Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag

Renoveringen av Prisma Kyrkslätt framskrider enligt tidtabell

23.6.2025 10:04:26 EEST | Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag | Pressmeddelande

Dela

Den första delen av tillbyggnaden tas i bruk i september.

Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025

Renoveringen av Prismacentret i Kyrkslätt, som inleddes i början av året, framskrider som planerat. Den första tillbyggnadsdelen har stigit snabbt under de senaste veckorna och kommer att vara i bruk i september 2025. När den första tillbyggnadsdelen är klar kommer Alko och apoteket att flytta in i tillfälliga lokaler och man kan påbörja nästa fas av utbyggnadsarbetet.

– Arbetet har gått framåt som planerat och samarbetet med projektledningsentreprenören Varte har fungerat bra, säger fastighetsdirektör Mikko Ala-Huikku. Vi har i viss mån modifierat och utvecklat de ursprungliga arbetsplanerna och på så sätt försökt genomföra arbetet på ett smidigt sätt med minsta möjliga olägenhet för kunderna.

Arbetet kommer att pågå under hela sommaren, och det största arbetet som är synligt för kunderna är breddningen av vägkorsningen vid ABC. När renoveringen är klar kommer korsningen att vara den enda anslutningen i gatuplan, och den breddas redan i detta skede för att möta framtida krav.

– Kunderna har haft stor förståelse för arbetet i området och det här är en förnyelse som många kunder har väntat på och är glada för, säger branschdirektör Karlos Kotkas. Det är alltid svårt att ordna trafiken på en byggarbetsplats, och därför är det mycket bra att anslutningsvägarna förbättras redan nu. Vi tackar våra kunder för deras förståelse och tålamod.

Den andra tillbyggnadsdelen, som börjar byggas under hösten, ska stå klar hösten 2026. Prisma-butiken kommer att fungera som vanligt under hela året och renoveringen av själva butiken påbörjas först efter jul. Även under renoveringen kommer Prisma att ha öppet enligt normala öppettider.

Kontakter

Bilder

Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Ladda ned bild
Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Ladda ned bild
Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Prismacentret i Kyrkslätt, juni 2025
Ladda ned bild

Andra språk

Följ Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag

Varuboden-Osla stöder brandsäkerhet för barn och unga1.9.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande

Handelslaget Varuboden-Oslas förvaltningsråd har donerat 50 000 euro till en ny satsning om säkerhet vid batteribränder, som genomförs i samarbete mellan Nylands Räddningsförbund (UPL) och Finlands Svenska Brand- och Räddningsförbund (FSBR). I satsningen ingår VR-glasögon som erbjuder en virtuell upplevelse där ungdomarna får bekanta sig med hur en batteribrand kan uppstå och hur situationen kan hanteras på ett säkert sätt. Kampanjen tar också upp hur bränder kan förebyggas och hur man agerar om en olycka inträffar.

Varuboden-Osla tukee lasten ja nuorten paloturvallisuutta1.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Osuuskauppa Varuboden-Oslan hallintoneuvosto on lahjoittanut 50 000 euroa uuteen hankkeeseen akkupaloturvallisuudesta, joka toteutetaan yhteistyönä Uudenmaan Pelastusliiton (UPL) ja Finlands Svenska Brand- och räddningsförbund järjestön (FSBR) välillä. Hankkeeseen kuuluvat VR-lasit, joiden tarjoaman virtuaalisen kokemuksen avulla nuoret tutustuvat siihen, miten akkupalo voi syttyä ja miten tilanteessa toimitaan turvallisesti. Kampanjassa huomioidaan myös, miten tulipaloja voidaan ehkäistä ja miten toimitaan onnettomuuden sattuessa.

Varuboden-Osla investerar starkt i framtiden – redan över tio miljoner euro till utveckling av servicenätverket under början av året19.8.2026 16:00:00 EEST | Pressmeddelande

År 2026 är ett exceptionellt investeringsår i handelslaget Varuboden-Osla. Under början av året användes mer än tio miljoner euro till investeringar, jämfört med 4,9 miljoner euro motsvarande period i fjol. Investeringarna syns i nya och förnyade verksamhetsställen, ett utbyggt laddningsnätverk och tjänster som gör kundernas vardag smidigare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye