Sweco Kotkan akkumateriaalitehtaan suunnittelukumppaniksi
Easpring Finland New Materials rakentaa Kotkaan akkumateriaalitehtaan, joka valmistuttuaan tuottaa 60 000 tonnia katodiaktiivimateriaalia vuodessa.

Katodiaktiivimateriaali on sähköautoissa, energiavarastoissa ja monissa muissa laitteissa käytettävien litiumioniakkujen keskeinen raaka-aine. Akkumateriaalien tuotannolla on merkittävä rooli vihreän siirtymän mahdollistajana liikenteessä ja energiantuotannossa.
Easpring Finland on valinnut Swecon suunnittelukumppaniksi tehtaan rakentamisvaiheeseen. Sweco tuottaa suunnittelu- ja asiantuntijapalveluita uuden tuotantolaitoksen rakentamiseksi Kotkaan. Aikaisemmin Sweco on osallistunut tehtaan esisuunnitteluvaiheisiin, valmistellut ympäristö-, kemikaali- ja rakennuslupahakemukset sekä toteuttanut FEL3-tasoisen perussuunnittelun.
"Kumppanimme Sweco on yksi maailman johtavista valmistavan teollisuuden suunnittelupalveluita tarjoavista yrityksistä, ja olemme tehneet heidän kanssaan yhteistyötä jo pitkään. Kotkan CAM-tehtaan myötä luomme Suomeen täysin uudenlaista litiumioniakkujen valmistukseen liittyvää teollisuutta. Meillä on vahva luottamus siihen, että rakennamme Kotkaan vihreän ja älykkään tehtaan Swecon asiantuntijoiden avulla", sanoo Easpring Finland New Materialsin toimitusjohtaja Jashon Guan.
"On hienoa, että osaamiseemme akkuteollisuuden investoinneissa luotetaan. Akut ovat olennainen osa vihreää siirtymää, ja tällä investoinnilla on merkittävä rooli kestävän akkuarvoketjun rakentamisessa Euroopassa. Kotkaan rakennettava laitos tuottaa arvokasta materiaalia autojen akkukennoihin ja energian varastointijärjestelmiin. Aiemmin asiantuntijamme laativat esisuunnitteludokumentaation asiakkaan investointipäätöksen tueksi ja valmistelivat tarvittavat lupahakemukset viranomaisarviointia varten. Nyt teemme toteutussuunnittelua laitoksen rakentamiseksi", Swecon Teollisuus ja energia -toimialan johtaja Tuomas Salminen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas SalminenToimialajohtaja, Teollisuus ja energiaSweco Finland
Puh:0400 819 547tuomas.salminen@sweco.fiTiina VarheePR- ja mediasuhteet
Puh:040 723 1231ext.tiina.varhee@sweco.fiSweco suunnittelee huomisen kaupunkeja ja kestävämpää yhteiskuntaa. Yhdistämme 22 000 arkkitehtimme, insinöörimme ja muun asiantuntijamme osaamisen ja työskentelemme asiakkaidemme kanssa edistääksemme vihreää siirtymää, maksimoidaksemme digitalisaation mahdollisuudet ja vahvistaaksemme yhteiskunnan resilienssiä. Sweco on Euroopan johtava suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli noin 2,7 Mrd euroa. Yhtiö on listattu Tukholman pörssiin (Nasdaq). www.sweco.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sweco Finland Oy
Uusia nimityksiä Sweco Finlandin johdossa6.8.2025 09:46:12 EEST | Tiedote
Swecolla on tehty kaksi uutta nimitystä, joilla tuetaan yhtiön kasvustrategian toteutumista. Talot ja kiinteistöt -toimialan johtajana toiminut Ismo Tawast on nimitetty 1.9.2025 alkaen Director, Mission Critical & Export for Built Environment tehtävään. Uudeksi toimialajohtajaksi ja Sweco Finlandin johtoryhmän jäseneksi on nimitetty Jouni Ylhäinen, joka aloittaa tehtävässään syyskuun alussa.
Sweco Finland Q2 2025: Useita merkittäviä kasvualueisiin liittyviä toimeksiantoja16.7.2025 14:44:42 EEST | Tiedote
Sweco julkaisi tänään osavuosikatsauksensa vuoden 2025 toiselta neljännekseltä. Kalenterivaikutus huomioiden Sweco Finlandin tulos parani hieman edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Kvartaalilla voitettiin myös useita merkittäviä toimeksiantoja, jotka edistävät vihreän siirtymän toteutumista.
Blogi: Tuulivoiman tuotantokapasiteetti kasvaa – uudet sääntelylinjaukset korostavat suunnittelun merkitystä15.7.2025 13:43:13 EEST | Blogi
Tuulivoima on tällä hetkellä Suomen nopeimmin kasvava sähköntuotantomuoto. Vuoden 2024 lopussa kokonaiskapasiteetti oli 8 358 megawattia, ja vuoden 2025 aikana sen odotetaan kasvavan noin 1 400 megawatilla. Kasvun rinnalla sääntelyn kiristyminen – erityisesti etäisyyssääntöjen tiukentuminen – korostaa huolellisen suunnittelun, kaavoituksen ja ympäristövaikutusten arvioinnin merkitystä.
Raportti: Biodiversiteettiä edistävien liiketoimintamallien mahdollisuudet jäävät hyödyntämättä, yritykset eivät tunnista biodiversiteettiä taloudelleen olennaiseksi25.6.2025 11:47:38 EEST | Tiedote
Huolimatta luontokadon aiheuttamista kasvavista riskeistä vain 16 prosenttia 50 suurimmasta eurooppalaisesta valmistavan teollisuuden ja energia-alan yrityksestä tunnistaa tällä hetkellä biodiversiteetin taloudellisesti olennaiseksi. Swecon julkaisema raportti kehottaa yritysjohtajia sisällyttämään luonnon monimuotoisuuden yrityksen ydintoimintoihin – sekä riskien hallitsemiseksi että uusien kasvumahdollisuuksien avaamiseksi.
Sweco mukana Metsä Groupin tekstiilikuitutehtaan esisuunnittelussa23.6.2025 13:09:40 EEST | Tiedote
Metsä Groupin Kuura-hanke tähtää kaupalliseen tekstiilikuidun valmistamiseen. Kuura-tekstiilikuitu valmistetaan Suomessa havusellusta. Sweco toteuttaa esisuunnitteluvaiheen, joka kestää vuoteen 2026 asti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme