Tutkijat kehittävät älykkäitä bioteknologisia ratkaisuja pohjoisista luonnonvaroista
24.6.2025 05:50:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopiston johtama uusi tutkimushanke WaVes – Smart Innovative Biotechnology from Arctic Plant-Derived Waxes and NanoBiomaterials keskittyy hyödyntämään arktisista kasveista, kuten pohjoisista marjoista ja kuusen neulasista, saatavia vaha- ja nanobiomateriaaleja korkeaa lisäarvoa tuottavien bioteknologisten sovellusten kehittämisessä. Tavoitteena on edistää kestävää biotaloutta ja luonnonvarojen vastuullista hyödyntämistä erityisesti pohjoisilla alueilla.

Tutkijat selvittävät, miten luonnon vahayhdisteitä ja kasvisolujen tuottamia vesikkeleitä voitaisiin hyödyntää biosensoreiden kehityksessä tai muiden bioteknologisten ja biolääketieteellisten sovellusten raaka-aineina. Lisäksi he kehittävät kustannustehokkaita menetelmiä materiaalien erottamiseen ja hyödyntämiseen eri teollisuuden aloilla. Tavoitteena on tuottaa ratkaisuja, jotka tukevat alueellista bio- ja kiertotaloutta sekä edistävät pk-yritysten kilpailukykyä luonnontuotteiden markkinoilla.
Hankekonsortioon kuuluvat Oulun yliopisto, Centria-ammattikorkeakoulu ja Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) Ruotsista. Kokonaisbudjetti on noin 950 000 euroa, josta 65 prosenttia rahoitetaan julkisella tuella. Rahoituksen on myöntänyt EU:n Interreg Aurora -ohjelma, ja hanketta tukee myös Lapin liitto.
Hankkeessa optimoidaan kasvimateriaalien eristystä, kehitetään biosensoreihin liittyviä ratkaisuja ja kartoitetaan liiketoimintamahdollisuuksia. SLU keskittyy kuusen neulasten teolliseen hyödyntämiseen ja käsittelyn kehittämiseen hyödyntäen Biomass Technology Centre (BTC) -tutkimusympäristöä. Centria puolestaan kehittää menetelmiä bioaktiivisten yhdisteiden ja kasvivahojen eristämiseen metsäteollisuuden sivuvirroista ja marjoista.
Oulun yliopiston professori Seppo Vainion tutkimusryhmä biokemian ja molekyylilääketieteen tiedekunnassa kehittää solujen tuottamien vesikkelien analyysityökaluja sekä biosensoreihin liittyviä ratkaisuja terveyden tutkimiseen ja ravintopohjaisten täsmälääkkeiden kehittämiseen. Tutkijat tarkastelevat myös kuusen ja marjojen vesikkelien käyttömahdollisuuksia elintarvikkeissa ja niin sanotun superruoan luomisessa.
Lisätietoa hankkeesta (englanniksi): https://www.oulu.fi/en/projects/waves
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkimushankkeen johtaja, professori Seppo Vainio, Oulun yliopisto, 040 747 0939, seppo.vainio@oulu.fi
Hankkeen koordinaattori, FT Susanna Kaisto, Oulun yliopisto, 050 528 7012, susanna.kaisto@oulu.fi
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Pelillinen Näkörata-sovellus tuo huulioluvun harjoittelun kaikkien saataville9.4.2026 06:47:00 EEST | Tiedote
Uusi Näkörata-sovellus tarjoaa pelillistetyn tavan harjoitella huuliolukua eli kasvoilta nähtävien puheliikkeiden seuraamista. Tutkijoiden kehittämä puhelimiin ja tablettitietokoneisiin ladattava sovellus on maksuton ja vapaasti kaikkien käytettävissä.
Elonkirjon bussikiertue tutustuttaa alakoululaisia eläinkysymyksiin8.4.2026 06:55:00 EEST | Kutsu
Ilmasto- ja ympäristökriisi sekä kuudes sukupuuttoaalto näkyvät ja tuntuvat osana lasten ja nuorten arkea. Bussikiertue innostaa lapsia pohtimaan yhteiskunnalliselta ja kulttuuriselta kannalta, miten eri lajit kohtaavat. Näitä lajeja voivat olla vaikkapa rotat, sudet, punkit, ihmiset ja lupiinit. Ilmoittauduthan juttukeikalle hyvissä ajoin etukäteen, jotta voimme koordinoida lapsiin liittyvät kuvausluvat.
Raskausajan ympäristöaltisteet voivat vaikuttaa lasten ja nuorten syöpäriskiin – Oulun yliopisto mukana laajassa eurooppalaisessa syöpätutkimuksessa7.4.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopistossa selvitetään, miten äidin raskausajan kemialliset ja biologiset ympäristöaltistukset vaikuttavat lasten ja nuorten terveyteen. Tavoitteena on tunnistaa tekijöitä, jotka lisäävät lasten syöpäriskiä ja joihin voitaisiin tulevaisuudessa puuttua ennaltaehkäisevästi. Tutkimus on osa laajaa eurooppalaista yhteistyötä.
Avaruuden kolonisaatiosta väitellään Oulun yliopiston Puolesta & Vastaan -debattisarjassa3.4.2026 07:52:00 EEST | Tiedote
”Avaruuden kolonisaatio on ratkaisu maapallon ongelmiin” on Oulun yliopiston debattisarjan väite, josta muun muassa avaruustähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaoja esittää oman näkemyksensä. Puolesta & Vastaan -sarjassa väitellään keskiviikkona 8. huhtikuuta Oulun yliopistossa Linnanmaalla.
Suomalaisen vastarinnan salainen keskus sijaitsi New Yorkissa – suhtautuminen jakoi myös Mannerheimin perhettä2.4.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Ensimmäisen sortokauden aikana New Yorkissa toimi merkittävä suomalaisen vastarintaliikkeen strateginen keskus, jossa muun muassa Carl Erik Johan Mannerheim etsi Japanin ja Yhdysvaltojen tukea Suomen itsenäistymiselle samalla, kun hänen veljensä Carl Gustaf Emil Mannerheim palveli Venäjän armeijassa. Asiaan on saatu lisävalaistusta uudesta tutkimuksesta, joka muuttaa käsityksemme suomalaisesta vastarinnasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme