Kidutettujen kuntoutus on osa Suomen ihmisoikeusvastuuta
YK:n kansainvälistä päivää kidutuksen uhrien puolesta vietetään vuosittain 26. kesäkuuta. Päivän tarkoituksena on muistuttaa valtioiden vastuusta ehkäistä kidutusta ja tukea sen uhreja. Suomi on sitoutunut tarjoamaan kidutuksen uhreille kuntoutusta, mutta sitoumus ei toteudu ilman pysyvää rahoitusta ja kansallista osaamista.

Kidutus on edelleen maailmalla yleistä, ja sen käyttö on joidenkin raporttien mukaan jopa lisääntynyt. Lainvalvontaviranomaiset, joiden pitäisi suojata haavoittuvassa asemassa olevia, ovat usein kiduttajia.
Suomessa asuu tuhansia ihmisiä, joita on kidutettu mitä julmimmilla tavoilla.
Rahoituksen epävarmuus vaarantaa hoidon jatkuvuuden tilanteessa, jossa kansallinen osaaminen on tärkeämpää kuin koskaan
Vaikka Diakonissalaitoksella on yli 30 vuoden kokemus kidutettujen ja sotatraumatisoituneiden kuntoutuksesta, toiminta perustuu määräaikaisiin hankerahoituksiin. Tämä aiheuttaa katkoksia hoitoon, vaarantaa potilassuhteet ja hajottaa asiantuntijatiimit.
Pysyvä rahoitus on välttämätöntä, jotta kuntoutustyö voi jatkua pitkäjänteisesti ja laadukkaasti. Suomessa tarvitaan pysyvää osaamista kidutus- ja sotatraumojen hoitoon.
”Kidutettujen ja sotatraumatisoituneiden kuntoutus on saatava valtion pysyvän rahoituksen piiriin, jotta toiminnan jatkuvuus voidaan turvata. Kansainväliseen sopimukseen perustuvan työn hoitaminen määräaikaisin hankerahoituksin on täysin kestämätöntä”, keskuksen johtaja Mari Tikkanen sanoo.
Syvät traumat vaativat pitkäjänteistä hoitoa
Diakonissalaitoksen Psykotraumatologian keskuksessa Helsingissä hoidetaan syvästi traumatisoituneita ihmisiä, joiden perusturvallisuus ja omanarvontunto ovat vakavasti haavoittuneet. Potilaat tulevat eri maista ja taustoista – moni on joutunut vainotuksi poliittisten mielipiteidensä, uskonnon, seksuaalisen suuntautumisensa tai sukupuoli-identiteettinsä vuoksi.
Keskuksessa tarjotaan moniammatillista kuntoutusta, josta vastaavat hoitavat psykiatrit. Hoito on monivaiheista, ja sen osia ovat mm. lääkehoito, yksilö- ja ryhmäterapiat, fysioterapia sekä perhekeskeinen hoitomalli. Tavoitteena on palauttaa selviytyjien toimintakykyä ja osallisuutta yhteiskunnassa sekä tukea heitä vanhemmuuden tehtävissä, jotta traumat eivät siirtyisi lapsille.
Työllä on laajat ja kauaskantoiset vaikutukset paitsi ihmisten itsensä myös koko yhteiskunnan kannalta. Tavoitteena on tarjota mahdollisimman ihmisarvoinen elämä paitsi nykyisille potilaille myös tuleville sukupolville. Samalla estetään radikalisoitumista ja syrjäytymistä.
Suomalainen asiantuntijuus Euroopan tasolla
Diakonissalaitoksella on pitkä kokemus kidutettujen ja sotatraumatisoituneiden kuntoutuksesta. Lisäksi Diakonissalaitoksen projektipäällikkö ja kidutettujen kuntoutukseen erikoistunut terapeutti Lotta Carlsson toimii Suomen edustajana Euroopan neuvoston kidutuksen vastaisessa komiteassa.
Komitea valvoo suljetuissa laitoksissa olevien henkilöiden ihmisoikeuksien toteutumista, ja sen työ perustuu YK:n kidutuksen vastaiseen sopimukseen, jonka Suomi ratifioi vuonna 1989.
Carlssonin asiantuntemus vahvistaa Diakonissalaitoksen asemaa kansainvälisesti tunnustettuna toimijana kidutettujen kuntoutuksessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari TikkanenYksikönjohtaja, Psykotraumatologian keskus
Puh:+358 50 314 2013mari.tikkanen@hdl.fiLotta CarlssonProjektipäällikkö, Psykotraumatologian keskus
Puh:+358505781345lotta.carlsson@hdl.fiHeli NissinenViestintäpäällikkö
Diakonissalaitoksen yleishyödyllinen toiminta
Linkit
Diakonissalaitos toimii rohkeasti ihmisarvon puolesta yhteiskuntaa uudistaen
Olemme jo lähes 160 vuoden ajan kehittäneet kunnianhimoisesti luovia ratkaisuja yksilön arkeen ja yhteiskunnan haasteisiin. Yhdessä yhteiskunnallisen yrityksemme Rinnekotien kanssa elämme rinnalla, luomme kohtaamisia ja yhteisöjä, joissa jokainen löytää paikkansa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Vahva arvopohja tuo jatkuvuutta, kun kapula vaihtuu Diakonissalaitoksen johdossa16.7.2025 11:05:17 EEST | Artikkeli
Toimitusjohtaja Olli Holmströmin kautta on leimannut Diakonissalaitoksen kasvu valtakunnalliseksi sote-alan toimijaksi ja kyky uudistua arvoista tinkimättä. Seuraaja Elina Juntunen haluaa jatkaa työtä vahvistamalla Diakonissalaitoksen roolia yhteiskunnallisena vaikuttajana.
Kutsu toimittajille: Tervetuloa Viestinnän monet kasvot – voiko ilmiö olla kiinnostava ilman kokijan tarinaa? -viestintäpäivään 28.10.202515.7.2025 09:55:38 EEST | Kutsu
Näkymättömät-ohjelma kutsuu toimittajia, sisällöntuottajia, viestijöitä ja viestintäpainotteisia työtä tekeviä yhteiseen viestintäpäivään. Tarvitseeko kiinnostava sisältö aina kasvot ja kokijan tarinan? Riittääkö yhden ihmisen tarina muuttamaan yhteiskunnallisia ilmiöitä ja ongelmia? Muun muassa näihin kysymyksiin haemme vastauksia päivän aikana.
Kutsu medialle: Voiko hyvinvointia rahoittaa upottamatta velkalaivaa?23.6.2025 07:21:15 EEST | Kutsu
Mitä tehdä, kun rahat ovat loppu, mutta pahoinvointi yhteiskunnassa lisääntyy? Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan hyvinvointivaltion rahoituksesta ja vaikuttavuusperusteisista hankinnoista Diakonissalaitoksen kuivan maan leikkimieliselle miniristeilylle Poriin keskiviikkona 25.6.2025 klo 17–19!
Tukea siellä missä tarve on – uusi opas tukee etsivää ja jalkautuvaa päihdetyötä16.6.2025 09:59:19 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen kehittämä toimintamalli tarjoaa konkreettisia työkaluja ja näkökulmia päihde- ja mielenterveysongelmista kärsivien ihmisten tukemiseen heidän omassa elinympäristössään. Oppaassa kuvataan matalan kynnyksen työmuoto, joka on tavoittanut yli 5 500 ihmistä ja tuottanut 28 000 kohtaamista vuosina 2019–2024.
Oppeja kadulla tehtävästä päihdetyöstä | Webinaari 16.6. klo 13–14.306.6.2025 14:10:53 EEST | Kutsu
Päihdeongelmat ovat Suomessa viime vuosina lisääntyneet. Katukulttuurissa tapahtuneet muutokset ja päihteiden saatavuuden lisääntyminen ovat tehneet etsivästä ja jalkautuvasta työstä entistäkin tärkeämpää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme