Vankien ja yhdyskuntaseuraamusta suorittavien määrä jatkoi kasvuaan – tilastollinen vuosikirja 2024 on julkaistu
Rikosseuraamuslaitoksen vuoden 2024 tilastopakettiin on koottu muun muassa vankien ja yhdyskuntaseuraamusta suorittavien rangaistusten pituudet, yleisimmät rikostyypit sekä seuraamuksia suorittavien määriin vaikuttaneet trendit. Vankimäärää ovat kasvattaneet muun muassa aikaisemmat lainsäädännön muutokset, keskimääräisten vankeusaikojen pidentyminen, ulkomaalaisten tekemät rikokset ja tutkintavankien määrän kasvu.

Tutkintavankeja ja ulkomaalaisia vankeja ennätysmäärä
Keskimääräinen päivittäinen vankimäärä oli 3 356, joka oli yli 200 vankia enemmän kuin vuosi aikaisemmin. Tuomiota suorittavien vankien määrä kasvoi 5,5 % (keskimäärin 2 574 vankia) ja tutkintavankien määrä 11,2 % (keskimäärin 782 vankia). Tutkintavankien määrä on viimeksi ollut yhtä suuri 1970-luvulla. Myös ulkomaalaisten vankien päivittäinen keskimäärä oli ennätyksellinen (687 vankia), eli noin 130 vankia enemmän kuin vuonna 2023. Ulkomaalaisten vankien määrä kasvoi yli 20 %.
Vuonna 2024 vapautui 2 814 ehdotonta vankeustuomiota suorittanutta vankia. Heidän keskimääräinen suoritettu rangaistusaikansa oli 11,4 kuukautta. Vankeusajat ovat jonkin verran pidentyneet viime vuosina, sillä vuonna 2015 keskimääräinen suoritettu rangaistusaika oli 10,5 kuukautta. Yli puolet vangeista vapautuu kuitenkin edelleen alle puolessa vuodessa.
Ensikertaisten vankeusvankien osuus on noussut kymmenen viime vuoden aikana 37 prosentista 46 prosenttiin, eli lähes puoleen vangeista. Suurin vankiryhmä päärikoksen perusteella (33 %) muodostui väkivaltarikoksista tuomituista, joista 20 prosenttia tuomittiin henkirikoksista ja 13 prosenttia pahoinpitelyrikoksista. Huumausainerikoksista tuomittujen osuus kaikista vankeusvangeista oli huomattava, 23 prosenttia. Seksuaalirikoksesta tuomittujen osuus kaikista vangeista oli 9 prosenttia.
Karkaamisten määrä on vähentynyt kymmenen viime vuoden aikana. Vuonna 2024 karkaamisia oli alle viisi. Karkaamisia tapahtui lähinnä työmaalta vankilan aidatun alueen ulkopuolelta, vankia saattavalta vartijalta tai muulta viranomaiselta. Vuonna 2024 vankilan muurien sisäpuolelta ei karannut yhtään vankia.
Loppuun suoritettujen yhdyskuntapalveluiden määrässä selvää nousua
Yhdyskuntaseuraamusta suorittavia oli vuoden 2024 aikana päivittäin keskimäärin 3 941. Yhdyskuntapalveluun tuomittuja oli keskimäärin 1 721. Valmistelevassa vaiheessa olevien henkilöiden osuus kaikista tuomituista laski ensimmäistä kertaa alle 50 prosenttiin, mikä on suotuisa havainto täytäntöönpanojen etenemisen kannalta. Prosessien tehostumisesta kertoo myös loppuun suoritettujen yhdyskuntapalveluiden määrä (1 392), joka nousi kahdeksan prosenttia vuoteen 2023 verrattuna. Täytäntöönpantavaksi tulleiden yhdyskuntapalveluiden määrä (1 810) pysyi aiemman vuoden tasolla.
Ehdollisen vankeuden tehosteeksi valvontaan tuomittujen keskimäärä nousi 15 prosenttia vuodesta 2023. Nousua tapahtui yksinomaan nuorten, täytäntöönpanon suoritusvaiheessa olevien valvottavien osalta. Nuorisorangaistukseen tuomittuja oli vuonna 2024 hyvin vähän, keskimäärin kymmenen.
Yhdyskuntapalvelua suorittavien yleisin päärikos oli liikennejuopumus. Vuoden 2024 kartoituksessa liikennejuopumuksista tuomittujen osuus oli 41 prosenttia. Seuraavaksi eniten tuomittuja oli omaisuusrikoksista (19 %) sekä henkeen ja terveyteen kohdistuvista rikoksista (14 %).
Yhdyskuntaseuraamukseen tuomittujen ikäjakaumassa keskimmäisten ikäluokkien osuus korostuu, sillä yli 70 prosenttia tuomituista sijoittuu ikävuosien 21–49 välille. Tuomittujen ikärakenteessa ei ole tapahtunut merkittävää muutosta vuosien 2023 ja 2024 välillä.
Tilastollinen vuosikirja 2024.
Lisätietoja:
erityisasiantuntija Tuomo Halmeenmäki,
p. 029 5688 486
etunimi.halmeenmaki(at)om.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Rikosseuraamuslaitos on oikeusministeriön alaisuudessa toimiva vankeusrangaistusten ja yhdyskuntaseuraamusten täytäntöönpanoviranomainen. Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena on omalta osaltaan ehkäistä uusintarikollisuutta ja lisätä yhteiskunnan turvallisuutta.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Brottspåföljdsmyndigheten har utnämnt Johanna Huusko till enhetschef vid Brottspåföljdsområdets utbildningscentral fr.o.m. den 1 juni20.5.2025 12:45:35 EEST | Pressmeddelande
Doktor i militärvetenskaper, filosofie magister och pedagogie magister Johanna Huusko har utnämnts till tjänsten för viss tid t.o.m. den 31 oktober 2025, varefter hon fortsätter som ordinarie. Brottspåföljdsområdets utbildningscentral svarar för ordnandet av utbildning som leder till yrkesexamen inom brottspåföljdssektorn samt för fortbildning för personalen vid Brottspåföljdsmyndigheten.
Rikosseuraamuslaitos on nimittänyt Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksen yksikönpäälliköksi Johanna Huuskon 1.6. alkaen20.5.2025 12:44:50 EEST | Tiedote
Sotatieteiden tohtori, filosofian maisteri ja kasvatustieteiden maisteri Johanna Huusko on nimitetty virkaan ensin määräaikaisesti 31.10.2025 asti, jonka jälkeen tehtävä jatkuu vakituisena. Rikosseuraamusalan koulutuskeskus (RSKK) vastaa rikosseuraamusalan ammatilliseen tutkintoon johtavan koulutuksen sekä Rikosseuraamuslaitoksen henkilöstön täydennyskoulutuksen järjestämisestä.
Vanda fängelse expanderar och blir Finlands största och rekryterar mer personal19.5.2025 12:34:54 EEST | Pressmeddelande
Vanda fängelse blir före utgången av innevarande år Finlands största fängelse. Annexet som färdigställdes i slutet av fjolåret är nu i full drift. Under våren har Vanda fängelse rekryterat nya väktare, brottspåföljdschefer och anstaltsbiträden.
Vantaan vankila laajenee Suomen suurimmaksi ja rekrytoi lisää henkilökuntaa19.5.2025 12:34:54 EEST | Tiedote
Vantaan vankilasta tulee tämän vuoden loppuun mennessä Suomen suurin vankila, ja loppuvuodesta valmistunut laajennusosa on saatu kokonaisuudessaan käyttöön. Vantaan vankila rekrytoi kevään aikana uusia vartijoita, rikosseuraamusesimiehiä ja laitosapulaisia.
Rikosseuraamuslaitos saa lisää vankipaikkoja ja henkilöstöä30.4.2025 16:09:21 EEST | Tiedote
Rikosseuraamuslaitokselle on myönnetty 30.4. julkaistussa kehyspäätöksessä lisämäärärahaa vankipaikkojen lisäämiseksi ja niitä vastaavan henkilöstötarpeen kattamiseen. Oikeusministeriön laskelman mukaan vankipaikkoja saadaan lisää arvioilta noin 400.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme