ENNAKKOTIEDOTE: Rakkautta ja luonnonsuojelua Saimaan rannalla – Esikoisromaani Louhikurun kutsu (Gummerus) kertoo rakastumisesta kaivoshankkeen varjossa
24.6.2025 09:56:22 EEST | Gummerus | Tiedote
Sanna Aaltosen esikoisromaanissa pientä kylää uhkaavan kaivoshankkeen ympärille kietoutuu maanläheinen rakkaustarina. Louhikurun kutsu (Gummerus) ilmestyy 7.8.2025.

Louhikuru on pieni kylä itäisessä Järvi-Suomessa, Saimaan rannalla. Skotlannissa asuva, puolisuomalainen Jay Monkton on lähetetty paikkakunnalle vetämään kaivosprojektia. Heti Louhikuruun saavuttuaan Jay joutuu auto-onnettomuuteen. Kolaripaikalle osuu ensimmäiseksi auttamaan paikallinen eläinlääkäri Hetti Joki, ja kaksikon välillä kipinöi välittömästi. Mutta kun Hettille selviää, mikä miehen on Louhikuruun tuonut, hän ei epäröi asettua tätä vastaan. Voiko kotikylänsä luonnon puolesta pelkäävä nainen luottaa kaivosteollisuudessa työskentelevään mieheen? Tai jopa rakastua?
Myös Jay joutuu keskellä kaivosprojektia kiperien kysymysten äärelle ja kohtaamaan omatuntonsa, kun alkaa vaikuttaa siltä, ettei projektissa kaikki ole niin kuin pitäisi. Onko elämässä todella kyse vain uramenestyksestä ja materiasta?
Espoossa asuvan, kainuulaissyntyisen Sanna Aaltosen (s. 1981) esikoisromaani Louhikurun kutsu syntyi kaipuusta metsään ja järvien äärelle. Aaltonen halusi rakkaustarinan avulla myös kiinnittää huomiota kaivosalan ympäristöhaittoihin.
- Olen lukenut Sotkamon Talvivaaran toiminnasta ja sain idean kuvitteelliseen Louhikurun kylään, kun törmäsin nettiartikkeliin Heinäveden kaivoshankkeesta vuonna 2017, Aaltonen kertoo.
- Se sai minut pohtimaan luontoa ja arvoja. Onko luonnon ennallistaminen ikinä todella mahdollista? Mikä on kaivoshankkeen todellinen hinta? Nykyisessä kaivoslaissa on paljon parannettavaa vesistöjen suojelemista ajatellen.
Sanna Aaltonen: Louhikurun kutsu (Gummerus)
315 sivua
Ilmestyy 7.8. painettuna, e- äänikirjana, lukija: Anniina Piiparinen
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Aamos Hongan trillerit ovat myyneet yhteensä jo yli 50 000 kappaletta – Kolmas romaani Viimeinen vyöhyke (Gummerus) ilmestyy 2.10.18.9.2026 10:50:30 EEST | Tiedote
Tiedustelumaailman sisäpiirissä työskentelevän Aamos Hongan viime vuonna ilmestyneet menestystrillerit Punainen verkko ja Viides artikla ovat ylittäneet yhteensä jo 50 000 kappaleen myynnin. Janne Peuran tarinaan saadaan jatkoa, kun kolmas osa, hiuksia nostattavan ajankohtainen Grönlanti-trilleri Viimeinen vyöhyke, ilmestyy 2.10.
Hämmästyttävä tosikertomus, suurenmoinen meriseikkailu ja uskomaton selviytymistarina14.9.2026 12:27:37 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaista David Grannia pidetään yhtenä maailman parhaista tietokirjailijoista, etenkin historiallisten tarinoiden kertojana. Grannin Wager (Gummerus) on suurenmoinen kertomus ihmisestä ääriolosuhteissa, se vie lukijan 1700-luvulle Britannian kuninkaallisten merivoimien aluksen matkaan. Kirja pysytteli New York Timesin bestsellerlistalla yli vuoden, ja sen käännösoikeudet on myyty 35 maahan.
ENNAKKOTIEDOTE: Jo kolme vuotta kauhua – Timo R. Stewartin Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) ilmestyy 3.10.11.9.2026 08:39:51 EEST | Tiedote
Mitä Gazan tuhosta on tärkeä tietää ja miten siitä voi puhua? Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla palkittu Timo R. Stewart on seurannut traagisia tapahtumia tiiviisti ja ollut tutkijana aivan Suomessa käydyn keskustelun ytimessä. 3.10. ilmestyvässä kirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) hän käy läpi konfliktin vaiheita niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta.
ENNAKKOTIEDOTE: 90 tunnin työviikkoja ja ujoja torstai-Kalleja – Meemivelho Finanssiveli muistelee hulluja vuosiaan rahoitusalalla10.9.2026 10:21:50 EEST | Tiedote
Miten pärjätä rahoitusalan armottomassa pudotuspelissä? Miltä tuntuu istua aamuneljältä odottamassa pomon kuittausta PowerPoint-dekkiin? Miksi Kalleen mennään juhlimaan juuri torstaisin? Mikä on Lunch utan slut? Vastaus kaikkiin kysymyksiin löytyy 8.10. ilmestyvästä Finanssiveljen muistelmakirjasta Pako rahoitusalalta – Totuus toppaliivin takaa (Gummerus).
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkonen kirjoittaa Yhdysvaltojen muutoksesta ja Trumpin kakkoskaudesta9.9.2026 08:17:00 EEST | Tiedote
Juha Itkonen, yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista, julkaisi 2017 henkilökohtaisen matkakirjan Minun Amerikkani, joka päättyi Trumpin ensimmäiseen valtaannousuun. Kymmenen vuotta myöhemmin on aika päivittää tilanne. Teidän Amerikkanne (Gummerus) kuvaa muutoksia Yhdysvaltojen kansainvälisessä roolissa ja sisäisessä ilmapiirissä sekä yrittää ymmärtää, miksi amerikkalaiset valitsivat Donald Trumpin uudestaan presidentiksi. Kirja ilmestyy Helsingin Kirjamessujen avauspäivänä 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



