Korkeushyppääjä Ella Junnilasta Tähtipöllö-lukukilpailun suojelija
Tulevana syksynä jo kolmatta kertaa käynnistyvä Tähtipöllö-kilpailu saa nyt lisävauhtia korkeushypyn arvokisamitalistilta. Tähtipöllön suojelijana Ella Junnila tulee pitämään somekanavillaan lukupiiriä, tekemään kouluvierailuja kisaan osallistuviin luokkiin sekä kantamaan mediapaidassaan Tähtipöllö-logoa.

Suomalainen arvokisamitalisti, korkeushyppääjä Ella Junnila on ensimmäinen Tähtipöllö-lukukilpailun suojelija. Kilpailun suojelijana hän haluaa tuoda esiin lukemisen iloa ja merkitystä erityisesti sellaisille lapsille ja nuorille, joille lukeminen on vaikeaa.
”Tähtipöllö-kilpailun suojelijana oleminen tuntuu kuin minulle tehdyltä pestiltä! Kirjat ja ennen kaikkea lukeminen ovat minulle rakas harrastus ja on ihan mieletöntä saada olla mukana kannustamassa lapsia ja nuoria lukemaan”, Junnila sanoo.
Tähtipöllön suojelijana Junnila tulee pitämään omilla somekanavillaan Tähtipöllö-lukupiiriä, jakamaan kirjavinkkejä ja kantamaan mediapaidassaan Tähtipöllö-logoa. Lisäksi lukukilpailun osallistujilla on mahdollisuus voittaa Junnila kouluvierailulle omaan luokkaansa.
”Vaikka lukeminen itsessään on hyödyllinen taito, se on myös tapa nauttia tarinoista. Lukemalla viihdytään, opitaan, nautitaan, tempaudutaan tekstin vietäväksi ja vaikka mitä muuta. Minä siis kannustan lukemaan lukemisen ilosta!”
Jo kymmeniä miljoonia luettuja sivuja
Alakoululaisten Tähtipöllö-lukukilpailu käynnistyy jälleen tulevana syksynä.
1.–6.-luokkalaisille suunnattu lukukilpailu haastaa koululuokat ympäri Suomen lukemaan yhteiseen hyvään: voittajaluokille on luvassa rahapalkinto, jonka voi käyttää esimerkiksi luokkaretkeen tai luokan yhteisiin hankintoihin.
Koululaiset kilpailevat omien luokka-asteidensa kesken kuudessa eri sarjassa. Kullakin asteella eniten sivuja lukenut luokka voittaa.
Kustannusosakeyhtiö Otavan ja Otava Oppimisen palveluiden Tähtipöllö-kilpailun tarkoituksena on innostaa kirjojen maailmaan ja ennen kaikkea lisätä lasten lukemista. Siksi mukaan luettuihin sivuihin lasketaan niin lastenromaanit, sarjakuvat, koulukirjat kuin helppolukuiset kuvakirjatkin.
”Viime vuoden kilpailussa kouluissa ympäri Suomen luettiin yhdessä yli 35 miljoonaa sivua, mikä on ihan huikea määrä. Uskomme ja toivomme, että Ellan mahtavalla esimerkillä entistä useampi luokka lähtee kisaan mukaan ja mahdollisimman moni lapsi löytää kirjojen ilon”, Otavan lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannusjohtaja Kaisu-Maria Toiskallio sanoo.
Lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi ja kaisu-maria.toiskallio@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Alexander Stubbin Vallan kolmio-kirja ilmestyy Otavalta 21.8.11.8.2025 13:00:22 EEST | Tiedote
Maailma on muuttunut kolmessa vuodessa enemmän kuin kolmen edellisen vuosikymmenen aikana yhteensä. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa lopetti kylmän sodan jälkeisen aikakauden. Suurvaltapolitiikka teki paluun. Liberaali maailmanjärjestys on murroksessa. Elämme Alexander Stubbin mukaan kansainvälisen politiikan 1918-, 1945- tai 1989-hetkeä, jolloin myös Suomen kaltainen pieni maa voi vaikuttaa muutoksen suuntaan. Alexander Stubb kuvaa kansainvälisen politiikan tilaa ja tulevaisuutta kirjassaan Vallan kolmio - Murroksen aikakausi ja maailmanjärjestyksen tulevaisuus, jonka Otava julkaisee 21.8.
Lasse Lehtisen uutuuskirja Läheltä piti kertoo Suomesta, toteutumattomien katastrofien maasta11.8.2025 10:12:36 EEST | Tiedote
Suositun tarinankertojan ja historioitsijan Lasse Lehtisen näkemyksellinen teos kertoo Suomesta, jossa sattumilla ja yhteensattumilla on ollut suuri merkitys. Syyskuussa julkaistava Läheltä piti on Lasse Lehtisen 50. kirja.
Jari Salosen suositun Zetterman-sarjan uutuudessa pellon keskellä ruostuvasta pakettiautosta löytyy ruumis8.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Jari Salosen Zetterman-sarja on kasvattanut suosiotaan kirja kirjalta. Salosen kerrontatyyli on humoristisen leppoisaa ja kulkee osuvin sanavalinnoin. Uutuusromaanissa Rikkihappo tilanne äityy vakavaksi: Zetterman itse on murhaepäilty.
Briitta Hepo-ojan nuortenromaani Viikatetytär leikkii hengellä ja huumorilla6.8.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Palkitun kirjailijan uutuusteos tasapainoilee piinaavan tunnelman ja helpottavan huumorin välillä. Voiko omaa kohtaloaan vastaan taistella?
Kirjasyksy on täällä! Tervetuloa Otavan etäpressiin 20.8. tutustumaan loppuvuoden kiinnostavimpiin uutuuksiin6.8.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Mitkä teokset nousevat puheenaiheiksi tänä syksynä? Otavan etäpressissä saat ensivilkaisun kirjasyksyn 2025 kiinnostavimpiin uutuuksiin ja niiden tekijöihin. Tule inspiroitumaan tulevasta kaudesta ke 20.8. klo 13-15 Zoomissa pidettävään syyspressiin. Pressiin pääset osallistumaan kätevästi omalta koneelta käsin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme