Näpistyksiä alkuvuonna Helsingissä jopa 60 prosenttia enemmän kuin aiemmin – ”Lainsäädännön tulisi näkyä myös tuomioissa”
Helsingissä tehtiin Poliisin mukaan yli 7 400 näpistystä tammi-toukokuussa 2025. Viime vuonna samaan aikaan näpistyksiä oli 4 615.
Vuoden 2025 näpistyksistä yli 90 prosenttia on myymälänäpistyksiä. Alueen kauppojen mukaan ne aiheuttavat myös toistuvia vaaratilanteita sekä asiakkaille että myymälähenkilökunnalle.
Helsingin poliisi on alkanut niputtaa sarjanäpistelijöiden näpistyksiä ja vie niitä yhdellä kertaa syyteharkintaan.
”Uuden lainsäädännön ja oikeuskäytännön tulisi selkeästi näkyä myös syyttämispäätöksissä ja tuomioissa eli toistuvia näpistystuomioita tulisi muuttaa vankeusrangaistukseksi”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin neuvontapalvelujen ja lakiasioiden johtaja Marko Silen.
Heinäkuussa näpistyksiä ilmoitetaan perinteisesti paljon. Kesällä näpistyksiä tapahtuu myös muualla kuin myymälöissä.

”Näpistysrikollisuus on lisääntynyt voimakkaasti kaupan alalla ja näpistykset ovat myös aiempaa röyhkeämpiä. Tämän seurauksena kaupan henkilöstö kohtaa enemmän uhkaavia tilanteita”, sanoo SOK:n riskienhallinnan päällikkö Janne Ahtoniemi.
Vuonna 2021 voimaan tulleen lainsäädäntöuudistuksen myötä toistuvasti samankaltaisiin tekoihin, esimerkiksi sarjanäpistelyyn, syyllistyneen henkilön sakkorikos menee tuomioistuimen käsiteltäväksi. Vain tuomioistuimen antama sakko on mahdollista muuntaa vankeusrangaistukseksi.
Uudistuksen syynä oli se, että poliisin antamat sakot jäivät liian usein maksamatta. Korkein oikeus linjasi kaksi vuotta sitten, että useat kymmenet näpistykset on sovitettava vankeusrangaistuksella, sakko ei riitä.
”Yhteiskunta on siten halunnut koventaa rangaistuksia näpistyksistä, ja tämä on ollut myös kaupan toive”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin yritysneuvontapalvelujen johtaja, lakiasioista vastaava Marko Silen.
Helsingin poliisi niputtaa sarjanäpistelijöiden näpistysrikoksia ja vie niitä nyt yhdellä kertaa syyteharkintaan. Helsingin poliisi on sopinut järjestelystä yhdessä eteläisen alueen syyttäjälaitoksen kanssa. Helsingin poliisin rikostarkastaja Jari Illukan mukaan näpistysrikoksia niputetaan, jos epäilty on saanut kuusi näpistyssakkoa vuoden sisällä.
”Hienoa, että poliisi on aktivoitunut asiassa – toivon samaa myös tuomioistuimilta ja syyttäjiltä, Ei riitä, että poliisi tutkii ja sarjoittaa rikoksia, jos syyttäjä ei syytä ja tuomioistuin tuomitse. Kauppojen asiakkaiden ja henkilökunnan turvallisuus vaatii, että ongelmaan puututaan, sanoo järjestöpäällikkö Mikko Ahtola K-Kauppiasliitosta.
Yli 90 prosenttia näpistyksistä on alkuvuodesta tapahtunut myymälöissä, mutta erityisesti kesällä näpistyksiä ja varkauksia tehdään myös liikkeiden ulkopuolella.
”Viime viikkoina on uutisoitu ammattimaisista laukkuvarkaista Helsingin keskustassa. Ulkona liikkujien on hyvä muistaa, että heinäkuussa ilmoitetaan säännöllisesti keskiarvoa enemmän näpistyksiä, sanoo Marko Silen.
Lisätiedot:
Marko Silen, neuvontapalvelujen johtaja, Helsingin seudun kauppamari, marko.silen@helsinki.chamber.fi, +358 50 548 4217.
Jari Illukka, rikostarkastaja, Helsingin poliisilaitos, jari.illukka@poliisi.fi, +358 295 474 658
Mikko Ahtola, järjestöpäällikkö, K-kauppiasliitto, mikko.ahtola@k-kauppiasliitto.fi, +358 40 520 3273
Heini Larros, viestintäjohtaja, Helsingin seudun kauppakamari, heini.larros@helsinki.chamber.fi, +358 40 526 9728
Yhteyshenkilöt
Marko SilenNeuvontayksikön ja lakiasioiden johtajaHelsingin seudun kauppakamari
Puh:+358 50 548 4217marko.silen@chamber.fiHeini LarrosViestintäjohtajaHelsingin seudun kauppakamari
Puh:+358 40 526 9728heini.larros@helsinki.chamber.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin seudun kauppakamari
Joka viides Helsingin seudun yritys hyötyy jo paljon tekoälyn käytöstä23.1.2026 07:12:00 EET | Tiedote
22 prosenttia Helsingin seudun yrityksistä kertoo hyötyvänsä tekoälystä paljon tai erittäin paljon. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin kyselystä jäsenyritysten toimitusjohtajille. 63 prosenttia vastaajista katsoo, että tekoälystä on jonkin verran hyötyä, 12 prosenttia, että tekoälystä ei ole lainkaan hyötyä. ”Tekoäly selvästi kaventaa yritysten resurssieroja. Kyselyn edistyneimmät toimialat tekoälyn hyödyntämisessä ovat informaatio- ja viestintäala, liike-elämän palvelut sekä teollisuus, joissa tekoäly on asiantuntijatyön arkea. Ratkaisevaa ei ole toimiala, vaan työn tietointensiivisyys ja henkilöstön kyky hyödyntää tekoälyä”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Vielä kaksi vuotta sitten vain kahdeksan prosenttia alueen yrityksistä arvioi hyötyvänsä tekoälystä paljon tai erittäin paljon. Tuolloin jopa 30 prosenttia yrityksistä oli sitä mieltä, että tekoälystä ei ole lainkaan hyötyä.
Suhdannepulssi: Helsingin seudun yritysten näkymät yhä heikot – ”Vain pieniä positiivisia alakohtaisia merkkejä”9.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Yritykset Helsingin seudulla arvioivat seuraavan kolmen kuukauden suhdannenäkymät yhä heikoiksi. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssista. Yritysten näkemykset kannattavuudesta, työllisyydestä ja suhdannenäkymistä ovat samalla tasolla kuin elokuussa. Odotukset liikevaihdosta ovat elokuuhun verrattuna aavistuksen heikentyneet. ”Pulssikyselyssä näkyy valitettavasti vain pieniä alakohtaisia merkkejä suhdanteen paranemisesta. Hieman vahvistunutta kysyntää on nähtävissä B2B-palveluissa, joiden markkina tyypillisesti elpyy talouden kääntyessä parempaan suuntaan”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen.
Helsingin seudun kauppakamarin puheenjohtajaksi logistiikka-alan johtaja Hanna Korvenpää27.11.2025 17:34:24 EET | Tiedote
Logistiikkayhtiö Kuehne+Nagelin Suomen toimitusjohtaja Hanna Korvenpää on valittu Helsingin seudun kauppakamarin hallituksen puheenjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä vuoden 2026 alusta.
Vantaan ratikka on elinkeinoelämälle tärkeä investointi – ”Tukee yritysten kasvua”31.10.2025 12:35:24 EET | Tiedote
Helsingin seudun kauppakamari kannattaa Vantaan ratikan rakentamista, jota se pitää koko seudun elinvoimaa vahvistavana investointina. ”Vantaan ratikka ei ole vain liikennehanke, vaan seudun elinkeinoelämän kasvualusta. Se tukee yritysten kasvua, uusien työpaikkojen syntymistä, TKI-toimintaa, kansainvälistymistä ja kilpailukykyä. Vantaan on hoidettava talouttaan vastuullisesti, mutta suurten kaupunkien on rakennettava myös vaikeina aikoina”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Ratikka on Vantaalle kasvua ja kilpailukykyä vahvistava ratkaisu. Se lujittaa Vantaan asemaa yhtenä pääkaupunkiseudun kasvumoottoreista. Ratikka parantaa saavutettavuutta, helpottaa työvoiman liikkuvuutta ja sujuvoittaa logistiikkaa. Yhteys tukee erityisesti Aviapoliksen kehitystä kansainvälisenä yritys- ja innovaatiokeskittymänä.
Korjaustiedote: Kohtaanto-ongelma kärjistyy Helsingin seudulla – jopa 46 prosenttia alueen yrityksistä kokee pulaa osaavasta työvoimasta14.10.2025 11:23:44 EEST | Tiedote
Helsingin seudun kauppakamarin kohtaanto-ongelmaa koskevassa julkaisussa ja tiedotteessa on virhe. Virhe johtuu tiedonkeruuvaiheessa tehdyistä muutoksista. Tämä tarkoittaa, että tiedotteessa on tulkintavirhe eikä kyselyn tieto myöskään ole vertailukelpoista aiempiin vuosiin verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme