Tekova urakoi logistiikkatilat Williamsson Transportille Vaasaan
Tekova on solminut KVR-urakkasopimuksen pohjoismaiden laajuisesti toimivan Williamsson Transport -kuljetusyrityksen kanssa.
Yrityksen käyttöön rakennetaan noin 1 970 brm²:n toimitilat, jotka käsittävät varaston, raskaankaluston korjaamo- ja pesutilat sekä toimistotilat piha-alueineen. Toimitila rakentuu Vaasaan, Runsorin alueelle, osoitteeseen Tarhaajantie 6.

Williamsson Transportin tarpeena oli saada uudet, päivitetyt tilat, jotka vastaisivat paremmin nykykaluston mittoja ja tukisivat toimintaa myös tulevaisuudessa.
”Meillä on vahva usko kotialueemme Pohjanmaan yrityksiin, joiden teollisuuden tuotteista suurin osa menee vientiin. Toimivaa logistiikkaa tarvitaan aina. Vanha terminaalirakennuksemme ehti jo 45 vuoden ikään, ja siinä ajassa kaluston koko on muuttunut huomattavasti isommaksi. Nyt rakentuvat tilat vastaavat tarpeeseemme hyvin: toimitilat palvelevat ydinliiketoimintaamme, mutta ne ovat suuremmat ja modernimmat”, kertoo Williamsson Transportin toimitusjohtaja Annica Fant.
Järkevä, budjettiin sopiva kokonaisuus
VP Facilities Oy Ab:n rakennuttajapäällikkö Mikko Harju on ollut hankkeen alusta lähtien mukana valmistelemassa ja koordinoimassa kokonaisuutta asiakkaan edustajana. Myös tontti on ostettu VP Facilitiesiltä.
”Suunnitelmat olivat alkuun hieman erilaisia, mutta kokonaisuutta onnistuttiin järkevöittämään yhteistyössä Tekovan kanssa. Räätälöimme asiakkaalle budjettiin sopivan, kustannustehokkaan vaihtoehdon – ja ennen kaikkea asiakkaan toiminta edellä”, Harju kertoo.
Toimitilan rakentamisluvitus on aloitettu, ja maanrakennustyöt pyritään aloittamaan elokuussa 2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko PietiläinenTekova Pohjois-Suomi Oy
Puh:0447213926jaakko.pietilainen@tekova.fiAnnica FantToimitusjohtajaOy Axel Williamsson Ab
Puh:0505409407annica.fant@williamsson.fiKuvat

Linkit
Tekova lyhyesti
Tekova Oyj on erikoistunut toimitilojen, kuten logistiikka-, tuotanto-, liike- ja urheilutilojen rakentamiseen. Yritys on perustettu vuonna 2018, ja se on toteuttanut valtakunnallisesti reilut 100 toimitilahanketta. Tekovan palveluksessa on noin 65 henkilöä. Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 65,5 MEUR ja liikevoitto 6,0 MEUR (9,1%). Tekova keskittyy asiakkaiden tarpeen mukaan räätälöityihin selkeisiin hallimaisiin hankkeisiin, jotka toteutetaan vakioiduilla konsepteilla, ammattimaisesti prosessoidulla toimintamallilla ja avaimet käteen -periaatteella (KVR).
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tekova Oyj
Tekova rakentaa JYSKin uudet liiketilat Järvenpäähän13.8.2025 08:40:51 EEST | Uutinen
Tekova rakentaa Järvenpäähän uuden, 1 400 m²:n liiketilan, johon sijoittuu huonekalu- ja sisustusketju JYSK. Liiketilan rakentaminen on aloitettu, ja se valmistuu tammikuun 2026 loppuun mennessä. Hankkeen tilaaja on KOY Pykälä Plaza.
Tekova toteuttaa jo kahdennentoista Puuilonsa – Uusi myymälä Hollolaan11.8.2025 09:45:20 EEST | Uutinen
Myymäläketju Puuilo laajentaa toimintaansa Lahden seudulla ja avaa uuden myymälän Hollolan Salpakankaalle vuoden 2026 alkupuolella. Tekova rakentaa liiketilan KVR-urakkana.
Hausjärvelle rakennetaan uusi monitoimihalli – Tekova valittu urakoitsijaksi9.7.2025 07:30:00 EEST | Uutinen
Tekova Oyj ja Hausjärven kunta ovat solmineet KVR-urakkasopimuksen noin 1 900 m²:n laajuisen monitoimihallin rakentamisesta uuden yhtenäiskoulun yhteyteen. Rakentaminen alkaa alkusyksystä 2025.
Tekova teki Q2/2025 aikana kymmenen urakkasopimusta – yhteisarvo noin 33,5 M€3.7.2025 11:08:59 EEST | Tiedote
Valtakunnallisesti toimiva toimitilarakentaja Tekova Oyj (”Tekova tai ”Yhtiö”) on tehnyt Q2/2025 aikana kymmenen uutta urakkasopimusta, joiden yhteisarvo on noin 33,5 M€. Uudet hankkeet sijaitsevat Uudellamaalla, Pirkanmaalla, Päijät-Hämeessä, Varsinais-Suomessa, Keski-Suomessa ja Pohjanmaalla. Tehtyihin urakkasopimuksiin sisältyy tavanomaisia rakennushankkeisiin liittyviä ehtoja ja epävarmuustekijöitä.
Tekova valittu Pornaisten monitoimihallin KVR-urakoitsijaksi3.6.2025 06:00:00 EEST | Uutinen
Pornaisiin nousee noin 2750 m² monitoimihalli, jonka tavoitteena on palvella laajasti kunnan liikunta- ja harrastustoimintaa. Tekova Oyj valittiin hankkeen KVR-urakoitsijaksi julkisessa kilpailutuksessa. Rakentaminen alkaa syksyllä ja tilat on tarkoitus ottaa käyttöön syksyllä 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme