Siluettitaiteilija Sirkka Lekman palaa Linnanmäelle – yli 50 000 leikattua muotokuvaa saa jatkoa
Linnanmäen juhlavuosi saa erityisen lisän, kun ikoninen siluettitaiteilija Sirkka Lekman palaa huvipuistoon leikkaamaan huvittelijoiden siluetteja. Sirkan siluettiateljee avataan maanantaina 7.7. klo 14, ja taiteilija on tavattavissa päivittäin 7.–20.7. klo 14–19.

Sirkka Lekmanin siluettitarina Linnanmäellä alkoi jo vuonna 1955, kun hän saapui huvipuistoon vain 10-vuotiaana auttamaan isäänsä, siluettitaiteilija Eero Mannista. Myöhemmin Sirkka toimi itse Linnanmäen siluettitaiteilijana 30 kesän ajan 1988–2017. Vuosien aikana taiteilija ehti leikata arviolta yli 50 000 siluettikuvaa.
– Minähän oikein leijailen ilosta! Vaikka lähdin Linnanmäeltä, Linnanmäki ei koskaan ole lähtenyt minusta. Iloitsen, kun saan olla osa Linnanmäen nostalgiaa. On iso asia päästä takaisin leikkaamaan – ja tekemään asiakkaille jopa yli sukupolven kuvia, Lekman hymyilee.
Paluun innoittajana toimi Linnanmäen 75-vuotisjuhlavuosi, jota vietetään huvipuiston Klassikot-teemalla.
– Viime syksynä vanhat Linnanmäki-kollegani kertoivat, että juhlakauden teemana on nostalgia. He riemastuivat, että “mikäs olisi sen nostalgisempaa kuin sinä, Sirkka”! Aloin sen jälkeen kokeilla, miten siluetit vielä lähtisivät ja harjoittelin leikkaamista uudelleen mummojen tapaamisryhmässä.
Siluettiateljee on osa Linnanmäen juhlavuoden ohjelmaa, joka tuo puistoon tuttuja ja rakastettuja elementtejä eri vuosikymmeniltä – lastenohjelmista rannekkeisiin ja nyt myös Sirkka Lekmanin taiteeseen.
– On hienoa saada Sirkka takaisin Linnanmäelle juuri nyt, kun juhlistamme puiston riemuntäyteistä historiaa. Hänen taiteensa on osa monen kävijän kesämuistoja – ja nyt syntyy taas uusia, Linnanmäen viestintäpäällikkö Jessi Vidberg iloitsee.
Siluettiateljee sijaitsee Linnanmäen Herkkulinna-ravintolarakennuksen edessä 7.–20.7. ja on avoinna päivittäin klo 14–19.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jessi VidbergViestintäpäällikkö
Puh:040 510 3847jessi.vidberg@linnanmaki.fiKuvat
Linkit
Linnanmäen Huvipuistoa ylläpitää ja kehittää Lasten Päivän Säätiö, jonka on perustanut kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Pelastakaa Lapset, Parasta Lapsille ja Ensi- ja turvakotien liitto. Olemassaolonsa aikana Lasten Päivän Säätiö on jakanut nykyrahaksi muutettuna yli 130 miljoonaa euroa suoraan lastensuojelutyölle. Linnanmäellä huvittelemalla kaikki ovat mukana keräämässä varoja lastensuojelutyölle. Linnanmäen pääyhteistyökumppani vuonna 2025 on Oy Hartwall Ab, joka omalla panoksellaan tukee tärkeää lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Keikutin avautuu Linnanmäellä 4.8. – kesän toinen laiteuutuus täydentää siirtolapuutarhateeman tunnelmaa1.8.2025 12:33:36 EEST | Tiedote
Linnanmäki saa uuden iloisen tulokkaan, kun huvilaite Keikutin avautuu maanantaina 4. elokuuta.
Stanley Cup -voittaja Anton Lundell tuo pokaalin Linnanmäelle 10.8.25.7.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja Anton Lundell saapuu Linnanmäelle sunnuntaina 10.8. klo 16. Florida Panthersin hyökkääjä tuo vierailullaan mukanaan huvipuistoon maailman arvostetuimman jääkiekkopokaalin, Stanley Cupin.
Linnanmäen puinen Vuoristorata saa historiallisen tunnustuksen17.7.2025 16:33:13 EEST | Tiedote
Legendaarinen Vuoristorata saa merkittävän kunnianosoituksen, kun 74-vuotiaalle suosikkilaitteelle myönnetään lauantaina 19.7. kansainvälinen ACE Roller Coaster Landmark -palkinto.
Koko perheen uutuuslaite Huristin avautuu Linnanmäellä torstaina9.7.2025 14:15:36 EEST | Tiedote
Toinen Linnanmäen kuluvan huvikauden uutuuslaitteista, Huristin, avautuu yleisölle torstaina 10.7. Huristin vie huvittelijat riemukkaalle toribussikyydille, kun laite viilettää vihannesten keskellä edestakaisin – sekä myötä- että vastapäivään.
9-vuotias Kaarlo oli Linnanmäen historian 69. miljoonas huvittelija26.6.2025 16:35:11 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvipuistossa juhlistettiin tänään historiallista hetkeä, kun huvittelemaan saapui kaikkien aikojen 69 000 000:s kävijä. Onnekas juhla-asiakas, 9-vuotissyntymäpäiväänsä viettänyt Kaarlo Halkilahti perheineen, yllätettiin portilla Rolle-pellen ja hupimestareiden toimesta taputuksilla ja lahjakasseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme