Hämeen ELY-keskus

Panssarisillan korjaustyöt toteutetaan kesän 2025 aikana

Jaa

ELY-keskus peruskorjaa Panssarisillan Hattulassa kesän 2025 aikana.

Kuvassa on maantie.
Panssarisillan ylittävä tie. Kuva: Väylävirasto, Taitorakennerekisteri

Silta sijaitsee Hattulassa kohdassa, missä maantie 130 ylittää Ilveskalliontien. Sillalla käytetään liikennevaloja korjaustyön aikana. Alittavan tien nopeusrajoitusta lasketaan vain tarvittaessa sillan alapuolella tehtävien töiden ajaksi.

Työt kohteessa alkavat heinäkuun 2025 aikana.

Työt valmistuvat syksyn 2025 aikana.

Maantie%20kulkee%20sillan%20alta.
Panssarisillan alittava tie. Kuva: Väylävirasto, Taitorakennerekisteri
Kartta: Maanmittauslaitos

Yhteyshenkilöt

Tilaajana toimii:
Terhi Siltanen, Kaakkois-Suomen ELY-keskus,
0295 021 348

Kuvat

Kartta: Maanmittauslaitos
Lataa
Maantie kulkee sillan alta.
Panssarisillan alittava tie.
Kuva: Väylävirasto, Taitorakennerekisteri
Lataa
Kuvassa on maantie.
Panssarisillan ylittävä tie.
Kuva: Väylävirasto, Taitorakennerekisteri
Lataa

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Kuvituskuva.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus

Hämeen vesistöissä vedenkorkeudet pääasiassa lähellä normaalia – vesien lämpötilat tavallista korkeammat24.7.2025 07:12:00 EEST | Tiedote

Pitkään jatkuneet runsaat sateet kesä–heinäkuussa palauttivat matalalle laskeneet suuret järvet tavanomaisiin korkeuksiin ja kohensivat pohjavesitilannetta. Virtavedet ja pienet vesistöt nousivat runsaiden sateiden myötä korkealle ja ovat hiljalleen palautuneet tavallisiin korkeuksiin. Sateiden loputtua helle on lämmittänyt vedet tavanomaista lämpimämmiksi ja saanut sinilevän kasvamaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye