Novatron Oy

Novatron julkaisee Dual Work -koneohjauksen porauslisälaitteella varustettuihin kaivinkoneisiin

2.7.2025 14:21:47 EEST | Novatron Oy | Tiedote

Jaa

Novatronin Xsite® DRILL 3D-koneohjausjärjestelmän uusi ohjelmistoversio tuo markkinoille Dual Work -ominaisuuden, joka mahdollistaa saumattoman työskentelyn sekä porauksessa että kaivamisessa samalla koneohjausjärjestelmällä. Innovatiivinen ratkaisu lisää työtehoa ja työmaan turvallisuutta: sen avulla kuljettajalta poistuu tarve käydä koneen ulkopuolella mittaamassa ja merkitsemässä reikiä vaarallisissa olosuhteissa. Kaivinkoneeseen asennettava porauslaite on laajalti käytetty lisälaite pienemmillä infrarakennustyömailla ja kaupunkialueilla, joilla on rajoitetusti työtilaa erilaisille koneille.

Xsite® DRILL Dual Work käytössä Mestar Oy:n kaivinkoneessa, johon on asennettu Junttanin ExcaDrill-porauslisälaite. ExcaDrill ja Xsite® DRILL ovat yhteydessä paikallisen datarajapinnan kautta ja jakavat mm. porauksen syvyystiedot sekä suunnitelmat automaattisesti.
Xsite® DRILL Dual Work käytössä Mestar Oy:n kaivinkoneessa, johon on asennettu Junttanin ExcaDrill-porauslisälaite. ExcaDrill ja Xsite® DRILL ovat yhteydessä paikallisen datarajapinnan kautta ja jakavat mm. porauksen syvyystiedot sekä suunnitelmat automaattisesti. © Tommi Puurunen / Junttan Oy

Poraaminen vaatii suurta tarkkuutta reikien suuntauksessa eli millä kallistuksella, mihin suuntaan ja kuinka syvälle reikiä porataan. Xsite® DRILL -koneenohjausjärjestelmä auttaa kaivinkoneeseen asennetun poran käyttäjää tässä, mikä tekee työstä paljon helpompaa ja turvallisempaa. Järjestelmän avulla porakaavion seuraaminen on vaivatonta myös vaikeissa kohteissa.

Xsite® DRILL Dual Work -järjestelmän käyttö lisää merkittävästi työmaan turvallisuutta, sillä sen avulla kuljettajalta poistu tarve käydä koneen ulkopuolella mittaamassa ja merkitsemässä reikiä käsipelillä. Kuljettajan ei tarvitse myöskään nousta ohjaamosta ja kävellä vaarallista penkkaa pitkin, sillä järjestelmä ohjaa käyttäjän varmasti reiän aloituskohtaan, vaikka suoraa näköyhteyttä ei olisikaan.

Xsite® DRILL Dual Work -järjestelmää voidaan käyttää esimerkiksi räjäytysreikien poraamiseen, mikropaalutukseen ja pulttaukseen sekä tyypilliseen kokonaisvaltaiseen kaivinkonetyöhön.

Edistää monipuolista työskentelyä kaupunkialueilla


Kaivinkoneeseen asennettava porauslaite on laajalti käytetty lisälaite Pohjoismaissa, erityisesti pienemmillä infrastruktuurin rakennustyömailla, joissa absoluuttinen porausteho ei ole tärkein tekijä ja reiät eivät ole kovin syviä.

Ratkaisu on suosittu myös kaupunkialueilla, kun käytössä oleva työtila on rajallinen. Lisälaitteen avulla työmaalle voidaan tuoda vähemmän koneita, mikä helpottaa tilankäyttöä. Lisäksi kaivinkoneen ulottuvuus mahdollistaa poraamisen vaikeissa paikoissa.

Kaivinkoneen käyttö porauslisälaitteella ja Xsite® DRILL Dual Workilla mahdollistaa monipuolisen ja kustannustehokkaan työskentelyn niin operaattoreille, urakoitsijoille kuin myös työmaapäälliköille.

Kehitetty yhteistyössä koneenkuljettajien kanssa

Tuotteen elinkaaren aikana saatu jatkuva palaute on otettu aktiivisesti huomioon tuotekehityksessä: Uudet ominaisuudet ja parannukset perustuvat suoriin käyttäjäkokemuksiin ja -pyyntöihin. Xsite® DRILL Dual Work on paljon toivottu ominaisuus, jossa yhdistyvät Novatronin Xsite-koneohjausjärjestelmien vahvuudet sekä kaivu- että poraustyössä.

”Xsite® Drill Dual Work on Novatronin oman kehitystyön ja asiantuntemuksen tulos. Se on markkinoiden ainoa ratkaisu, joka mahdollistaa työskentelyn sekä porauksessa että kaivamisessa samalla ohjausjärjestelmällä saumattomasti. Tämä tuo todellista joustavuutta ja tehokkuutta porauslaitteiden käyttöön”, kertoo Joonas Sokka, Novatronin tuotepäällikkö.

Xsite® DRILL Dual Work -versio sopii useimpiin kaivinkonemerkkeihin ja kaivinkoneeseen asennettaviin porauslisälaitteisiin.

Novatron Oy kehittää ja valmistaa Xsite®-koneohjausjärjestelmät Suomessa. Tuotteille on myönnetty Avainlippu-merkki.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Xsite® DRILL Dual Work käytössä Mestar Oy:n kaivinkoneessa, johon on asennettu Junttanin ExcaDrill-porauslisälaite. ExcaDrill ja Xsite® DRILL ovat yhteydessä paikallisen datarajapinnan kautta ja jakavat mm. porauksen syvyystiedot sekä suunnitelmat automaattisesti.
Xsite® DRILL Dual Work käytössä Mestar Oy:n kaivinkoneessa, johon on asennettu Junttanin ExcaDrill-porauslisälaite. ExcaDrill ja Xsite® DRILL ovat yhteydessä paikallisen datarajapinnan kautta ja jakavat mm. porauksen syvyystiedot sekä suunnitelmat automaattisesti.
© Tommi Puurunen / Junttan Oy
Lataa
Satelliittipohjainen porauksen 3D-koneohjaus soveltuu Top Hammer-, DTH-poralaitteille sekä kaivinkoneen porauslisälaitteille.
Satelliittipohjainen porauksen 3D-koneohjaus soveltuu Top Hammer-, DTH-poralaitteille sekä kaivinkoneen porauslisälaitteille.
© Tommi Puurunen / Junttan Oy
Lataa
Kaivinkoneeseen asennettava porauslaite on laajalti käytetty lisälaite pienemmillä infrarakennustyömailla ja kaupunkialueilla, joilla on rajoitetusti työtilaa.
Kaivinkoneeseen asennettava porauslaite on laajalti käytetty lisälaite pienemmillä infrarakennustyömailla ja kaupunkialueilla, joilla on rajoitetusti työtilaa.
© Tommi Puurunen / Junttan Oy
Lataa

Linkit

Novatron Oy

Novatron Oy on suomalainen teknologiayritys, joka kehittää ja valmistaa edistyksellisiä koneohjausjärjestelmiä, anturiteknologiaa ja OEM-komponentteja sekä ohjelmistoja, jotka mahdollistavat tehokkaan, turvallisen ja kestävän infrarakentamisen. Novatronin Expert Services tarjoaa tuotekehityspalveluita ohjelmisto- ja mekaniikkasuunnitteluun.
Lue lisää: https://novatron.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Novatron Oy

Novatron Oy ostaa Geolaser Oy:n – GeoMax tuotteiden edustus Novatronille8.6.2026 16:20:20 EEST | Tiedote

Geolaser Oy on vuonna 2012 perustettu kotimainen mittausalan yritys, jonka toimintaan kuuluu maan- ja rakennusmittaukseen liittyvien tuotteiden maahantuonti, myynti, huolto, vuokraus, käyttökoulutus ja ohjelmistopalvelut. Geolaser on mm. GeoMax International GmbH:n tuotteiden maahantuoja ja yksinomainen jälleenmyyjä Suomessa. Yrityskaupan myötä Geolaser Oy ja sen liiketoiminta liittyy osaksi Novatron Groupia, joka on infra-alan teknologiaratkaisuihin erikoistunut pohjoismainen, Suomessa ja Ruotsissa toimiva konserni.

Kalle Rovanperän yhteistyökumppani Novatron hakee kansainvälistä kasvua koneohjauksella ja ohjelmistoilla21.4.2026 13:04:47 EEST | Tiedote

Suomalainen teknologiatalo, koneohjauksen pioneeri Novatron Oy, sai vuoden vaihteessa uuden pääomasijoittajan, kun pohjoismainen Mandatum Asset Management osti vähemmistöosuuden yrityksestä. Yli kolmekymmentä vuotta rakennusalan digitaalista infraa ja kehittyneitä koneohjausjärjestelmiä valmistanut Novatron uskoo rakennusalan kehittyvän lähivuosina voimakkaasti digitalisaation avulla.

Suomalainen Novatron ottaa digitaalisia harppauksia työkoneiden koneohjauksessa23.12.2025 12:41:26 EET | Tiedote

Työkoneiden koneohjausjärjestelmiin, komponentteihin ja infra-alan ohjelmistoihin erikoistunut suomalainen Novatron Oy on ottanut viime aikoina kansainvälisesti merkittäviä edistysaskeleita teollisuuden 4.0 -periaatteiden edistämisessä. Yritys on onnistunut kehittämään ja ottamaan käyttöön järjestelmissään ensimmäisenä alalla sekä vasta julkaistun ISO/TS 15143-4 -standardin työmaatietojen vaihdossa että MiC 4.0 –mukaisen standardoidun, valmistajasta ja konetyypistä riippumattoman, digitaalisen viestinnän työkoneen ja sen lisälaitteden välillä.

Novatron täysin pohjoismaiseen omistukseen22.12.2025 14:27:20 EET | Tiedote

MOBA Mobile Automation AG on myynyt osuutensa suomalaisesta Novatron Oy:stä sijoitusyhtiö Mandatum Asset Managementille. Kauppa tuli voimaan 23. joulukuuta 2025. Kaupan myötä Novatron palaa täysin pohjoismaiseen omistukseen ja vahvistaa läsnäoloaan ja asemaansa koneohjausjärjestelmien valmistajana Pohjoismaiden markkinoilla. Osana samaa kauppaa MOBA AG:n ruotsalainen tytäryhtiö MOBA Sweden AB, joka keskittyy Novatronin Xsite-koneohjausjärjestelmien jakeluun ja huoltoon, siirtyy Novatron Oy:n omistukseen.

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää12.5.2025 16:57:10 EEST | Tiedote

Verston Eesti OÜ:n operoimalla Rail Baltica -ratatyömaalla työskentelee tällä hetkellä neljä kaivinkonetta, joissa käytetään suomalaisen Novatron Oy:n Xsite PRO 3D -koneohjausjärjestelmää. Koneohjausjärjestelmän ja pilvipalvelun yhteentoimivuus mahdollistaa tehokkaan infrarakentamisprojektin. Rail Baltican kaltaisissa suurissa infrahankkeissa on tärkeää, että koneen kuljettaja näkee ja ymmärtää monimutkaiset piirustukset nopeasti ja helposti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye