Gofore Oyj

Gofore valittu uudelleen Eläketurvakeskuksen ketterän sovelluskehityksen kumppaniksi

30.6.2025 09:00:00 EEST | Gofore Oyj | Tiedote

Jaa

Eläketurvakeskus on valinnut Goforen kumppanikseen ketterän sovelluskehityksen tiimiksi toiselle peräkkäiselle viisivuotiselle sopimuskaudelle. Eläketurvakeskuksen (ETK) monipuolisessa, jatkuvassa ketterässä sovelluskehityksessä yhdistyvät Goforen ketterän digitaalisten palvelujen kehityksen malli ja Eläketurvakeskuksen Scrum-malli.​

Uuden sopimuksen kokonaisarvo on noin viisi miljoonaa euroa; noin miljoona euroa vuodessa. Gofore sai hankintapäätöksen tiedokseen kesäkuun puolessavälissä ja hankinnan valitusaika on päättynyt. 


”ETK on erittäin tyytyväinen erinomaiseen sekä laadukkaaseen yhteistyöhön Goforen kanssa. Viitisen vuotta sitten siirryimme ketterämpään toimintatapaan ohjelmistokehityksessä. Näinä vuosina työn tuottavuus, laatu sekä kustannustehokkuus ovat parantuneet merkittävästi. Jatkuva parantaminen, yhteistyö ja sen merkitys ovat korostuneet viime vuosina entisestään. Sen takia on hienoa jatkaa sekä syventää yhdessä tekemistä Goforen kanssa, joka on ETK:lle erinomainen yhteistyökumppani”, kommentoi ETK:n Head of IT Sami Salmi.

Goforen asiantuntijoilla on pitkä ja monipuolinen työkokemus Eläketurvakeskuksen käyttämistä pääteknologioista sekä yhteistyöstä ETK:n sidosryhmien kanssa.
”Kiitämme mahdollisuudesta jatkaa ja entisestään syventää hyvää yhteistyötämme Eläketurvakeskuksen kanssa.  Tavoitteemme on aina kehittää määrätietoisesti yhteistyötä niin, että se tuottaa mahdollisimman hyvää arvoa Eläketurvakeskukselle joka päivä. Tähän ETK-tiimimme pyrkii jatkuvasti”, kommentoi Goforen Suomen liiketoiminnan johtaja Elja Kirjavainen. ​

​Goforen asiakkaat ovat yleisesti erittäin tyytyväisiä Goforen palveluun ja sen asiakkaalle tuottamaan arvoon. Tuoreimman, keväällä tehdyn asiakaskokemustutkimuksen mukaan Goforen asiakkaista 60 prosenttia kokee, että Goforen heille tuottama palvelu ylittää odotukset.

Gofore valittiin hiljattain myös muun muassa Digi- ja väestötietoviraston kumppaniksi jatkona yli 10 vuoden yhteistyölle.

Haastattelu- ja lisätietopyynnöt:  

Auli Packalén
Johtaja, brändi, tarjooma ja vastuullisuus
Gofore Oyj  
p. 040 845 3045  
auli.packalen@gofore.com

Tietoja julkaisijasta

Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on lähes 1 500 asiantuntijaa kaikkiaan 18 toimipisteessä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Virossa ja Espanjassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat toimivaa, turvallista ja yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa palveluineen sekä kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistävät pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää ja vastuullisempaa digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2024 oli 186,2 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys. Tutustu meihin paremmin osoitteessa gofore.com.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj

HS Visio julkaissut Goforesta artikkelin, joka pohjautuu vuodettuihin sisäisiin keskusteluihin ja materiaaleihin8.1.2026 15:47:28 EET | Tiedote

HS Visio on tänään 8. tammikuuta 2026 julkaissut artikkelin, joka käsittelee Goforen väitettyjä sisäisiä ristiriitoja liittyen Goforen harkitsemiin liiketoimiin osana Suomen ja Yhdistyneiden Arabiemiraattien valtioiden välistä digitalisaatioyhteistyötä. HS Vision saamat tiedot perustuvat Goforen työntekijän tai työntekijöiden vuotamiin sisäisiin keskusteluihin ja materiaaleihin. Goforen kulttuuriin kuuluu avoin sisäinen keskustelu, jota nyt on käytetty törkeällä tavalla väärin. Tämä tiedote valottaa ja taustoittaa HS Vision artikkelissa käsiteltyjä aiheita.

Helsingin Sanomat publishes an article on Gofore based on leaked internal discussions and materials8.1.2026 15:47:28 EET | Press release

The main Finnish daily, Helsingin Sanomat, today, on 8 January 2026, published an article addressing alleged internal disagreements within Gofore related to business opportunities considered by the company as part of digitalisation cooperation between the Republic of Finland and the United Arab Emirates. The information obtained by Helsingin Sanomat is based on internal discussions and materials leaked by a Gofore employee or employees. An open internal dialogue is a core element of Gofore’s culture, and this has now been grossly misused and violated. This release provides clarification and background to the topics addressed in the article.

Gofore ostaa DACH-alueelta digitalisaatioyritys Esentri AG:n22.12.2025 16:17:15 EET | Tiedote

Gofore on tänään allekirjoittanut sopimuksen saksalaisen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys Esentri AG:n koko osakekannan ostamisesta. Esentri on liiketoimintalähtöiseen digitaaliseen muutokseen erikoistunut, kasvava IT-konsulttiyhtiö. Sen pääasiakastoimialoja ovat rahoitus- ja vakuutuspalvelut, valmistava teollisuus ja julkishallinto. Yhtiö työllistää tällä hetkellä 110 osaajaa ja sillä on asiakkaita Saksassa, Sveitsissä ja Liechtensteinissa.

Gofore acquires DACH-based digitalisation company Esentri AG22.12.2025 16:17:15 EET | Press release

Gofore has today signed an agreement to acquire the entire share capital of the German digital transformation consulting company Esentri AG. Esentri is a growing IT consulting firm specialising in business-driven digital transformation. Its main customer sectors are finance and insurance services, manufacturing industry, and public administration. The company currently employs 110 experts and has customers in Germany, Switzerland, and Liechtenstein.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye