På Stjärnkockar-kurserna får barnen lysa i köket
Stjärnkockar-kurserna (Ässäkokki) ger barnen både matglädje och självförtroende i köket. Vi följde med när åtta barn kavlade upp ärmarna och skapade en läcker trerätterslunch i Borgå. I år ordnas ett rekordantal Stjärnkockar-kurser över VBO:s område – det finns fortfarande platser kvar!

Det är full rulle i det lilla undervisningsköket i Borgå. Det är en tisdagsförmiddag i juni och åtta barn i skolålder håller koncentrerat på med olika sysslor. Grönsaker tvättas, skalas, hackas och rivs. Kastruller skramlar, förpackningar öppnas och recept läses högt.
På spisplattan står en ångande gryta, som sprider underbara dofter. Systrarna Maija, 7, och Ella, 13, rör om i den puttrande mexikanska soppan. Precis som de andra deltagarna, har de kommit hit på den här Stjärnkockar-kursen för att lära sig mer om matlagning.
”Vi har tidigare ätit texmex-mat, men inte sådan här soppa”, säger Ella.
Systrarna berättar att de gillar att kocka och det var därför de ville delta i kursen. De har fått laga precis den maträtt de ville. För de andra barnen lottas uppgifterna ut – alla övriga sex barn ville nämligen baka just hallonbrownies.
Dagens meny består av tre rätter: förutom den mexikanska soppan och hallonbrownies görs även havresemlor med ärthummus.
Aatos, Kauko och Touko får plats i browniegruppen. Ahto, Eemil och Hilda-Maija får baka havresemlor med morot. Att de sistnämnda inte fick sitt förstahandsval verkar inte tynga dem.
”Jag tänker prova på hallonbrownie-receptet hemma sedan istället”, konstaterar Hilda-Maija.
Teori och praktik
Att barnen tar med sig de nya kunskaper de fått och provar på recepten själva hör till det bästa med jobbet, tycker Melina Hermas, som leder kursen. Målet med kurserna är just att inspirera barn att laga mat och ge dem lyckade upplevelser i köket.
Hermas jobbar som hushållsexpert på Uudenmaan Martat – det finskspråkiga Marthaförbundet i Nyland. Hon har lett Stjärnkockar-kurser i ungefär fem år. Arbetet verkar passa henne perfekt: hon kan vara tillräckligt bestämd och hålla ordning på barnen, men samtidigt har hon tålamod och är varm och hjärtlig.
Frågorna haglar tätt:
Hur vet man när det smälta smöret är fingervarmt?
Är den här degen gjord rätt?
Måste det här sköljas?
Hermas svarar, handleder och hjälper.
”Kom ihåg att vara försiktiga med rivjärnen”, påminner hon.
Före barnen har satt igång med matlagningen hölls en kort teorilektion. Så görs alltid på kurserna. Då får barnen bekanta sig med de vanligaste köksredskapen, säkerhet och annat nyttigt – såsom kökshygien.
För vissa är det bekanta saker, för andra är allt nytt. Undervisningen i huslig ekonomi brukar inte börja förrän på högstadiet och Stjärnkockar-kurserna riktar sig till 8–12-åringar.
”Fast vi har nog varit flexibla på den punkten ibland. Till exempel om någon snart ska fylla 8 år eller precis har fyllt 13 – eller ska delta med ett syskon”, säger Hermas.
De kurser som går under namnet Ässäkokki – som den i dag – ordnas på finska. Hermas förstår ändå svenska bra och hon säger att det överlag inte brukar vara ett problem att delta över språkgränserna. VBO ordnar också helt svenskspråkiga Stjärnkockar-kurser tillsammans med förbundet UngMartha.
Främmande blir vän
Hållbarhet är ett viktigt tema på Stjärnkockar-kurserna och genomsyrar allt som görs. Kurserna är gratis, så att så många barn som möjligt ska kunna ta del av dem och lära sig viktiga matlagningskunskaper. Fokus ligger på vegetarisk, hälsosam och ekonomisk mat med ett lågt koldioxidavtryck.
”I mån av möjlighet använder vi säsongens råvaror. Till exempel får vi snart inhemsk zucchini och bär som vi kan använda i våra recept”, säger Melina Hermas.
Kurserna är populära.
”Platserna fylls snabbt, särskilt på de områden där kurser har ordnats tidigare. I år var det ändå också nya områden, såsom Lovisa”, berättar Hermas.
Tack vare en donation av Varuboden-Osla ordnas det i år rekordmånga kurser på handelslagets verksamhetsområde – hela 30 stycken. Kurserna ordnas i samarbete med Uudenmaan Martat och Ungmartha.
Utöver Borgå och Lovisa ordnas kurser i år också bland annat i Kyrkslätt och på Åland.
I köket närmar sig lunchdags. Stämningen är i topp och skratt och glad sång varvas med matlagningsstöket. Vissa har kommit hit med en kompis eller ett syskon, andra har kommit ensamma. I det här skedet av dagen är alla ändå redan bekanta med varandra.
Bordet är dukat och äntligen är det dags att smaka på de egna mästerverken.
”Alla rätter lyckades jättebra”, sammanfattar Hermas.
Särskilt efterrättsbrownien faller barnen i smaken. Bara en liten skvätt soppa blir över – resten äts upp eller tas med hem.
Följande Ässäkokki-kurser ordnas i slutet av juli (Kyrkslätt) och i augusti (Sjundeå). Undervisningsspråket på dessa kurser är finska. Se kurser »
Nyckelord
Kontakter
Jaana Hagelbergkommunikations- och marknadsföringschefVaruboden-Osla
Tel:010 765 9333jaana.hagelberg@sok.fiBilder





Handelslaget Varuboden-Osla
Varuboden-Osla är ett tvåspråkigt handelslag som ägs av sina 70 000 ägarkunder och har verksamhet längs den nyländska kusten och på Åland. Vi betjänar våra kunder på mer än 60 verksamhetsställen inom dagligvaru- och specialvaruhandeln, trafikbutiks- och bränslehandeln och restaurangbranschen. Vi är en del av S-gruppen.
Andra språk
Följ Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag
Utomhuspedagogik ger eleverna på Katarinaskolan fina naturupplevelser4.7.2025 08:30:00 EEST | Artikel
Spännande äventyr och värdefulla vildmarkskunskaper på läsordningen för eleverna på Katarinaskolan i Karis. Skolans omtyckta utomhuspedagogik bjuder på allt från matlagning med stormkök till klättring ute i naturen.
Katarinaskolanin ulkopedagogiikka tarjoaa oppilaille hienoja luontoelämyksiä Karjaalla4.7.2025 08:30:00 EEST | Artikkeli
Jännittäviä seikkailuja ja hyödyllisiä erätaitoja karjaalaisen koulun lukujärjestyksessä. Katarinaskolanin suositun ulkopedagogiikan myötä oppilaat oppivat kaikkea retkikeittimillä kokkaamisesta luonnossa kiipeilyyn.
Renoveringen av Prisma Kyrkslätt framskrider enligt tidtabell23.6.2025 10:04:26 EEST | Pressmeddelande
Den första delen av tillbyggnaden tas i bruk i september.
Kirkkonummen Prisman uudistustyöt etenevät aikataulussa23.6.2025 10:04:26 EEST | Tiedote
Ensimmäinen laajennusosa otetaan käyttöön syyskuussa.
Sale Kantvik förnyas9.6.2025 14:56:16 EEST | Pressmeddelande
I juni inleds en renovering av Sale Kantvik i Kyrkslätt. Under hösten kommer butiken att genomgå en större renovering och butiksmiljön förnyas så att det motsvarar det senaste Sale-konceptet. Inomhus görs också andra förändringar; till exempel kommer flaskreturen att flyttas in i butiken, vilket gör det möjligt att utvidga kassaområdet. I samband med renoveringen får butiken också en bakeoff-punkt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum