Komissio esittää 90 % päästövähennystavoitetta vuodelle 2040
Euroopan komissio esittää ilmastolain päivityksessä, että päästöjä pitää 2040 mennessä vähentää 90 % vuoden 1990 tasosta. Tavoite vahvistaa Suomen vähähiilisyydelle perustuvia mahdollisuuksia, jos tilaisuuteen osataan tarttua. Energiateollisuus pitää esitystä hyvänä.
Euroopan komission tuore esitys täydentää olemassa olevaa ilmastolakia vuodelle 2040 asetetulla välitavoitteella voimaan jäävän vuoden 2030 tavoitteen lisäksi. Välitavoitteena on yhdeksänkymmenen prosentit päästövähennykset vuoteen 2040 mennessä, joka on linjassa Pariisin ilmastosopimuksen kanssa.
Komission esitys uudistetuksi ilmastolaiksi on askel kohti kestävämpää ja ympäristöystävällisempää tulevaisuutta. Tavoitteen saavuttamiseksi sähkön- ja lämmöntuotannon on käytännössä oltava lähes päästötöntä EU:n alueella vuoteen 2040 mennessä. Suomessa tähän päästään jo 2030.
Tavoitteiden toteutuminen edellyttää laajan keinovalikoiman hyödyntämistä. Tarvitaan merkittäviä toimia liikenteen ja teollisuuden puhdistamiseksi sähköistämällä sekä autot, että tehtaat. Tarvitaan hiilidioksidin talteenottoa, bioenergiaa, nielujen kasvattamista ja päästöttömään tuotantoon tehtäviä mittavia investointeja. Investoinnit ovat avainasemassa päästöjä vähennettäessä, erityisesti niitä tarvitaan energian siirtoverkkoihin ja puhtaaseen tuotantoon.
- Suomella on hyvät valmiudet toteuttaa kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa ja kasvaa yhä merkittävämmäksi investointikohteeksi. Sähkömme on puhdasta ja verkot ovat kansainvälisessä vertailussa sekä tehokkaat että edulliset, sanoo Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä. - Lisäinvestointeja kaivataan kuitenkin kipeästi, jotta voimme saavuttaa ilmastotavoitteemme ja varmistaa energian saatavuuden myös jatkossa. Tämä edellyttää hallitukselta viisasta politiikkaa, investointiympäristön on oltava kunnossa, että hiilineutraalisuus muodostuu menestystekijäksemme, Leskelä jatkaa.
Poliittista keskustelua käytiin esityksen valmisteluvaiheissa erityisesti siitä, mikä osa päästövähennyksistä voidaan toteuttaa EU:n ulkopuolisissa maissa. Lopulliseksi osuudeksi asettui 3 %.
Hiilidioksidin talteenotto vähentää ilmakehässä olevan hiilidioksidin varastoitaessa, ja mahdollistaa päästöttömien polttoaineiden tuotantoa esimerkiksi lentoliikenteeseen, yhdessä puhtaalla sähköllä tuotetun vedyn kanssa.
- Suomi on tässä kisassa vahvoilla hyvien puhtaan energian tuotanto-olosuhteiden, toimivien verkkojen, edullisen sähkön sekä bioenergian ja biogeenisen hiilidioksidin saatavuuden ansiosta. Näitä vahvuuksia tulee hyödyntää täysimääräisesti ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi, toteaa Energiateollisuus ry:n ilmastoasiantuntija Petteri Haveri.
Yhteyshenkilöt
Jukka Leskelätoimitusjohtaja
Puh:+358 50 593 7233jukka.leskela@energia.fiPetteri HaveriekonomistiEnergiantuotanto
Puh:+358 50 571 1554petteri.haveri@energia.fiLinkit
Energiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Ydinenergialain kokonaisuudistus etenee oikeaan suuntaan26.6.2025 11:08:39 EEST | Tiedote
Ydinenergialaki tuli lausuntokierrokselle tänään. Ydinenergialain kokonaisuudistus on tervetullut ja se etenee oikeaan suuntaan. Ydinenergialla on tärkeä rooli teollisuuden, liikenteen ja lämmityksen päästövähennyksissä sekä Suomen kilpailukyvyn varmistamisessa
Sähkömarkkinalain päivitys: Kapasiteettitiekartat auttavat löytämään tilaa sähköverkoista, investointiedellytyksiä sähköverkkoihin pitää parantaa23.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Heinäkuun alussa voimaan tulevaan päivitettyyn sähkömarkkinalakiin sisältyy velvoite, joka velvoittaa verkkoyhtiöitä julkaisemaan tietoa vapaasta kapasiteetista. Muutos auttaa puhtaan energian investointien suunnittelua, mutta ei riitä ilman, että sähköverkkojen kapasiteettia voidaan lisätä investoimalla verkkoihin
Kuluttajakysely sähkömarkkinoista: asiakkaiden luottamus on kohentunut, mutta ei vielä energiakriisiä edeltävälle tasolle17.6.2025 10:02:00 EEST | Tiedote
Energiateollisuus ry:n teettämän kuluttajakyselyn mukaan kolme neljännestä uskoo sähkön riittävyyteen. Myös luottamus jakelun toimitusvarmuuteen on korkealla. Verkkopalvelun hinnan kohtuullisuuteen taas luotetaan vähiten. Luottamus sähkön tuotannon kehitykseen yhä ympäristöystävällisemmäksi on kasvanut kahden vuoden aikana. Korkeinta luottamus on sähkönkäytöstään tietoisimman ryhmän, pörssiasiakkaiden keskuudessa.
Taustatilaisuus (teams) puhtaan siirtymän investoinneista ja datakeskusten asemasta energiajärjestelmässä tiistaina 17.6. klo 12.30-13.3013.6.2025 08:07:45 EEST | Kutsu
Energiateollisuus järjestää yhdessä Fingridin kanssa taustatilaisuuden puhtaan siirtymän investoinneista ja datakeskusten asemasta energiajärjestelmässä energian kuluttajina, sen joustavina käyttäjinä ja tuottajina. Taustatilaisuudessa kerrotaan myös, miten maahamme tulossa olevat investoinnit vaikuttavat sähkömarkkinoihin ja energiajärjestelmän toimintaan ja miten sähköverkot pystyvät vastaamaan kasvavaan kysyntään maan eri osissa. Esittelemme arvioita vihreiden investointien vaikutuksesta sähkönkulutuksen kasvuun. Myös sähköntuotantoa tulossa runsaasti lisää. Arvioimme myös investointitarvetta sähköverkkojen osalta, sekä sitä, kuka verkkoinvestoinnit maksaa. Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelä esittelee energiajärjestelmää ja Fingridin yhteiskuntasuhteet ja viestintä -yksikön päällikkö Mikko Heikkilä arvioi tilannetta siirtokapasiteetin näkökulmasta. Tilaisuuteen voi ilmoittautua viestillä jukka.relander@energia.fi tai osallistua suoraan tästä linkistä: Liity kokoukseen
Kuluttajilla ei selkeää käsitystä mistä sähköverkkopalvelussa maksetaan – tehomaksuun liittyy ennakkoluuloja11.6.2025 13:00:08 EEST | Tiedote
Energiateollisuus ry teetti keväällä 2025 kuluttajakyselyn, jossa selvitettiin kansalaisten tietoisuutta sähköverkkopalvelusta ja sen hinnoittelusta. Kyselyssä ilmeni, että vain puolet kuluttajista tiesi maksavansa verkon rakentamisen ja ylläpidon kustannuksia verkkopalvelumaksussaan ja tehomaksu on vielä valtaosalle tuntematon
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme