Merihanhen ja kanadanhanhen peltometsästys alkaa elokuussa – tavoitteena viljelyvahinkojen ehkäisy
7.8.2025 09:00:00 EEST | Suomen riistakeskus | Tiedote
Merihanhen ja kanadanhanhen metsästys alkaa pelloilla sunnuntaina 10. elokuuta. Aikaistetulla peltometsästyksellä pyritään vähentämään hanhiparvien aiheuttamia viljelyvahinkoja ja hyödyntämään samalla kestävästi hyödynnettävää riistavaraa.
– Hanhien peltometsästyksellä pyritään kohdistamaan metsästyspaine sinne, missä linnut aiheuttavat vahinkoja, kuten sadonkorjuuta odottaville viljelymaille. Tavoitteena ei ole hanhikannan heikentäminen, vaan elinvoimaisen kannan hallittu ohjaaminen pois herkiltä alueilta, sanoo Marko Svensberg Suomen riistakeskuksesta.
Merihanhen metsästysaika ja säännökset
Merihanhen metsästys ajanjaksolla 10.8.–20.8. kello 12 asti on sallittu rannikkoalueen pelloilla, joiden tarkoitus on tuottaa satoa myytäväksi tai kotieläinten rehuksi. Tukikelpoisia riistalaitumia ja pienialaisia riistapeltojen kaltaisia peltoja ei saa hyödyntää metsästyksessä. Myös ravintohoukuttimen käyttö on kielletty.
Merihanhisaaliista on tehtävä ilmoitus Oma riista -palvelussa tai lomakkeella Suomen riistakeskukselle. Lisäksi merihanhien metsästyksessä on voimassa metsästäjäkohtainen kiintiö: enintään kaksi merihanhea vuorokaudessa. Nämä säännökset ovat voimassa koko metsästyskauden ajan 31.12. asti.
Merihanhen kanta on vahva rannikolla, mutta laji on vasta leviämässä sisämaahan, missä se on rauhoitettu. Rajoitetulla metsästyksellä tasapainotellaan kannan leviämisen tukemisen ja maatalousvahinkojen ehkäisyn välillä.
Kanadanhanhea voi metsästää koko maassa satoa tuottavilta pelloilta
Kanadanhanhen peltometsästys on sallittu 10.–20.8. klo 12 asti koko Suomessa samoilla edellytyksillä kuin merihanhella: metsästys sallitaan ainoastaan satoa tuottavilla viljelyksillä, ja tukikelpoiset riistalaitumet sekä pienialaiset riistapellot ovat poissuljettuja.
Kanadanhanhen kannat ovat runsaat ja kestävät hyvin metsästystä.
Vesialueilla metsästys alkaa 20. elokuuta
Sekä meri- että kanadanhanhen metsästys vesialueilla alkaa vesilintujen yleisen metsästyskauden mukaisesti 20.8. klo 12.
Metsästäjien on tärkeää ylläpitää hanhilajien tunnistustaitojaan, sillä saalislajien joukossa voi liikkua myös rauhoitettuja hanhilajeja. Metsästäjän tulee aina olla varma ampumastaan lajista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko SvensbergErikoissuunnittelija
Puh:029 431 2108marko.svensberg@riista.fiLiitteet
Linkit
Suomen riistakeskus on itsenäinen julkisoikeudellinen laitos, joka edistää kestävää riistataloutta, tukee riistanhoitoyhdistysten toimintaa ja huolehtii riistapolitiikan toimeenpanosta sekä vastaa sille säädetyistä julkisista hallintotehtävistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen riistakeskus
Uppdaterade lösningar för rovdjursstängsel förbättrar skyddet av husdjur25.5.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Materialen till rovdjursstängsel har uppdaterats för att förbättra hållbarheten och funktionen. Nya anvisningar och ändringar i konstruktionen hjälper gårdsägare att mer effektivt förebygga skador orsakade av stora rovdjur, när stängslen uppförs och underhålls på rätt sätt.
Päivitetyt petoaitaratkaisut parantavat kotieläinten suojaa suurpedoiltа25.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Petoaitojen materiaaleja on päivitetty parantamaan aitojen kestävyyttä ja toimivuutta. Uusi ohjeistus ja rakenteelliset muutokset auttavat kotieläintilallisia ehkäisemään suurpetovahinkoja entistä tehokkaammin, kun aidat rakennetaan ja kunnossapidetään oikein.
Blandskogar minskar skador orsakade av älgar13.5.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Kan skador orsakade av älgar minskas genom att öka tillgången på föda och diversifiera skogarnas struktur? Samtidigt skulle man kunna stärka skogarnas motståndskraft mot klimatförändringen och öka den biologiska mångfalden.
Sekametsät tarjoavat ratkaisuja hirvivahinkoihin13.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Voidaanko hirvivahinkoja vähentää lisäämällä ravintoa ja monipuolistamalla metsien rakennetta? Samalla voitaisiin vahvistaa metsien kestävyyttä ilmastonmuutosta vastaan ja lisätä luonnon monimuotoisuutta.
Fågelbeståndet i Maaninka fågelvatten återhämtar sig – arter som tidigare minskat återvänder29.4.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
I Maaninkas internationellt betydelsefulla fågelvatten har det skett en betydande vändning till det bättre. Restaureringsarbete och fångst av invasiva främmande rovdjur har återställt området till en attraktiv häckningsplats.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme