Ilmatieteen laitos

Kolea ja epävakainen sää jatkuu – kesäkuun keskilämpötila silti lähellä tavanomaista

Jaa

Alkava viikko ei tuo suurta muutosta säätyyppiin, vaan sää jatkuu epävakaisena. Vaihtelevasta säästä huolimatta kesäkuun keskilämpötila on vielä lähellä tavanomaista suuressa osassa maata.

Ilmatieteen laitoksen 23. kesäkuuta tekemän ennusteen mukaan kesäkuun viimeinen viikko ei tuo tullessaan lämpöä, vaan sää jatkuu Suomessa epävakaisena ja alkuviikolla suorastaan koleana.

Suomen yli liikkuu lähipäivien aikana hidasliikkeinen matalapaine, ja sateet ovat yleisiä monin paikoin. Lämpötilat vaihtelevat enimmäkseen 10:n ja 15 asteen välillä. Viikon puolivälin tienoilla sää on poutaisempaa ennen kuin kuurotyyppiset sateet yleistyvät jälleen viikonlopun aikana. Loppuviikolla lämpötilat ovat noususuunnassa.

Kesäkuu on ollut Suomessa useana vuonna peräkkäin lämmin: esimerkiksi vuosi sitten kesäkuu oli suurimmassa osassa maata 1,5–3,5 astetta tavanomaista lämpimämpi. Tänä vuonna sää on ollut Suomessa kesäkuussa vaihtelevaa: sade ja auringonpaiste ovat vuorotelleet.

"Vaikka helteet ovat jääneet vähiin, on kesäkuu ollut lämpötilaoloiltaan lähes tavanomainen suuressa osassa maata – vaikka siltä ei välttämättä aina ole tuntunut", sanoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Juha Jantunen.

Keskilämpötilat ovat jääneet vuodenajalle tyypillisistä lukemista osassa Lappia ja Pohjois-Pohjanmaata sekä Pohjanmaan maakunnissa. Muualla maassa keskilämpötilat ovat sen sijaan olleet varsin tyypillisissä lukemissa.

Juhannusta vietettiin paikoin poikkeuksellisen koleassa säässä

Koleitakin hetkiä on kesäkuussa ollut: yksi sellainen osui juhannuspäiväksi, jolloin Etelä-Pohjanmaalla, Pirkanmaalla ja Keski-Suomessa päivän ylin lämpötila jäi paikoin lähelle 10 astetta. Tämä on kesäkuussa poikkeuksellisen alhainen lukema, eli vastaava lämpötila toistuu keskimäärin harvemmin kuin kerran 30 vuodessa.

Sademäärät ovat olleet kesäiseen tapaan hyvin vaihtelevia. Juhannusviikolla Kaakkois-Suomessa satoi muutaman päivän aikana paikoin jopa yli 100 millimetriä; Ruokolahden Kotaniemessä kahden päivän (18.‒19.6.) sademääräksi mitattiin peräti 134,4 millimetriä. Maan keski- ja pohjoisosassa on puolestaan satanut paikoin hieman keskimääräistä vähemmän.

Ukkosten osalta kesäkuu on jäämässä poikkeuksellisen salamaköyhäksi. Kesäkuussa on havaittu tähän mennessä alle tuhat maasalamaa, kun kesäkuun keskiarvo on noin 34 000 maasalamaa. Myös toukokuun salamamäärä jäi hieman alle tuhanteen, kun keskimäärin toukokuussa rekisteröidään 6 600 maasalamaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).

Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye