VR-Yhtymä Oyj

VR myynyt kolme asemakiinteistöään – tilaa uusille palveluille ja kehitykselle

26.6.2025 08:00:00 EEST | VR-Yhtymä Oyj | Tiedote

Jaa

VR on myynyt asemakiinteistöt Parkanossa, Kotkassa ja Jokelassa osana strategiaansa, jonka tavoitteena on keskittyä entistä vahvemmin ydinliiketoimintaan. Asemakiinteistöistä luopuminen on osa VR:n valmistautumista raideliikenteen kilpailun lisääntymiseen. Tilat tarjoavat kunnille ja muille toimijoille uusia mahdollisuuksia kehittää asemanseudun palveluita ja vetovoimaa.

VR on aiemmin ilmoittanut luopuvansa vaiheittain omistamistaan asemakiinteistöistä. Nyt toteutuneet kaupat osoittavat, että asemat ovat herättäneet kiinnostusta kunnissa ja kaupungeissa.

Parkanon asemakiinteistö siirtyi kaupungin omistukseen huhtikuussa 2025. Toukokuussa Kotkan asema myytiin Kotkan Julkiset Kiinteistöt Oy:lle, joka on kaupungin omistama yhtiö. Kesäkuussa 2025 Jokelan asema siirtyi Tuusulan kunnalle. Nyt toteutuneiden kauppojen myötä asemat siirtyvät toimijoille, joilla on mahdollisuus kehittää niiden elinvoimaa ja palveluja.

Kiinteistöjärjestelyt tukevat VR:n strategista linjausta, jossa yhtiö keskittyy entistä vahvemmin ydinrooliinsa liikenteen palveluntarjoajana niin matkustaja- kuin tavaraliikenteessä. Luopumalla asemakiinteistöistä VR valmistautuu raideliikenteen kilpailun lisääntymiseen karsien toimintoja, jotka eivät suoraan kuulu liikenteen operointiin. Samalla mahdollistetaan se, että asemat voivat palvella paikallisia tarpeita entistä paremmin ja uusia palveluita syntyy sinne, missä ihmiset liikkuvat.

– Haluamme edistää raideliikenteen kehitystä ja tarjota kunnille sekä muille toimijoille mahdollisuuden hyödyntää asemakiinteistöjä uusilla tavoilla. On hienoa nähdä, että asemat kiinnostavat ja kaupungit tarttuvat mahdollisuuteen kehittää niitä omien tarpeidensa mukaan. Asemat ovat liikenteen solmukohtia, joilla on suuri potentiaali kehittyä monipuolisiksi palvelukeskittymiksi, kertoo VR:n kiinteistökehityspäällikkö Kai Perhola.

Lue lisää VR:n toimista raidemarkkinan kasvun ja kilpailun edistämiseksi:

VR luopuu vaiheittain asemakiinteistöjensä omistuksesta VR luopumassa yksityisraiteista – tavoitteena kilpailuneutraali toimintaympäristö
VR kannattaa alueellisen ostoliikenteen järjestämistä työssäkäyntialueittain
VR edistää kilpailua raideliikenteessä – myy 11 junayksikköä Suomen Lähijunat Oy:lleVR myy jälleen dieselvetureita liikennekäyttöönVR edistää raideliikenteen kilpailua myymällä ratatyökoneiden huolto- ja vuokraustoiminnan Teräspyörälle
VR keskittyy tavaraliikenteessä rautatiekuljetuksiin – myy maantielogistiikan liiketoimintansa sijoitusyhtiö Mutaresille

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

VR Mediadesk

Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.

Puh:+358 29 434 7123viestinta@vr.fi

Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa vähäpäästöisen raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2024 kyydissämme tehtiin 15,3 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa Suomessa ja kuljetimme rautateitse 23,2 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 294,7 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 8 400 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj

VR FleetCare kehitti siirtotelit – uusi ratkaisu helpottaa raidekaluston siirtoa Ruotsista Suomeen kunnossapitoa varten9.1.2026 11:35:13 EET | Tiedote

Ensimmäinen SJ:n X40-sähköjuna saapui raiteita pitkin Ruotsista Haaparannan ja Tornion kautta Ouluun 9.1.2026 VR FleetCaren kehittämien siirtotelien avulla. Ratkaisu mahdollistaa jatkossa ulkomaisen raidekaluston siirtämisen kiskoja pitkin Ruotsin kautta aina Suomeen saakka VR FleetCaren toimipisteisiin kunnossapitoa, modernisointia tai huoltoa varten. Innovaatio tukee kestävää kehitystä ja tekee kalustosiirroista tehokkaampia

Pendolino Plus -junat liikennöivät nyt myös Ouluun – uudet junat saivat nimet Oiva ja Aurora15.12.2025 15:00:00 EET | Tiedote

Uudet Pendolino Plus -junat on otettu innostuneesti vastaan Helsingin ja Turun välisessä liikenteessä ja nyt myös liikennöinti Helsingin ja Oulun välillä on käynnistynyt. Pendolino Plus -junan myötä VR tuo raiteille entistä palvelevamman ja korkealaatuisemman matkustuskokemuksen. Kaksi yleisöäänestyksellä nimettyä Pendolino Plus -junaa saivat nimikseen Oiva ja Aurora.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye