Tampereen Kirjafestarien ensimmäiset esiintyjät nyt julki – mukana muun muassa Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Sophia Jansson, Milla Ollikainen, Emmi Itäranta, Juha Itkonen, Juha Hurme, Satu Hassi ja Tatun sekä Patun “äiti ja isä” Aino Havukainen ja Sami Toivonen
Tampereen Kirjafestarit 2025 on julkistanut ensimmäiset esiintyjänsä ja kirjailijavieraansa. Tänä vuonna Kirjafestareilla tavataan jälleen nimekkäitä suosikkikirjailijoita sekä tekijöitä tieteen, taiteen ja politiikan huipulta. 29.–30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme innostavaa ja laadukasta messutapahtumaa – mukana Kirjafestareilla ovat ensimmäistä kertaa Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Levyfestarit. Tampereen Kirjafestareiden lopullinen ohjelma julkaistaan Tampere-talossa 17. syyskuuta.

Kirjafestareille saapuvista vieraista kaunokirjallisuuden odotetuimpia edustajia ovat muun muassa elämäkerrallisen Taskupainos-teoksen Anna Leena Härkösen elämästä kirjoittaneet Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, arkkitehti Eliel Saarisen vaimosta kiitetyn biofiktiivisen Mathilda-romaanin kirjoittanut Milla Ollikainen, uuden romaaninsa Lumenlaulaja julkaiseva Emmi Itäranta ja juuri Huomenna kerron kaiken -teoksensa julkaissut Juha Itkonen, jonka menestysromaanista Anna minun rakastaa enemmän on tekeillä myös 3. lokakuuta ensi-iltaan tuleva elokuva.
Tietokirjallisuuskokonaisuuksissa mukana ovat muun muassa Moomin Characters -yrityksen hallituksen puheenjohtaja ja Tove Janssonin veljentytär Sophia Jansson omaelämäkerrallisella esikoiskirjallaan Kolme saarta – äiti, isä ja minä, toimittaja Maarit Tastula amerikansuomalaissiirtolaisten kohtaloista kertovalla Köyhää väkeä -teoksellaan ja pitkän poliittisen uran vihreiden kansanedustajana tehnyt Satu Hassi Uhma ja Intohimo -nimisellä omaelämäkerrallaan. Juha Hurme puolestaan on perehtynyt legendaarisen nuortenkirjailijan Anni Polvan elämään ja teoksiin räväkässä tietokirjassaan Suomen nuijituin nainen.
Tampere-talon Sopraano-salissa järjestettävillä Levyfestareilla on luvassa myös kirjallista ja akustista musiikkiohjelmaa: lauantaina 29.11. nähdään esimerkiksi suosikkiyhtye Havana Blackin jäsenten ja kirjailija Tapani Baggen paneeli bändin tuoreesta historiikista, sekä keskustelu juuri ilmestyneestä Raskas Suomi – suomalaisen metallin tarina -teoksesta kirjan toimittaneiden Ari Elon, Jukka Kittilän ja Juuso Määttäsen kesken. Sunnuntaina 30.11. Levyfestarien esiintymislavaa isännöi Hearthill, Soul Tattoo ja Fox Confession -yhtyeistä tunnettu säveltäjä-muusikko-kirjailija Samuli Laiho, joka julkaisee tänä vuonna jopa kolme kaunokirjallista teosta.
Duetto-salit toimivat tänä vuonna dekkareiden ja tiedettä, luontoa, historiaa, filosofiaa ja kirjallisuutta käsittelevien teosten ja keskustelujen sekä jo perinteeksi muodostuneen Ihme & Kumma -kokonaisuuden kotisaleina. Dekkarilauantai toteutetaan 29.11. Duetto 1 -salissa, kotimaisista jännityskirjailijoista esiintymässä ovat esimerkiksi Elina Backman, Päivi Alasalmi ja Anna Paldar, Christian Rönnbacka ja Tapani Bagge. Duetto 2 -salin sunnuntain aamupäivän luontoa, ilmastoa ja eläimiä käsittelevässä kokonaisuudessa on mukana esimerkiksi Anni Kytömäki, joka keskustelee luonnonsuojelija Pentti Linkolasta Matti Kuuselan kanssa käsikirjoittamansa Vain lintuja rakastanut -näytelmän kautta.
Sorsapuistosalin suurella kirjakauppa-alueella on perinteisesti kaksi esiintymislavaa, Sorsapuistolavalla nähdään molempina festaripäivinä ajassa puhuttavien aiheiden paneeleita, tieto-, politiikka- ja historiakirjallisuuden tekijöiden haastatteluja sekä esimerkiksi Tietokirjaraati ja Hyvät ja huonot tiedeuutiset -paneeli. Lasten ja nuortenkirjallisuuden uutuuksista kuullaan lauantaina toisella Lanulavalla, joka muuttuu sunnuntain ajaksi Populavaksi populaarikulttuuriiin keskittyvän ohjelmistonsa myötä. Lauantain lasten ohjelmassa Tatun ja Patun kuulumisista tulevat piirtämään Aino Havukainen ja Sami Toivonen, mukana aamupäivässä on paljon muutakin lapsille suunnattua osallistavaa ja toiminnallista ohjelmaa, suosikkihahmoja kuten Supermarsua unohtamatta!
Intiimissä Riffi-salissa keskitytään molempina festaripäivinä hyvinvoinnin, itsetutkiskelun ja -tuntemuksen ja kokemustietokirjallisuuden laajaan uutuustuotantoon, rankkojakaan aiheita kuten uupumusta, oman perheen sairastumista ja syövästä selviytymistä kaihtamatta.
Maksuttomalla Aulaklubilla Tampere-talon aulassa keskitytään lauantain aikana runoihin ja lausuntaan, sarjakuviin, viihdekirjallisuuteen ja paneeleihin. Lauantaina Kirjafestareille vakiintuneessa sarjakuvaohjelmassa vierailee muun muassa Tympeät tytöt - sarjakuvistaan tunnettu Riina Tanskanen, jonka uusin albumi Luokkakipuja käsittelee ajankohtaisia teemoja äitikauhusta pätkätöihin ja rapistuviin syrjäseutuihin.
Tampere-talossa viidettä kertaa järjestettävät Tampereen Kirjafestarit tekivät viime vuonna kävijäennätyksen. Tänä vuonna entistäkin monipuolisemman ja laajemman ohjelman myötä Kirjafestareille odotetaan edelleen runsaslukuisempaa kävijäkuntaa.
Suomalaisen kirjaviennin edistäjäksi perustettu Aamulehden Tulenkantaja-palkinto jaetaan tänä vuonna jälleen Aamulehtisalissa sunnuntaina 30.11. Palkinto jaetaan nyt 13. kerran. Myös juuri ennen Kirjafestareita valitut Finlandia-palkintojen voittajat kutsutaan mukaan viime vuosien tapaan lauantaina 29.11. – Tampereen Kirjafestarit ovat ainoa kirjamessutapahtuma Suomessa, jossa voittajat pääsevät vierailemaan ja tapaamaan lukijoitaan heti tuoreeltaan palkintojen julkistuksen jälkeen.
Kirjafestareilla liikkuminen tulee olemaan entistä yleisöystävällisempää, sillä reittejä saleihin ja esiintymislavoille kehitetään muun muassa värivaloilla ja ohjelmaa keskitetään etenkin Tampere-talon 2. kerrokseen. Myös Levyfestareiden Sopraano-sali ja Antikvaariset Kirjafestarit sijoittuvat 2. kerrokseen, keskeiseen Puistolämpiö-tilaan.
Tampereen Kirjafestarit 2025 ovat avoinna lauantaina 29.11. klo 10–18 ja sunnuntaina 30.11. klo 10–17. Tapahtuman tuottaa Tampere Live ja Tampere-talo. Tapahtuman pääyhteistyökumppanina toimii Aamulehti. Kirjafestarien liput ovat nyt myynnissä täällä: https://kirjafestarit.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla PalovaaraOhjelmapäällikköTampereen Kirjafestarit
Puh:+358 40 596 7973ohjelma.kirjafestarit@tampere-talo.fiTanja JärvensivuB2B-liiketoimintajohtajaTalo Events Oy
Puh:+358 3 243 4160tanja.jarvensivu@taloevents.fiTietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Uusi yhtiörakenne toi kasvua ja vaikuttavuutta – Tampere-talo-konserni teki positiivisen tuloksen ja toi 98 miljoonaa euroa tuloa Tampereelle24.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote
Vuosi 2024 oli Tampere-talo-konsernille uuden alun vuosi. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy. Rakenne on osoittanut toimivuutensa. Koko konsernin liikevaihto sekä liiketoiminnan muut tuotot vuonna 2024 kasvoivat 28,6 miljoonaan euroon ja Tampere-talo-konserni teki positiivisen 540 000 euron tuloksen.
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu täynnä19.6.2025 09:20:50 EEST | Tiedote
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu on saavuttanut täyden kapasiteettinsa – Mesikämmenpuiston hiilinielu on nyt täynnä, ja sillä on valmius sitoa seuraavan sadan vuoden aikana jopa 1000 tonnia hiilidioksidia ilmakehästä. Seuraava askel vie kohti uutta hiilinielua Mikkelissä.
Mediakutsu: Van Gogh Alive -näyttely avautuu Tampere-talossa19.6.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Yli 100 kaupunkia kiertäneen immersiivisen Van Gogh Alive -näyttelyn on nähnyt jo yli 9 miljoonaa ihmistä ympäri maailman. Nyt suosittu digispektaakkeli saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Näyttely on koettavissa Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 25.6.–17.8.2025. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon tiistaina 24. kesäkuuta klo 13.
Tampere Filharmonian kesäisessä Puistokonsertissa ihastuttavat aurinkoiset sävelmät ja klassiset suosikkiteokset11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia, Tampereen Energia ja Tampere-talo järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Sorsapuistossa lauantaina 9. elokuuta 2025. Ylikapellimestari Matthew Hallsin johtaman orkesterin solistina säväyttää sopraano Anu Komsi. Konsertin ohjelmassa kuullaan musiikillisia satuja ja tarinoita sekä klassisia suosikkisävelmiä. Tampere Filharmonian konsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Atte Kilpisen uusi tanssiteos tuo Tolstoin klassikon Tampere-taloon6.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tanssitaiteilija ja koreografi Atte Kilpisen uusi tanssiteos Kreutzersonaatti esitetään Tampere-talossa lauantaina 4. lokakuuta 2025. Balettia ja nykytanssia yhdistävä teos pohjautuu Leo Tolstoin samannimiseen pienoisromaaniin vuodelta 1889. Kilpisen lisäksi Ison salin lavalla tanssivat Frans Valkama ja Heidi Salminen. Liput tulevat myyntiin maanantaina 9. kesäkuuta klo 9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme