Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin
kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää.
Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille
kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.

Euroopan vihreät osoittavat täyden tukensa lauantaina 28.6. järjestettävälle Budapest Pridelle. Tapahtumaan osallistuu lukuisia vihreitä kansanedustajia kansallisista ja Euroopan parlamentista – Suomesta eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja Suomen ensimmäinen avoimesti sateenkaarivähemmistöön kuuluva kansanedustaja Oras Tynkkynen.
”Elämme aikaa, jolloin ihmisoikeuksia ja yhdenvertaisuutta haastetaan ympäri maailmaa – myös Euroopassa. Tehtävämme on puolustaa perusoikeuksia autoritäärisiltä johtajilta ja ääriliikkeiltä kaikkialla. Hyökkäys yksien oikeuksia vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan”, Tynkkynen toteaa.
Unkari kielsi tänä vuonna Pride-tapahtumat perustuslain muutoksella ja uudella lailla, jotka
pohjautuvat vuonna 2021 säädettyyn homopropagandalakiin. Euroopan komissio on vienyt Unkarin homopropagandalaista EU-tuomioistuimeen, ja Suomi on tehnyt komissiota tukevan väliintulon.
”Unkarin Pride-kielto on räikeässä ristiriidassa eurooppalaisen lainsäädännön kanssa, eikä sitä siksi tule noudattaa. Kielto on kuitenkin vain uusin askel huolestuttavalla tiellä, jolla pääministeri Viktor Orbán on pitkään suistanut maataan syvemmälle autoritarismiin. Euroopan komission pitää puuttua määrätietoisesti perusoikeuksia ja vapauksia häikäilemättä rikkoviin päätöksiin – ja ottaa käyttöön riittävät vastatoimet”, Tynkkynen katsoo.
Kokoontumis- ja sananvapaus koskee kaikkia eurooppalaisia – myös Unkarissa. Kansalaisten
perusoikeudet on turvattu niin EU:n perusoikeuskirjassa, EU:n perussopimuksissa, Euroopan
ihmisoikeussopimuksessa kuin EU-tuomioistuimen oikeuskäytännössä. EU:n julkisasiamies Tamara Ćapeta on ratkaisuehdotuksessaan 5.6. todennut, että Unkarin homopropagandalaki on eurooppalaisen lainsäädännön vastainen.
EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on muistuttanut, että marssiminen oikeuksien puolesta on perusvapaus. Hän on vaatinut Unkaria sallimaan Priden järjestämisen.
”Autoritääristen johtajien ja äärioikeiston pelikirjaan kuuluu hyökätä aina ensin vähemmistöjä kuten sateenkaari-ihmisiä vastaan. Vapauksien murentaminen ei kuitenkaan koskaan jää siihen. Turkin, Venäjän ja monien muiden maiden esimerkit osoittavat, että jos hyökkäyksiä vähemmistöjä vastaan katsotaan läpi sormien, kukaan ei lopulta ole turvassa”, Tynkkynen muistuttaa.
Tynkkynen on tavoitettavissa Budapestissa lauantaina 28.6. haastatteluja varten. Suurten
väkimäärien takia mobiiliverkot voivat ajoittain ruuhkautua, joten jos et tavoita soittamalla, jätä soittopyyntö tekstiviestillä.
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Vihreiden Inka Hopsu: EU:n suunnitelmat siirtolaisten paluukeskuksista unionin ulkopuolelle ovat kylmääviä - ja hallitus tukee niitä silti18.6.2025 14:18:11 EEST | Tiedote
Suuri valiokunta otti tänään kantaa komission ehdotukseen niin kutsutuksi paluuasetukseksi. Valiokunta päätyi kannattamaan valtioneuvoston toimintalinjaa. Vihreiden Inka Hopsu ja vasemmistoliiton Mai Kivelä esittivät vastaesityksen valiokunnan kannalle. Hopsun mukaan valtioneuvoston tulisi suhtautua kriittisesti ehdotukseen paluukeskusten perustamisesta unionin ulkopuolelle, sillä ne voivat johtaa muun muassa siirtolaisten ihmisoikeuksien loukkauksiin.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta – Hallituksen talouspolitiikka perustuu toiveajattelulle, ei tutkitulle tiedolle: “Riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella”16.6.2025 14:10:41 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tuoreessa talousennusteessa valtion velkaantuminen tulee jatkumaan, eikä hallituksen asettama tavoite julkisen sen taittamiseksi vaikuta toteutuvan. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta toivoo, että hallitus kuuntelisi vihdoin asiantuntijoita eikä pelaisi riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme