Dott aloittaa sähköpotkulautojen vuokrauksen Naantalissa
27.6.2025 13:38:47 EEST | Naantalin kaupunki | Tiedote
Naantalissa aloitetaan sähköpotkulautojen vuokraustoiminta. Sähköpotkulautapalvelun tarjoaa Dott. Kyseessä on alustavasti kesäkauden mittainen pilottikokeilu.

Dott käynnistää tänään perjantaista 27.6. alkaen yhteiskäyttöisten sähköpotkulautojen vuokraustoiminnan Naantalissa. Dott on toiminut aikaisemmin Suomessa TIER-brändin alla, ja sillä on ollut vuokraustoimintaa mm. Turussa, Raisiossa, Kaarinassa, Salossa ja Raumalla.
Naantalin kaduilla Dottin sähköpotkulaudat tunnistaa niiden sinisestä väristä. Sähköpotkulautojen käyttöalueet ja niiden rajoitukset löytyvät Dottin mobiilisovelluksesta. Jotta voit ajaa Dottin vuokrattavilla sähköpotkulaudoilla, sinun on oltava täyttänyt 18 vuotta.
Alustavasti lautoja on tarjolla kesäkauden ajan, ja Dott tekee päätöksen toiminnan jatkosta sekä laajentamisesta syksylle kokeilujakson perusteella. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Dottin yhteiskäyttöiset sähköpotkulaudat ovat saatavilla Naantalissa. Sähköpotkulautojen vuokraustoimintaa on kokeiltu Naantalissa myös kesällä 2023 toisen yrityksen toimesta.
– Olemme innoissamme laajentaessamme palvelumme Naantaliin – se on ollut asiakkaidemme toiveissa jo pitkään. Toiveena on, että pääsemme kehittämään toimintaa yhteistyössä Naantalin kaupungin kanssa, jotta palvelu vastaa mahdollisimman hyvin paikallisten asukkaiden ja vierailijoiden tarpeisiin, kertoo Dottin Pohjoismaiden kaupallinen johtaja Elina Bürkland.
Sähköpotkulautoihin liittyvissä ongelmatilanteissa olethan yhteydessä Dottiin. Voit olla yhteydessä Dottin tukiportaalin chatin kautta: help.ridedott.com/fi
Sähköpotkulautojen vuokrauksesta ensi kaudella luvanvaraista
Kesällä vahvistetun uuden mikroliikkumisen lainsäädännön mukaan jatkossa yhteiskäyttöisten kevyiden mikroliikkumisvälineiden, kuten sähköpotkulautojen, vuokraustoiminta kunnan hallinnoimalla alueella on luvanvaraista. Kunnan mikroliikennelupia koskevat muutokset tulevat voimaan 1.8.2025.
Kaupunki voi mikroliikenneluvalla säädellä sähköpotkulautojen käyttöalueita, ajonopeuksia ja pysäköintipaikkoja kaduilla ja yleisillä alueilla. Luvan hakemisesta, myöntämisestä, ehdoista, peruuttamisesta ja muutoksenhausta säädetään laissa, mutta kunta voi räätälöidä lupaehtoja paikallisten tarpeiden mukaan.
Naantalin kaupungilla on tarkoitus valmistella syksyn ja talven aikana lupaehtoja, jotta ne voidaan ottaa käyttöön ensi vuoden kesäkaudella. Kuluvan kesän kokemuksia aiotaan hyödyntää tulevassa valmistelutyössä.
Osana lakipakettia säädettiin myös kevyiden sähköajoneuvojen kuljettajille 15 vuoden ikäraja sekä 0,5 promillen promilleraja. Nämä muutokset astuivat voimaan 17.6.2025, ja ne koskevat sekä yksityisiä, että yhteiskäyttöisiä ajoneuvoja.
Lakimuutosten tarkoituksena on edistää sähköpotkulautailun turvallisuutta.
Kulje pyöräväylillä – ei jalkakäytävillä
Sähköpotkulaudalla kuljetaan samoilla väylillä kuin polkupyörällä. Jos pyöräväylää ei ole, niin sähköpotkulaudalla kuljetaan ajoradan reunassa.
Maltillinen nopeus, päihteettömyys ja muiden huomiointi ovat turvallisen sähköpotkulautailun kulmakiviä. Muista, ettei sähköpotkulaudalla saa kuljettaa matkustajaa eikä sillä ole asiaa jalkakäytäville.
Lue lisää sähköpotkulaudan liikennesäännöistä: Aja oikein – sähköpotkulaudallakin - Liikenneturva
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho LindgrenSuomen yhteiskuntasuhdejohtajaDott
juho.lindgren@ridedott.comElina BürklandPohjoismaiden kaupallinen johtajaDott
elina.burkland@ridedott.comHeli OjanenSuunnitteluinsinööriNaantalin kaupunki
Puh:050 339 0562heli.ojanen@naantali.fiKuvat

Naantalin kaupunki
Naantali on kasvava yli 20 000:n asukkaan kaupunki vetovoimaisessa Varsinais-Suomessa. Saaristo on vahvasti läsnä: Naantaliin kuuluu jopa tuhat saarta ja tuhat kilometriä rantaviivaa. Asukkaille on tarjolla monipuolisia asumisratkaisuja sekä ainutlaatuisia kulttuuri- ja harrastusmahdollisuuksia.
Naantali on yrittäjäystävällinen ja kehittyvä satamakaupunki, josta on toimivat yhteydet niin maa- kuin meriteitse. Tällä hetkellä Naantalissa toimii noin 1600 yritystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Naantali valmistelee vanhojen omakotitonttien maanvuokrasopimusten uusimista29.10.2026 13:46:19 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki on valmistellut vanhojen erillispientalotonttien maanvuokrasopimusten uusimista koskevia periaatteita sekä näistä tonteista tehtävien uusien vuokrasopimusten hinnoittelua. Valmistelun tavoitteena on luoda yhtenäiset ja tasapuoliset periaatteet sopimusten uusimiselle. Elinvoimajaosto käsittelee asiaa 2.11.2026.
Kuparivuoren tunneli suljetaan yöksi 29.–30.10.27.10.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kuparivuoren tunneli suljetaan syyshuollon ajaksi yhdeksi yöksi. Liikenne ohjataan varareitille.
Naantalin kuntatalous pohjaa koko maan talouden kasvunäkymiin22.10.2026 11:20:54 EEST | Tiedote
Naantalin kaupungin talousarvio vuodelle 2027 tehdään kasvuun pohjaavassa ja tulevaisuuteen luottavassa taloudellisessa tilanteessa. Kaupunginjohtajan talousarvioesityksessä Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Tavoitteena suunnitelmakaudelle 2027–2030 on hallittu investointitaso.
Keskustan katujen rakennusurakka alkaa marraskuussa20.10.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin keskustan kehittäminen näkyy katukuvassa marraskuusta alkaen, kun Aurinkotien, Tuulensuunkadun ja Ratakadun rakennustyöt käynnistyvät. Aurinkotien linjausta muutetaan, ja Tuulensuunkadulla ja Ratakadulla tehdään katu- ja infratöitä. Työt jatkuvat arviolta ainakin heinäkuuhun 2027.
Pekka Vartiainen kirjailijavieraana Naantalin kirjastossa16.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalilainen kirjailija Pekka Vartiainen saapuu Naantalin pääkirjaston kirjailijavieraaksi 22. lokakuuta klo 17.30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme