SDP:n varapuheenjohtaja Mäkynen: Jo riittää työntekijöiden kuritus - arkipyhät kuuluvat työntekijöille
Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen ehdotti tänään, että maanpuolustusta voitaisiin rahoittaa poistamalla arkipyhiä – suoraan suomalaisten työntekijöiden lomista ja levosta. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen tyrmää ajatuksen: työntekijän jaksamista ei voida uhrata talouskuriin vedoten.

- Onko hallituksen ja sen tukijoiden mielestä työntekijä enää muuta kuin menoerä? Ajatus, että valtion velkaa paikataan suoraan työntekijän levosta, on paitsi epäoikeudenmukainen myös kestämätön. Arkipyhät eivät ole luksusta, vaan ansaittua lepoa raskaasta työstä, Mäkynen ärähtää.
Puolustus on tärkeää ja sen rahoituksesta täytyy huolehtia, mutta keinot eivät voi olla epäoikeudenmukaisia ja eriarvoistavia. Jotta suomalaiset haluavat yhdessä puolustaa maatamme, on huolehdittava, että olemme kaikki samassa veneessä polarisaation lisäämisen sijaan.
Mäkynen korostaa, että tällaiset ehdotukset osuvat jälleen kerran työntekijöihin. Samoihin, joita nykyinen hallitus on jo valmiiksi kurittanut muun muassa sosiaaliturvan ja työttömyysturvan leikkauksilla. Samaan aikaan yritysmaailman etuja on yksipuolisesti ajettu läpi.
- On aiheellista kysyä, eikö tämä hallitus ole jo riittävästi kiristänyt työntekijöiden vyötä? Avaus työajan pidentämisestä arkipyhiä poistamalla tuntuu kumpuavan jälleen samasta ajatusmaailmasta, jossa työntekijän asema nähdään pelkkänä kustannuksena, ei voimavarana, Mäkynen muistuttaa.
Työntekijät eivät ole loputon resurssi, jota voi puristaa ilman seurauksia. Arkipyhät muistuttavat siitä, että elämä on muutakin kuin työtä.
– Hallituksella olisi täysi mahdollisuus valita toisin. Sen sijaan se seisoo hiljaa tumput suorina, kun sen taustavoimat esittävät yksi toisensa jälkeen työntekijöille hullumpia vaatimuksia. Tämä hallitus ei enää edes teeskentele ajavansa tavallisen palkansaajan asiaa, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:s vice ordförande, riksdagsledamot
Puh:040 509 4409matias.makynen@riksdagen.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n kansanedustaja, varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Sivistys ei ole säästökohde – Purran ehdotus leikkauksista koulutukseen uhkaa Suomen tulevaisuutta7.8.2025 11:55:19 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar pitää valtiovarainministeri Purran eilen esittämiä leikkauksia koulutukseen, tutkimukseen ja sivistykseen takapajuisena politiikkana. Samalla kun Suomi tarvitsee kipeästi kasvua ja koulutustason nostamista, Purra ehdottaa muun muassa yliopistorahoituksen indeksien jäädyttämistä, valtionosuuksien leikkauksia ja Opetushallituksen lakkauttamista.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: SDP puolustaa työtä ja turvaa, kun hallitus leikkaa ja lakkauttaa5.8.2025 12:38:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kysyy, miksi SDP kääntää selkänsä yrityksille. Kysymme puolestamme: miksi hallitus kääntää selkänsä työntekijöille, työttömille ja suomalaisille perheille?
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Ryhtiliike Itä-Suomi-politiikkaan, hallitus!24.7.2025 10:13:25 EEST | Tiedote
Tieto siitä, että UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan tehtaalla korostaa hallituksen Itä-Suomi-ohjelman olemattomuutta, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Toivotan Purralle tahdonlujuutta, nyt kun sitä viimein on työelämäasioissa löytynyt30.6.2025 17:54:07 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar toteaa, että perussuomalaisten puheenjohtaja Purra on puoluetovereineen tekemässä aikamoista takinkäännön ilmaveiviä työelämäpuheissaan, mutta hyvä niin. Aiemmin ”henkisesti veltostuneet” suomalaiset kaipasivat Purran mielestä vähemmän paapomista ja puolueen ministeri puhui ammattiyhdistysliikkeestä ”ay-mafiana”.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu Euroopan demarijohtajien kokoukseen Brysselissä25.6.2025 10:02:09 EEST | Tiedote
Lindtman matkustaa jo suunniteltua aiemmin Brysseliin ja tapaa Euroopan demarijohtajia EU:n huippukokouksen alla. Kokouksen asialistalla on muun muassa Ukrainan ja Lähi-idän tilanne, Naton huippukokous sekä Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme