Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Komission CAP-esitys jäämässä rahoitukseltaan pahasti vajaaksi

Jaa

EU-komission toistaiseksi antamat tiedot ohjelmakauden 2028-2034 maatalouspolitiikasta ja etenkin sen rahoituksesta saavat MTK:lta täyden tyrmäyksen. Komissio on aikeissa maksattaa muuttuneen maailman kasvaneet menotarpeet viljelijöillä. Leikkausten sijaan maatalouspolitiikka ja suomalaisten ruokaturva vaativat toteutuakseen lisärahoitusta, totesi MTK:n johtokunta ylimääräisessä kokouksessaan keskiviikkoiltana.

EU-komissio esittää ohjelmansa mukaisesti monia tärkeitä uudistuksia maatalouspolitiikkaan. Näitä ovat muun muassa nuorten ja uusien yrittäjien kannustaminen alalle, kotieläintuotannon ja investointien tukeminen sekä viljelijöiden markkina-aseman vahvistaminen. MTK on toistuvasti painottanut, että hyvä politiikka tarvitsee myös riittävän rahoituksen. Nyt sekä rahoitus että rahoitusmalli ovat jäämässä pahasti vajaiksi.

”Kyseessä on maatalouspolitiikan järkälemäinen uudistus, suurin yli 30 vuoteen. Kaikki ymmärtävät, kuinka EU:n on nykyisessä maailmantilanteessa vahvistettava turvallisuuttaan ja huoltovarmuuttaan. Nyt komissio jättää näiden keskeisen tuottajan, EU-alueen viljelijän, suureen epävarmuuteen elinkeinon rahoituksen osalta”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoo.

MTK:n johtokunta painottaa, että komission esitys on vasta lähtölaukaus pitkälle väännölle CAP:in uudistuksesta komission, jäsenmaiden ja EU-parlamentin välillä. Johtokunta vaatii Suomen hallitukselta voimakasta vaikuttamista yhdessä kumppanimaiden kanssa komission rahoitusmallin korjaamiseksi.

MTK on edellyttänyt että maatalous- ja maaseuturahoitus perustuisivat jatkossakin ”kahden pilarin” malliin sekä kansalliseen osarahoitusmahdollisuuteen. Mikäli tämä ei toteudu, se ei saa tarkoittaa maatalousrahoituksen leikkausta. Tulevan CAP:in mahdolliset rahoitusvajeet on täytettävä kansallisin varoin täysimääräisesti. Vastuullisen maatalouspolitiikan jatkuvuudelle täytyy samalla löytää parlamentaarinen yhteisymmärrys, johon myös tulevat hallitukset sitoutuvat. Toimivat nuotit tähän löytyvät edellisen vaalikauden parlamentaarisen työryhmän MAKA-raportista.

”On selvää, että kestävä ruokaturva vaatii muutoksia sekä markkinoilla että politiikassa. Vaikuttava politiikka edellyttää nykyistä suurempaa maatalousbudjettia, koska inflaatio on syönyt merkittävän osan nykyisen CAP-rahoituksen ostovoimasta”, MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin muistuttaa.

Keskiviikkoillan tietojen mukaan komissio on leikkaamassa maatalouspolitiikan rahoitusta jopa 20 prosentilla. MTK:n johtokunta katsoo, että komissio esityksellään pettää strategisen dialogin ja maatalousvision yhteydessä antamansa lupaukset. Tavoitteisiin ei päästä leikkaamalla maatalousbudjettia, johtokunta painottaa.

Lisätietoja:

Jyrki Wallin, toiminnanjohtaja, 050 5225 207

Johan Åberg, maatalousjohtaja, 040 5233 864

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:n Tiainen Äänekoskella: Uuden aluehallinnon on tuettava maaseudun elinvoimaa ja yrittämistä2.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Suomen aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa, kun toimintansa aloittavat kymmenen alueellista elinvoimakeskusta sekä uusi valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Nykyiset ELY-keskukset ja AVI:t lakkautetaan. ”Muutoksen on vahvistettava maaseudun elinvoimaa, turvattava palvelujen saatavuus ja varmistettava maataloushallinnon sujuva toiminta heti alusta lähtien”, korostaa MTK:n johtaja Simo Tiainen MTK Keski-Suomen syyskokouksessa 2.12. Äänekoskella.

Metsänhoitoyhdistyksen jäsen pääsee mukaan metsäsertifiointiin – sitoutumatta yhteen puunostajaan28.11.2025 14:51:51 EET | Tiedote

PEFC-sertifiointi kertoo metsänomistajan sitoutumisesta kestävään metsätalouteen ja vastuulliseen luonnonvarojen käyttöön. Metsänhoitoyhdistyksen kautta sertifiointi hoituu helposti, luotettavasti ja ilman lisäkuluja – samalla tuetaan metsänomistajien yhteistä edunvalvontaa. MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola muistuttaa, että metsänomistajan kannattaa kilpailuttaa puukauppansa eikä sitoutua suoraan yhteen ostajaan, vaikka eri yhtiöt tarjoavat omia PEFC-ryhmiään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye