Uusia M2-Kotien vuokra-asuntoja Helsingin Herttoniemeen
Y-Säätiö rakennuttaa 49 uutta vuokra-asuntoa Helsingin Herttoniemeen. Osoitteeseen Laivalahdenkatu 6 nouseva kuusikerroksinen kerrostalo tarjoaa nykyaikaista asumista loistavien liikenneyhteyksien ja kattavien palveluiden äärellä.

Y-Säätiön omistama M2-Kodit tarjoaa kohtuuhintaisia ja turvallisia koteja eri elämäntilanteisiin. Asunnot ovat rakennettu valtion tuella ja niiden asukasvalinnoissa noudatetaan varallisuusrajoja ja tarvehankintaa. Helsingin Herttoniemeen nousevan Kiinteistö Oy Helsingin Laivalahdenkatu 6:n urakoinnista vastaa Pohjola Rakennus Oy Suomi ja kohde valmistuu vuoden 2026 syksyllä.
“Kasvavassa kaupungissa on tärkeää rakentaa koteja sinne, missä ihmiset haluavat asua myös tulevaisuudessa. Herttoniemi tarjoaa vahvan yhdistelmän liikenneyhteyksiä, palveluja ja luonnonläheisyyttä. Meille on tärkeää, että uudet asunnot sijoittuvat kasvukeskuksiin, joissa asumisen kysyntä ja arjen sujuvuus kohtaavat”, sanoo Y-Säätiön rakennuttamisjohtaja Jouni Isomöttönen.
Monipuolisia koteja ja käytännöllisiä yhteistiloja
Herttoniemeen valmistuva vuokratalo tarjoaa monipuolisen valikoiman koteja, joiden koot vaihtelevat 30,5–67,0 neliömetrin välillä. Ensimmäisestä kerroksesta löytyy yhteisiä tiloja, kuten ulkoiluvälinevarasto ja kerhohuone Kellarikerrokseen sijoittuvat talopesula, kuivaushuone ja asukkaiden irtainvarastot. Ylimmässä kerroksessa sijaitsevasta saunaosastosta avautuvat näkymät vehreälle sisäpihalle.
Kiinteistö valmistuu A-energialuokan tasolle ja liitetään ympäristöystävälliseen kaukolämpöverkkoon. Suunnittelussa ja toteutuksessa on alusta lähtien painotettu energiatehokkuutta ja kestävää rakentamista.
Viihtyisää ja turvallista asumista nykyaikaisilla mukavuuksilla
Asuntojen asumismukavuuteen on panostettu, esimerkiksi kaikissa asunnoissa on lasitettu parveke ja suuret ikkunat, jotka tuovat luonnonvaloa oleskelutiloihin. Lisäksi koneellinen ilmanvaihto takaa raikkaan sisäilman, ja etäluettavat vesimittarit mahdollistavat vedenkulutuksen tarkan seurannan. Turvallisuutta lisäävät sähköverkkoon kytketyt palovaroittimet.
“Herttoniemen kohteen rakentamisessa panostetaan niin laadukkaisiin materiaaleihin kuin sujuvaan toteutukseen. Tavoitteenamme on rakentaa toimivia, viihtyisiä ja energiatehokkaita koteja, jotka palvelevat asukkaita pitkälle tulevaisuuteen”, kertoo Pohjola Rakennus Oy Suomen Helsingin toimipaikan liiketoimintajohtaja Kim Bono.
Korttelin yhteiset oleskelu- ja leikkialueet lisäävät asumisviihtyisyyttä. Autoileville asukkaille on tarjolla 22 autopaikkaa ja sähköautojen latauspisteet pysäköintihallissa, jonne pääsee kätevästi kellarikerroksen kautta.
Kiinnostuitko?
Seuraa tarkempia päivityksiä Helsingin Laivalahdenkatu 6:n rakentamisen edistymisestä ja asukasvalinnoista M2-Kotien verkkosivulta ja ota yhteyttä, mikäli olet kiinnostunut alueen uusista ja viihtyisistä vuokra-asunnoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Iina VaaranenViestintäasiantuntijaY-Säätiö
Puh:020 7020288iina.vaaranen@ysaatio.fiTietoja julkaisijasta
Y-Säätiö on Suomen suurin valtakunnallinen voittoa tavoittelematon vuokranantaja ja asunnottomuuden poistamisen suunnannäyttäjä.
Edistämme yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta tarjoamalla kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ympäri maata. Omistamme yli 19 000 asuntoa lähes 60 paikkakunnalla.
Yleishyödyllisenä toimijana panostamme asukkaidemme hyvinvointiin ja kestävään elämäntapaan sekä ratkomme asunnottomuutta tietoa ja tutkimusta tuottamalla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Y-Säätiö
Kannanotto: Häätöjen kasvu pysäytettävä yhteisvoimin19.6.2025 10:52:34 EEST | Tiedote
Häätöjen määrä jatkaa kasvuaan tuoreen Ympäristöministeriön tilaaman raportin mukaan. Häätöjen kasvu on erittäin huolestuttavaa ja osa yhteiskunnallista kehitystä, jossa asumiseen liittyvä epävarmuus ja eriarvoisuus voimistuvat. Raportin uudet tiedot vahvistavat tätä kuvaa ja antavat selkeän viestin ennaltaehkäisevään työhön panostamisen tärkeydestä.
Selvitys: asunnottomien palveluissa kehitettävää16.6.2025 14:06:42 EEST | Tiedote
Asunnottomien palvelut eivät kykene vastaamaan asunnottomuutta kokevien henkilöiden tarpeisiin Asunnottomien palvelut hyvinvointialueilla -selvityksen mukaan. Y-Säätiön koordinoima Asunto ensin Verkostokehittäjät haastatteli selvitystä varten kokemusasiantuntijoita palveluiden saavutettavuudesta, kohtaamisen laadusta ja tuen riittävyydestä tilanteissa, joissa avun tarve oli suuri. Selvityksessä tunnistettiin kehityskohteita palveluissa sekä esitettiin suosituksia palveluiden kehittämiselle.
M2-Kotien maine vahvistui – suomalaiset arvostavat vastuullista asumista12.6.2025 08:29:55 EEST | Tiedote
Y-Säätiön omistaman M2-Kotien maine on vahvistunut suomalaisen suuren yleisön keskuudessa, käy ilmi Luottamus & Maine 2025 -tutkimuksesta. M2-Kotien tulos nousi 3,44:een (2024: 3,25), kun taas Y-Säätiön kokonaistulos oli 3,39 asteikolla 1–5 ja pysyi samana syksyn 2023 tutkimuksesta.
Helsingin Oulunkylään rakentuu uusia M2-Kotien vuokra-asuntoja11.6.2025 12:01:46 EEST | Tiedote
Y-Säätiö rakennuttaa vehreään ja puistomaiseen Oulunkylään yhteensä 44 uutta vuokra-asuntoa. Osoitteeseen Jokiniementie 42 nousee kuusikerroksinen kerrostalo, joka tarjoaa kohtuuhintaista ja laadukasta asumista eri elämäntilanteisiin.
Kehysriihessä on turvattava rahoitus asunnottomuuden poistamiseen ja ehkäisyyn16.4.2025 15:43:35 EEST | Tiedote
Viime vuonna asunnottomuus kääntyi kasvuun ensimmäistä kertaan yli kymmeneen vuoteen. Lisäksi häätöjen kasvu jyrkentyi entisestään. Y-Säätiö ja muut asunnottomuustoimijat korostavat, että tässä tilanteessa asunnottomuuden ennaltaehkäisystä ja asunnottomuustyöstä ei ole kehysriihessä varaa leikata.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme