Helsingin kouluissa pienennetään ryhmäkokoja ja laitetaan perusasiat kuntoon – vihreät varmisti lasten ja nuorten erityishuomioinnin Helsingin uudessa kaupunkistrategiassa
Helsingin tänään julkistettu kaupunkistrategia painottaa vahvasti lapsia ja nuoria sekä peruskoulun vahvistamista. Vihreät ovat tyytyväisiä siihen, että koulutuksen laatuun ja hyviin lähikouluihin panostetaan nyt ennennäkemättömällä tavalla. Kasvatuksen ja koulutuksen perusrahoitus on turvattu koko strategiakaudeksi aiempaa korkeammalle tasolle.

“Jokaisella helsinkiläisellä lapsella ja nuorella on oltava yhdenvertaiset mahdollisuudet oppia. Hyvä lukutaito ja riittävät perustaidot avaavat mahdollisuudet jatko-opinnoissa ja työelämässä pärjäämiseen. Kouluissa voidaan keskittyä nyt perusasioiden laittamiseen kuntoon. Pienennämme ensimmäisen ja toisen luokan ryhmäkokoja, turvaamme riittävät painetut oppimateriaalit ja lisäämme peruskouluihin yhteensä kaksi vuosiviikkotuntia äidinkieltä. Jatkamme määrätietoista työtä lukutaidon vahvistamiseksi ja lisäämme kirjallisuuden lukemista koulupäiviin”, kertoo vihreiden Reetta Vanhanen, kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestari.
Kaupunkistrategiassa linjataan alkuopetuksen laskennallisen ryhmäkoon pienentämisestä kahdestakymmenestä kahdeksaantoista oppilaaseen. Opetusryhmien koossa on Helsingissä paljon vaihtelua, mutta lisärahoituksella niitä saadaan pienennettyä keskimäärin kahdella oppilaalla ympäri Helsinkiä. Tarveperusteista rahoitusta kasvatetaan, jotta jokainen lähikoulu Helsingissä olisi hyvä ja laadukas. Uudet päiväkodit on rakennettava lasten ehdoilla: pienet tarvitsevat turvallisen tuntuiset tilat sekä riittävän kokoiset ja monipuoliset pihat viheralueineen.
“Vihreät lähtivät neuvotteluihin tavoittelemaan sitä, että koulutuksen rahoitus turvataan koko strategiakaudeksi. Koulutusta sekä lapsia ja nuoria ei ole koskaan aiemmin huomioitu yhtä kunnianhimoisesti Helsingin kaupunkistrategiassa kuin nyt, kun vihreillä on kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestarin paikka. Apulaispormestari Reetta Vanhasen johdolla saimme neuvoteltua läpi sen, että koulutuksesta sekä lapsista ja nuorista ei enää haeta säästöjä ja tuottavuutta kaupungin talouden tasapainottamiseksi”, intoilee vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen.
Koulutuspanostusten lisäksi vihreät ovat tyytyväisiä kunnianhimoisiin luonto- ja ilmastokirjauksiin. Helsingin päästövähennystavoitetta kiristetään: aiemmin Helsingin hiilineutraalisuus tarkoitti 80 prosentin päästövähennyksiä vuoteen 2030 mennessä, nyt päästöjä vähennetään 85 prosenttia. Lisäksi Helsinki tavoittelee nollapäästöjä vuoteen 2040 mennessä ja HSL:n lippujen hintojen kääntämistä laskusuuntaan. Kaupunki jatkaa raideliikenteeseen perustuvan kestävän liikennejärjestelmän rakentamista. Arvokkaille luontoalueille ei tule jatkossakaan osoittaa rakentamista, ja luonnonsuojelun kunnianhimon tasoa nostettiin.
“Tulemme strategiakaudella perustamaan vähintään kahdeksan uutta luonnonsuojelualuetta vuosittain. Luonnon ja sen monimuotoisuuden suojelu ovat Helsingin ympäristöpolitiikan kulmakiviä. Luonnon monimuotoisuuden näkökulmasta on olennaista suojella ekologisesti arvokkaimmat ja uhanalaisimmat alueet sekä varmistaa luontoalueiden yhtenäisyys ja verkostomaisuus”, Pasanen jatkaa.
Vihreiden viime valtuustokaudella edistämä omalääkärimalli toteutetaan koko Helsingissä ja perusterveydenhuollon hoitotakuu tiukennetaan 14 vuorokauteen. Tämän lisäksi päihdepalveluita vahvistetaan ja nuorten huumekuolemien vähentämiseen puututaan voimallisesti.
Yhteyshenkilöt
Reetta Vanhanen
Puh:044 5707857reetta.l.vanhanen@gmail.comAmanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Parannuksia lasten uimaopetukseen Helsingissä Vihreiden aloitteesta14.10.2025 15:19:35 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi Vihreiden Alviina Alametsän aloitteen lasten uimataidon parantamisesta.
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen odottaa lasta, perhevapaalle alkuvuodesta 202626.9.2025 08:12:18 EEST | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen odottaa perheeseensä alkuvuodesta 2026 syntyvää lasta. Vanhanen on päiväkoti-ikäisen lapsen äiti.
Helsingin Vihreät: Helsinki tarvitsee toimia nyt – suurtyöttömyys ja osaajapula kasvavat yhtä aikaa23.9.2025 11:24:49 EEST | Tiedote
Helsinkiin tarvitaan ripeitä poliittisia toimia kaupungin historiallisen korkean työttömyyden katkaisemiseksi. Ratkaisuksi Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää panostuksia työelämässä oppimiseen ja osaamisen päivittämiseen. Päätöksiä tarvitaan syksyn budjettineuvotteluissa.
Apulaispormestari Vanhanen: Nuorten nikotiinipussien käytölle on saatava stoppi18.9.2025 10:52:07 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset kouluterveyskyselyn tulokset on julkaistu. Helsingissä perehdytään tulevien viikkojen aikana tarkasti kaupungin omiin tuloksiin. Tuloksissa on paljon myönteistä, mutta myös huolestuttavaa kehitystä. Nuorten päihteiden käyttö vähenee, mutta samaan aikaan nikotiinipusseja käyttävien nuorten määrä on noussut merkittävästi lyhyessä ajassa. Nousu on saatava pysäytettyä nopeasti.
Apulaispormestari Vanhanen: Helsingin on hankittava enemmän painettuja oppikirjoja10.9.2025 16:34:33 EEST | Tiedote
Painettujen oppikirjojen on oltava tasaveroisesti saatavilla lapsille ja nuorille Helsingissä. Helsinki on edelleen merkittävästi jäljessä oppikirjarahoituksessa monia muita kuntia. Vuodelle 2025 Helsingissä on lisätty rahoitusta painettuihin oppimateriaaleihin, mutta korjausliikettä on jatkettava myös tulevana vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme