Vaasan yliopisto ja Vaasan ammattikorkeakoulu perustivat vahvan ja kilpailukykyisen konsernin
Vaasan yliopiston ja Vaasan ammattikorkeakoulun muodostama uusi korkeakoulukonserni on virallisesti perustettu tänään 26.6.2025. Osakassopimuksen allekirjoittaminen ja omistusjärjestelyjen tekeminen ovat merkittävät askeleet pitkäjänteisessä ja tiiviissä yhteistyössä, jota on rakennettu korkeakoulujen kesken vuosien ajan.

Vaasan kaupunginvaltuusto hyväksyi 5.5.2025 Vaasan ammattikorkeakoulua (VAMK Oy) koskevan uuden omistusjärjestelyn, jonka myötä Vaasan yliopiston omistusosuus Vaasan ammattikorkeakoulusta nousi 70 prosenttiin Vaasan kaupungin osuuden jäädessä 30 prosenttiin. Molemmat korkeakoulut jatkavat toimintaansa nykyisillä nimillään, mutta yhteiselle uudelle konsernille annetaan nimi alkusyksyn aikana.
Nyt solmitun osakassopimuksen ja tehtyjen omistusjärjestelyiden myötä Vaasan yliopisto ja Vaasan ammattikorkeakoulu perustavat vahvan ja kansainvälisesti vetovoimaisen korkeakoulukonsernin, joka edistää Suomen kasvua ja kansainvälistä kilpailukykyä, vastaa osaajapulaan ja vahvistaa tutkimuksen vaikuttavuutta.
Pitkäaikainen yhteistyö luo kilpailukykyä
Tekniikan alan ensimmäisen vuoden opetuksessa korkeakoulut ovat jo pitkään toimineet tiiviissä kumppanuudessa. Tiivis yhteistyö on konkretisoitunut muun muassa yhteisessä opetus- ja tutkimuslaboratoriokokonaisuudessa Technobothniassa, jossa on yhteensä 25 eri laboratoriota. Yhteisiä palveluita edustaa myös Tiedekirjasto Tritonia, joka palvelee kehysorganisaatioidensa tutkimusta, koulutusta ja opiskelua. Vaasan yliopiston ja Vaasan ammattikorkeakoulun lisäksi Technobothnian ja Tritonian toiminnassa on mukana myös Yrkeshögskolan Novia.
Valmisteluprosessin aikana on jo syntynyt runsaasti uusia ideoita yhteistyön kehittämiseksi, mikä osoittaa molempien korkeakoulujen henkilöstön vahvaa sitoutumista ja aitoa kehittämisen henkeä. Tämä luo vahvan perustan osapuolten yhteiselle tulevaisuudelle.
“Yhteistyömme laajenee ja syvenee entisestään tukien molempien organisaatioiden kasvua ja kilpailukykyä sekä vahvistaen yhteistä tutkimus-, kehitys- ja innovaatioekosysteemiä. Opiskelijoille uusi konserni tarjoaa joustavia ja yksilöllisiä opintopolkuja, monipuolisempia koulutusvaihtoehtoja ja laadukkaita oppimisympäristöjä – aina tohtorikoulutukseen saakka. Tavoitteena on, että 2030-luvulle tultaessa yliopiston ja ammattikorkeakoulun muodostama kokonaisuus on kansainvälisesti merkittävä ja kotimaisessa mittakaavassa huomattavasti nykyistä laajempi ja vaikuttavampi”, sanoo Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen.
Vaikuttavuutta alueellisesti, kansallisesti ja kansainvälisesti
Yhteinen korkeakoulukonserni tähtää vahvaksi ja kasvavaksi toimijaksi suomalaisessa korkeakoulukentässä. Tavoitteena on hyödyntää resursseja nykyistä tehokkaammin, rakentaa entistä vaikuttavampia tutkimusryhmiä ja kilpailla menestyksekkäämmin rahoituksesta niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin.
“Tiivistämme yhteistyötä alueen yritysten kanssa, vahvistamme tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaa ja kehitämme tutkimusinfrastruktuuria, mikä tukee myös koko Suomen vientipotentiaalia. Yhdessä rakennamme tulevaisuutta, jossa koulutus, tutkimus ja työelämä kohtaavat entistä tehokkaammin ja vaikuttavammin”, kertoo Vaasan ammattikorkeakoulun toimitusjohtaja, rehtori Hannu Vahtera.
Lisätietoja:
Vaasan yliopisto
rehtori Minna Martikainen, p. 029 449 8611
Vaasan ammattikorkeakoulu
rehtori, toimitusjohtaja Hannu Vahtera, p. 050 4733 279
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Uusi ainutlaatuinen datakeskuksiin keskittyvä tutkimusympäristö WSTAR rakentuu Vaasaan Technobothniaan25.6.2025 10:45:43 EEST | Tiedote
Uusi datakeskustekniikkaan keskittyvä tutkimusympäristö rakennetaan Vaasaan Technobothnian tiloihin, ja sen odotetaan valmistuvan syksyyn mennessä. Neljän korkeakoulun muodostama konsortio juhlisti perjantaina 13. kesäkuuta uuden WSTAR-tutkimusinfrastruktuurin rakennustöiden alkamista. Valmistuessaan se muodostaa ainutlaatuisen kokonaisuuden Suomessa.
Vaasan yliopisto SuomiAreenalla 24.6. klo 12: Energiatransition laakso synnyttää miljardiluokan vaikutuksia, työpaikkoja ja kestävyyttä24.6.2025 08:44:18 EEST | Tiedote
Suomen taloustilanteessa tarvitaan kipeästi kasvua, kilpailukykyä ja uusia työpaikkoja. Suomen tavoitteena on nostaa T&K-panostukset neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta. Pohjoismaiden suurimmasta energiateknologiaklusteristaan tunnetussa Vaasassa ja Pohjanmaalla kunnianhimon taso on korkeampi. Siellä rakennetaan vihreän siirtymän Energiatransition laaksoa.
Petollisia käytänteitä ja huijausta verkkokaupassa – Suomen Akatemialta lähes 590 000 euroa Vaasan yliopiston MisLead-tutkimushankkeelle23.6.2025 11:25:08 EEST | Tiedote
Verkossa tapahtuvat kuluttajahuijaukset ovat voimakkaassa kasvussa. Millä tavoilla kuluttajia huijataan tai johdatellaan verkko-ostoksiin epäeettisin keinoin – erityisesti pikamuotia ostettaessa? Aiheeseen paneutuu Vaasan yliopiston monitieteinen tutkimushanke MisLead.
Vaasan yliopisto saavutti kaikkien aikojen parhaan tuloksensa maailmanlaajuisessa vaikuttavuutta mittaavassa vertailussa19.6.2025 12:57:18 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto on parantanut merkittävästi sijoitustaan Times Higher Educationin (THE) 18. kesäkuuta 2025 julkaisemassa Impact Rankings -vertailussa. Vaasan yliopisto nousi kolmen YK:n kestävän kehityksen tavoitteen osalta 300 parhaan yliopiston joukkoon ja oli kahden tavoitteen osalta jaetulla ensimmäisellä sijalla Suomessa. Rankingissa mitataan yliopistoja maailmanlaajuisesti sen mukaan, miten hyvin ne edistävät YK:n kestävän kehityksen tavoitteita.
Espanjan sähkökriisistä on otettava oppia Suomessakin9.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Myös Suomen on kehitettävä sähköverkkojen kriisinkestävyyttä, koska uudet uhat haastavat sähkön jakelua. Kriisinkestävissä sähköjärjestelmissä on myös valtavat vientimahdollisuudet, sanovat professorit Kimmo Kauhaniemi ja Hannu Laaksonen Vaasan yliopistosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme