Yhteismetsien laajeneminen jatkuu – kasvuhaluiseen yhteismetsään liittyminen on kannattava vaihtoehto metsänomistajalle

26.6.2025 08:50:10 EEST | Maanmittauslaitos | Tiedote

Jaa

Oman yhteismetsän perustaminen kannattaa vasta, kun pinta-alaa on niin runsaasti, että metsästä saa hakkuutuloja joka vuosi. Maanmittauslaitoksen tiedot osoittavat, että yhteismetsien pinta-alat ovat kasvussa.

Havumetsä päivänvalossa, taustalla kirkas taivas.
Satu Uusitalo

Yhteismetsien pinta-ala kasvoi 17 600 hehtaarilla viime vuonna. Uusien yhteismetsien osuus oli siitä 7 000 hehtaaria ja muiden pinta-alan muutosten osuus 10 600 hehtaaria. Muihin pinta-alan muutoksiin kuuluvat yhteismetsiin liittämisten lisäksi myös myynnit. Viime vuosina yhteismetsät ovat ryhtyneet myymään alueitaan yhä enemmän. Metsän korkean hinnan vaikutus näkyy kehityksessä. Yhteismetsien myymä pinta-ala oli vuonna 2024 miltei 7 000 hehtaaria.

– Vuoden 2024 aikana uusia yhteismetsiä muodostettiin 28 kappaletta ja olemassa olevia yhteismetsiä laajennettiin 92 maanmittaustoimituksessa. Tekemämme yhteismetsätoimitukset valmistuivat nopeasti, keskimäärin hieman yli neljässä kuukaudessa, kertoo tilusjärjestelypäällikkö Kalle Konttinen Maanmittauslaitoksesta.

– Alkuvuosi 2025 on ollut myös vireä, sillä toukokuun loppuun mennessä Maanmittauslaitoksesta on haettu 54 yhteismetsätoimitusta.

Pienet yhteismetsät osaksi isoja

– Viime vuosien aikana ovat yleistyneet yksittäisten yhteismetsien toiminnan lakkaaminen ja pienempien yhteismetsien fuusioituminen suurempaan yhteismetsään. Syynä on osaltaan se, että alkuinnostuksen jälkeen on huomattu, että yhteismetsän hallintomalli vaatii hieman enemmän työtä kuin perinteinen yksityismetsän omistus. Pienessä yhteismetsässä voi olla vaikeaa löytää innokkaita vastuunkantajia, huomauttaa johtava asiantuntija Esa Ärölä Maanmittauslaitoksesta.

Tämän vuoden alussa Suomessa oli 659 yhteismetsää. Yhteismetsien yhteenlaskettu pinta-ala käsitti noin 793 000 hehtaaria.

Yhteismetsät.fi näyttää laajenemishaluiset yhteismetsät

Maanmittauslaitos ja Suomen metsäkeskus kannustavat metsänomistajaa pohtimaan oman metsän liittämistä laajenemishaluiseen yhteismetsään, jos helppo ja vaivaton yhteismetsäomistus kiinnostaa. Sukupolvenvaihdoksen suunnittelussa yhteismetsä on hyvä pitää mukana yhtenä vaihtoehtona, kun mietitään metsänomistuksen siirtämistä jälkipolville.

– Oman yhteismetsän perustamista voi suositella taloudellisessa mielessä vaihtoehdoksi vasta siinä tapauksessa, jos metsäpinta-alaa on niin runsaasti, että metsästä tulee joka vuosi hakkuutuloja, sanoo metsänomistuksen johtava asiantuntija Jukka Matilainen Metsäkeskuksesta.

Suomen metsäkeskuksen hallinnoimalta Yhteismetsät.fi-verkkosivustolta on saatavilla kootusti tietoa yhteismetsäomistuksesta.

– Sivustosta on apua olemassa oleville yhteismetsille ja kaikille yhteismetsää omistusmuotona harkitseville. Sieltä löytyy tietoa yhteismetsäomistuksesta ja apua yhteismetsän hallinnointiin, kertoo Matilainen.

Matilaisen mukaan sivut ovat osaltaan madaltaneet kynnystä liittää metsä perusteilla olevaan tai olemassa olevaan yhteismetsään, sillä sen avulla on helppoa löytää aktiivisesti laajenevat yhteismetsät.

Lisätietoja:

Luettelo yhteismetsistä ja yhteismetsien pinta-aloista
Yhteismetsien maapinta-alan kehitys

Yhteyshenkilöt:

tilusjärjestelypäällikkö Kalle Konttinen, 040 563 6066, kalle.konttinen@maanmittauslaitos.fi

metsänomistuksen johtava asiantuntija Jukka Matilainen, 040 049 7574, jukka.matilainen@metsakeskus.fi

Kuvat

Havumetsä päivänvalossa, taustalla kirkas taivas.
Satu Uusitalo
Lataa

Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä teemme paikkatietoalan tutkimusta.

Maanmittauslaitos.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos

Nallekarkit apuna vierasviljojen tunnistamisessa - digitaalinen ratkaisu tehostaa puhdaskauran tuotantoa21.7.2026 07:50:00 EEST | Tiedote

Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI on mukana kehittämässä uutta digitaalista ratkaisua vierasviljojen tunnistamiseen ja poistamiseen pelloilta. Menetelmä yhdistää droonikuvauksen, tekoälyn ja mobiilipohjaisen navigoinnin. Sen testauksessa käytettiin keväällä yllättävää kohdetta: nallekarkkeja. Heinäkuun alussa Etelä-Pohjanmaalla järjestetyissä varsinaisissa peltokokeissa saatiin rohkaisevia tuloksia.

Forskare inom satellitpositionering samlas i Finland för att lösa positioneringsutmaningar – Europeiska rymdorganisationens forskningsevenemang i Esbo startar 13.7.9.7.2026 10:43:29 EEST | Pressmeddelande

Europeiska rymdorganisationen och Europeiska kommissionens gemensamma forskningscentrum arrangerar ett internationellt forskningsevenemang om satellitpositionering i Finland i juli. Forskare från Lantmäteriverkets Geodatacentral FGI deltar i evenemanget som fokuserar på teknologi för positionering, navigering och tidsbestämning, satellitsystemens framtid och bekämpning av hot.

Satelliittipaikannuksen tutkijat kokoontuvat Suomeen ratkomaan paikannuksen haasteita – Euroopan avaruusjärjestön tutkijatapahtuma Espoossa käynnistyy 13.7.9.7.2026 10:43:29 EEST | Tiedote

Euroopan avaruusjärjestö ja Euroopan komission yhteinen tutkimuskeskus järjestävät kansainvälisen tutkijatapahtuman Suomessa heinäkuussa. Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tutkijat osallistuvat tapahtumaan, joka keskittyy paikannuksen, navigoinnin ja ajanmäärityksen teknologioihin, satelliittijärjestelmien tulevaisuuteen ja uhkien torjuntaan.

Satellite positioning researchers will meet in Finland to solve positioning challenges – the European Space Agency’s research event in Espoo begins on 13 July9.7.2026 10:43:29 EEST | Press release

In July, the European Space Agency and the European Commission's Joint Research Centre are holding an international research event in Finland. Researchers from the National Land Survey of Finland’s Geospatial Research Institute (FGI) will participate in this event, which focuses on satellite positioning, navigation and timing technologies, the future of global navigation satellite system (GNSS), and threat prevention.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye