Tulli tutkii törkeää säännöstelyrikosta - itäsuomalainen yhtiö myynyt komponentteja Venäjälle
Tullilla on tutkinnassa laaja rikoskokonaisuus, jossa Itä-Suomessa toimivan yrityksen epäillään toimittaneen pakotteiden alaisia komponentteja Venäjälle 2022–2023. Komponenttien arvo on ollut 2,7 miljoonaa euroa.
Tulli epäilee Itä-Suomessa toimivan yhtiön toimittaneen huomattavan määrän pakotteiden alaisia komponentteja, kuten puolijohteita, mikrosiruja ja prosessoreita ja liittimiä Venäjälle vuosina 2022–2023. Yhtiö on ilmoittanut toimialakseen puuntyöstämisen, sen opettamisen sekä matkailun.
Yhtiön kirjanpidosta on selvinnyt, että komponenttikauppaa on käyty noin 2,7 miljoonan euron arvosta. Komponentteja on ostettu mm. Yhdysvalloista, EU:n alueelta ja Kiinasta, ja myyty eteenpäin useille yrityksille, joiden osoitteet laskutuksen mukaan ovat EU-maissa ja Hongkongissa. Kansainvälisellä yhteistyöllä on kuitenkin saatu selville, että kaikki tavaraerät eivät ole päätyneet siihen maahan, johon ne ovat vientiasiakirjojen tai yhtiön myyntilaskujen mukaan toimitettu. Osa tavaroista on toimitettu Suomeen ja osa on toimitettu suoraan Venäjälle. Esitutkinnan perusteella on syytä epäillä, että tavaraa on myös viety pakotteiden vastaisesti Venäjälle, pääasiassa Vaalimaan kautta.
– Olemme tehneet yhteistyötä myös Verohallinnon kanssa yhtiön elinkeinotuloverotuksen osalta. Verohallinto teki meille tutkintapyynnön epäillystä törkeästä veropetoksesta yhtiön liiketoiminnassa ja yhtiön omaisuutta on määrätty turvaamistoimen alaiseksi kymmenien tuhansien eurojen arvosta, kertoo tutkinnanjohtaja Sanna Kuparinen.
Toimintaa ohjailtiin Venäjältä
Tapauksessa on kaksi pääepäiltyä, joista toisen epäillään oleskelevan Venäjällä. Venäjällä asuvan henkilön epäillään käytännössä organisoineen ja johtaneen Suomessa toimivan yrityksen toimintaa.
– Esitutkinnassa on tullut ilmi, että ohjeet tulivat epäillyn pojalta, joka on toiminut upseerina Venäjän armeijassa. Kotietsinnällä havaittiin pojasta valokuva, jossa hän on pukeutunut venäläiseen upseerin univormuun. Poika on ilmoittanut myös osoitteekseen venäläisen sotaoppilaitoksen osoitteen, kun on avannut tilin suomalaiseen pankkiin, Kuparinen kertoo.
Toinen epäillyistä on Suomen ja Venäjän kaksoiskansalainen, toinen Venäjän kansalainen. Rikoskokonaisuutta on tutkittu törkeänä säännöstelyrikoksena ja törkeänä veropetoksena. Tapaus siirtyy esitutkinnan valmistuttua syyteharkintaan Itä-Suomen syyttäjäalueelle.
Jo yli 130 törkeää säännöstelyrikostutkintaa
EU:ssa on asetettu laajoja pakotteita Venäjälle vastauksena se hyökkäyssotaan Ukrainassa. Tulli valvoo Suomen rajat ylittävien tavaravirtojen vienti- ja tuontipakotteiden toimeenpanoa. Ukrainan sodan alkamisesta lähtien Tulli on käynnistänyt pakotteiden rikkomiseen liittyviä säännöstelyrikostutkintoja noin 900, joista yli 130 on tutkittu törkeänä säännöstelyrikoksena. Ennen Venäjän hyökkäyssotaa Tullissa tutkittiin keskimäärin 2–10 säännöstelyrikosta vuodessa.
– Yritysten pitää itse seurata aktiivisesti pakotetilannetta. Jokainen ulkomaankauppaa käyvä yritys vastaa omalta osaltaan pakotteiden noudattamisesta ja siitä, että pakotteet toimivat tarkoituksenmukaisesti. Tarvittaessa me voimme arvioida asian myös rikostutkinnassamme, painottaa Tullin valvontajohtaja Hannu Sinkkonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna Kuparinen, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(at)tulli.fi
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli torjuu järjestäytynyttä rikollisuutta vahvistamalla satamaturvallisuutta - yhteistyö, lainsäädäntömuutokset ja kansainvälinen toiminta turvaavat meriliikenteen solmukohtia16.6.2025 12:59:00 EEST | Tiedote
Tulli vahvistaa toimiaan järjestäytyneen rikollisuuden torjumiseksi parantamalla Suomen satamien turvallisuutta. Noin 95 prosenttia Suomen ulkomaankaupasta kulkee meriteitse, joten merikuljetusten ja satamien toimivuus on ratkaisevan tärkeää kansallisen huoltovarmuuden ja talouden kannalta.
Uhanalaisten eläinlajien vientiä ja tuontia valvotaan tehostetusti Lapissa16.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Tulli valvoo tehostetusti uhanalaisten eläinlajien ja kasvien maastavientiä ja maahantuontia pohjoisen rajanylityspaikoilla 16.–18.6.2025. Lisäksi tehdään maastoliikenteen valvontaa yhteistyössä Metsähallituksen erätarkastajan, poliisin ja Rajavartiolaitoksen kanssa.
Tulli löysi kuntoiluvälineestä liikaa syövälle altistavaa kemikaalia13.6.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Arjen tavaroissa voi vaania kemikaalipaholainen. Tullin valvomista työkaluista ja kuntoiluvälineistä on löytynyt liiallisia määriä kemikaaleja, jotka voivat altistaa syövälle tai lisääntymisongelmille. Suurin osa Tullin valvomista tuotteista on kuitenkin ollut kemikaalimääräysten mukaisia.
Nikotiinipussien tilaaminen ulkomailta kielletään ja matkustajatuonti rajoitetaan 1 kiloon10.6.2025 08:12:22 EEST | Tiedote
Nikotiinipusseja ei saa enää tilata ulkomailta 1.8.2025 alkaen, ja nikotiinipussien matkustajatuonti rajoitetaan 1 kiloon 1.2.2026 alkaen. Lisäksi tupakkatuotteita, nikotiininestettä ja poltettavaksi tarkoitettuja kasviperäisiä tuotteita saa 1.8. alkaen tuoda mukanaan ulkomailta vain omaa henkilökohtaista käyttöä varten.
Ulkomailta tilatut hyttyskarkotteet ovat turvallisuusriski ihmisille ja ympäristölle5.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset tilaavat ulkomaisista verkkokaupoista erilaisia hyttyskarkotteita ja -myrkkyjä. Suomeen saa tilata vain sellaisia hyttyskarkotteita ja -myrkkyjä, jotka Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) on hyväksynyt. Viranomaiset eivät voi taata EU:n ulkopuolelta tulevien verkko-ostosten turvallisuutta, vaan vastuu on tilaajalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme