Investeringsbeslut har fattats – Snellman inleder bygge av djurmatsfabrik
30.6.2025 10:00:00 EEST | MUSH | Pressmeddelande
Snellmankoncernens styrelse har fattat ett formellt investeringsbeslut om att bygga en ny MUSH-djurmatsfabrik i Pedersöre i Österbotten. Bygget av den moderna, utsläppsfria produktionsanläggningen förväntas starta inom några veckor.

I mars 2025 meddelade Snellmankoncernen att bolaget planerar att bygga en ny djurmatsfabrik i Edsevö i Pedersöre. Bolaget erhöll bygglov och miljötillstånd från Pedersöre kommun i maj, och nu har bolagets styrelse fattat det formella investeringsbeslutet om att bygga fabriken. Avsikten är att bygget ska inledas så snart som möjligt, dvs. i början av juli. Enligt plan ska fabriken vara klar redan i slutet av maj 2026.
-Jag är mycket nöjd över att bygget av den nya produktionsanläggningen kan inledas så snart. Vi har ett verkligt behov av en modern produktionsanläggning för att tillgodose den ökade efterfrågan och utöka vårt utbud. Det är frågan om en investering på cirka 17 miljoner euro, vilket är en avsevärd satsning för oss. Samtidigt vill vi sätta en ny standard genom att bygga en modern och energieffektiv produktionsanläggning, säger Magnus Pettersson, direktör för affärsenheten Djurmat.
Tack vare ett välgjort och smidigt planeringsarbete har projektet framskridit snabbt. Vid planeringen har den senaste BIM-tekniken utnyttjats. Miljö- och energieffektivitetsaspekterna kommer att beaktas noga vid bygget av produktionsanläggningen och på själva anläggningen. Teknisk chef Markus Snellman ger några exempel:
-Vi kommer att använda koldioxid (CO₂) som köldmedium för att kyla ner fryslagret. I samband med tillverkningsprocessen kyls spiralfrysarna ner till hela -40 °C. Vi återvinner spillvärmen från kylsystemet i två steg. Värmen som genereras av kylkompressorerna används för att värma bruksvatten och förse ventilationssystemet med förvärmd luft. Vi täcker värmebehovet för processer, tvättvatten och byggnaden med spillvärme som återvinns från kylanläggningarna.
Det hållbara tänkesättet avspeglas i mer än bara energilösningarna i fabriksbyggnaden. Vid tillverkningen av produkterna under det populära varumärket MUSH utnyttjas sidoströmmar från Snellmans Köttförädlings produktion som ligger i närheten. Det gör att vi kan minska svinnet effektivt och använda så mycket som möjligt.
Snellmankoncernens djurmat affärsverksamhet växer kraftigt. Tillväxten påskyndas av att råutfodring av hundar och katter blir allt vanligare i såväl Finland och Norden som Europa. Den nya produktionsanläggningen möjliggör en utökning av produktionen och sortimentet samt stöder företagets engagemang för naturlig djurmat och sällskapsdjurens välbefinnande.
Mer information:
Magnus Pettersson, direktör, Snellman Djurmat affärsenhet, tfn 044 538 6389, e-post: magnus.pettersson@mushbarf.fi
Vilma Wiitakorpi Björkman, kommunikations- och hållbarhetsdirektör, Snellmankoncernen, tfn 050 , e-post: vilma.wiitakorpi-bjorkman@snellman.fi
Snellman Djurmat:
Snellman Djurmat har sedan år 2011 erbjudit naturlig näring för sällskapsdjur. Vår mission är att erbjuda näringsrikt och balanserat råfoder, eftersom det är naturligt bäst för hundar och katter. Vi producerar fryst råfoder, snacks och frystorkade produkter under varumärkena MUSH, Fodax och Raw for Paw. Produktfamiljen MUSH säljs i ett flertal länder utöver Finland, Sverige och Norge. Fodax och Raw for Paw är väl etablerade i Sverige. Vi har fabriker i Jakobstad, Finland och Nässjö i Sverige. Vår omsättning år 2024 var cirka 25 miljoner euro, och vi har mer än 90 engagerade anställda som dagligen främjar välbefinnandet för sällskapsdjur.
Snellmankoncernen:
Snellmankoncernen är ett finländskt livsmedelsföretag som erbjuder de bästa smakupplevelserna med marknadens mest pålitliga varumärken. Som ett familjeföretag tillverkar vi våra produkter som om de vore för oss själva, alltid med hänsyn till välbefinnandet för människor, djur och miljö. Förutom i Finland har koncernen även verksamhet i Sverige och exporterar produkter till ett flertal länder. Vi sysselsätter cirka 2 000 passionerade experter inom olika områden och proffs inom livsmedelsbranschen, som lagar mat med stort hjärta och utan att ge avkall på smaken.
Nyckelord
Andra språk
Följ MUSH
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från MUSH
Snellman Petfood stärker sitt inflytande i Europa – Greg Van Praagh vald till ordförande för FEDIAF10.6.2026 14:30:00 EEST | Nyheter
Den europeiska branschorganisationen för sällskapsdjursfoder FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) har valt Greg Van Praagh till sin nya ordförande. Van Praagh representerar UK Petfood och är verkställande direktör vid Benyfit Natural som tillhör Snellman Petfood. Valet gjordes i FEDIAF generalförsamling i Bryssel den 10 juni. Ordförandens mandatperiod är två år och kan förlängas med högst två år.
Snellman Petfood vahvistaa vaikutustaan Euroopassa – Greg Van Praagh valittiin FEDIAFin puheenjohtajaksi10.6.2026 14:30:00 EEST | Uutinen
Euroopan lemmikkieläinruokateollisuuden kattojärjestö FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen Snellman Petfoodiin kuuluvan Benyfit Naturalin toimitusjohtajan ja UK Petfoodin edustajan Greg Van Praaghin. Valinta tehtiin 10. kesäkuuta järjestetyssä FEDIAFin yleiskokouksessa Brysselissä. Puheenjohtajakausi on kaksivuotinen ja sitä voidaan jatkaa enintään kahdella vuodella.
Snellman Petfood strengthens its influence in Europe - Greg Van Praagh elected FEDIAF President10.6.2026 14:30:00 EEST | News
Following the European Pet Food Industry Federation (FEDIAF) General Assembly in Brussels, Belgium on 10 June, Greg Van Praagh, Managing Director of Benyfit Natural, part of Snellman Petfood, and representative of UK Petfood, was elected President of FEDIAF for the next two-year period with a possible extension for another two-year period.
Snellman Petfood: initiativ för att införa en europeisk standard för tillverkning av råfoder för sällskapsdjur15.5.2026 14:24:35 EEST | Pressmeddelande
Ett gemensamt steg mot högre produktionsstandarder, ökad transparens och ansvarsfull tillväxt inom sektorn för råfoder för sällskapsdjur.
Snellman Petfood: aloite eurooppalaisen standardin käyttöönotosta lemmikkieläinten raakaruokien valmistuksessa15.5.2026 14:24:35 EEST | Tiedote
Yhteinen askel kohti korkeampia tuotantostandardeja, läpinäkyvyyttä ja vastuullista kasvua lemmikkieläinten raakaruokasektorilla.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum