tasolle. Orpon hallitus leikkaa sote-järjestöjen valtionavustuksista yli kolmanneksen ja rikkoo samalla kaikkien eduskuntapuolueiden yhdessä tekemän parlamentaarisen sopimuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme