Työväen Musiikkitapahtuma ry

Tällä viikolla tapahtuu! Työväen Musiikkitapahtuma valtaa Tervasaaren paperitehtaan ja Myllysaaren museon piha-alueen 24.-27.7.2025.

Jaa

Työväen Musiikkitapahtuman artistikattaus on monipuolinen ja rajoja rikkova. Ohjelmisto on laadukas sekoitus uutta ja vanhaa työväenkulttuuria, vaihtoehtomusiikkia, ilmaisohjelmaa lapsille ja ikäihmisille, huippuartisteja sekä keskustelutilaisuuksia. 

Tunnelmallinen yleisökuva Työväen Musiikkitapahtumasta.
Työväen Musiikkitapahtuma kokoaa yhteen niin vauvat kuin vaarit. Lämminhenkinen festivaali pidetään 24.7.-27.7.2025 Valkeakoskella, UPM Tervasaaren ja Myllysaaren museon upeassa miljöössä. Kuva: Teemu Syrjänen

Tapahtuman korkkaa torstaina Valkeakoskelle omistettu Rakkaudesta Koskiin –konsertti, joka kattaa monia koskilaisia artisteja ja biisintekijöitä, mm. someilmiöksi noussut Lotta ja pappa. 

Työväen Musiikkitapahtuma on huomioinut ikäihmisten lisäksi myös nuoremman yleisön, sillä Robin Packalen esiintyy tapahtumassa perjantaina 25.7. Legendaarinen Pelle Miljoona 70 feat. Tumppi Varonen Band jatkaa Paperitorilla, minkä jälkeen vahvoista vokaaleista ja tunteikkaista kappaleista tunnettu Ilta valtaa lavan. Teollisuusliiton Salakapakassa nähdään Samae Koskinen, Nyrkkitappelu sekä Vesta.  

Lauantaipäivän aloittaa Euroopan pitkäikäisin viihdeorkesteri 100-vuotias Dallapé. Kansan sivistysrahaston 70v.-juhlakonsertissa Juha Hostikka & Dallapé-orkesteri soittavat Paperitorin lavalla, vierailevana solistina Työväen Musiikkitapahtumassa ihastuttava Maria Lund. 

Toista kertaa järjestettävä Ilmakitaransoiton SM-kilpailu käydään lauantaina Sananvapauden lavalla klo 14, ja kisan juontaa MM-kisojen tuottaja Anna-Kaisa Kettunen. SM-kilpailun voittaja palkitaan Tampereen Musiikin yllätyspalkinnolla, ja pääsee edustamaan Suomea Ilmakitaransoiton MM-kilpailuihin Ouluun. Kisassa kuullaan myös livekitaransoittoa, sillä Kirjazz & Bluesissa hurmannut nuori kitaristi Ben Rossi nousee lavalle. 

Paperitorin lavalle nousevat 70-juhlavuottaan viettävä Kake Randelin, Ismo Alanko ja Olavi Uusivirta. Ilja Teppo trioineen, kantriduo Lili & Luna sekä Aino & Hajonneet ottavat Teollisuusliiton Salakapakan haltuun lauantai-iltana.  

Perjantaina ja lauantaina on musiikin lisäksi yhteiskunnallisia keskustelutilaisuuksia esimerkiksi TSL:n Juuret –keskustelutilaisuus, jossa mukana Pelle Miljoona, taideyliopiston Sibelius-Akatemian professori Saijaleena Rantanen, Protestikuoro2025! sekä Viitasen Piia. 

Työväen Musiikkitapahtuman avajaisten yhteydessä kuullaan uusia rauhanlauluja. Uusi Työväenlaulu- sävellys ja sanoituskilpailu keräsi yli 163 kpl kilpailukappaletta, joista kolme parasta kuullaan ja palkitaan. Kilpailuraatiin kuului muun muassa Samae Koskinen ja Viitasen Piia.

Perinteinen Musaripeli pelataan lauantaina klo 15 Tehtaan kentällä, kun Valkeakosken oma FC Haka kohtaa Kotkan KTP:n. 

Työväen Musiikkitapahtuman päättää sunnuntaina koko perheelle suunnattu Säilättäret-sirkusryhmän Metrilaku-menuetti -esitys. Tapahtuman aikana on paljon myös erilaista ilmaisohjelmaa, katso lisätiedot Musareiden nettisivuilta. 

Lämpimästi tervetuloa Musareille!

Vielä voit ilmoittautua median edustajaksi alla olevan lomakkeen kautta.

Akkreditointi lomake

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tunnelmallinen yleisökuva Työväen Musiikkitapahtumasta.
Työväen Musiikkitapahtuma kokoaa yhteen niin vauvat kuin vaarit. Lämminhenkinen festivaali pidetään 24.7.-27.7.2025 Valkeakoskella, UPM Tervasaaren ja Myllysaaren museon upeassa miljöössä.
Kuva: Teemu Syrjänen
Lataa
Promokuva Robin Packalenista.
Robin Packalenin keikka perjantaina 25.7. Paperitorilla klo 18.30
Kuva: Sara Lehtomaa
Lataa
Promokuva Pelle Miljoonasta.
Pelle Miljoona 70 - Pelle Miljoona Band feat. Tumppi Varonen esiintyvät perjantaina 25.7. Paperitorilla klo 21.
Kuva: Eelis Berglund
Lataa
Promokuva Iltasta.
Ilta nähdään perjantaina 25.7. Paperitorin lavalla klo 23.30.
Lataa
Promokuva Dallapé-orkesterista.
KSR 70v juhlakonsertissa lauantaina klo 16.00 Paperitorilla Dallapé -orkesteri 100-vuotta solisteina Juha Hostikka ja Maria Lund.
Kuva: Marek Sabogal
Lataa
Promokuva Kake Randelinista.
70-vuotias Kake Randelin Paperitorin lavalla lauantaina 26.7. klo 17.45.
Lataa
Promokuva Ismo Alangosta järven rannalla.
Ismo Alanko esiintyy Paperitorin lavalla lauantaina 26.7. klo 20.15.
Kuva: Kerttu Malinen
Lataa

Linkit

Työväen Musiikkitapahtuma - Lämminhenkinen festivaali keskellä kaupunkia

Työväen Musiikkitapahtuma kerää heinäkuussa kymmeniä tuhansia ihmisiä monipuolisen ohjelmansa pariin Valkeakoskelle. UPM Tervasaaren paperitehtaan ja Myllysaaren museon pihamaan ainutlaatuiseen miljööseen sijoittuvassa festivaalissa on laadukas kattaus huippuartisteja, vaihtoehtomusiikkia, työväenkulttuuria, yhteislaulua, ajankohtaisia ja yhteiskunnallisia keskustelutilaisuuksia, sirkustaidetta, lastenmusiikkia, ilmakitaransoiton SM-kisat, lavatansseja ja paljon muuta. Heinäkuun lopussa esiintymislavalle nousevat muun muassa Ilta, Olavi Uusivirta, Robin Packalen, Kake Randelin, Samae Koskinen, Ismo Alanko ja Vesta. 

Musarit järjestetään 24.7.-27.7.2025. Katso lisätiedot ja aikataulut musarit.fi  ja osta liput ennakkoon Tiketistä 
Muista myös Kirjaslampirock sekä Ilmakitaransoiton SM-kisat.

Kuvassa festivaaliyleisöä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Työväen Musiikkitapahtuma ry

Työväen Musiikkitapahtuma julkaisee ensimmäiset esiintyjät!28.11.2025 06:15:00 EET | Tiedote

Musarit julkaisee esiintyjiä: Diandra, Komiat, Erja Lyytinen, Liisa Akimof, Viikate, LUNA KILLS, Jaakko Kulta ja Saa kiljua tähdittävät Työväen Musiikkitapahtumaa! Lämminhenkinen Työväen Musiikkitapahtuma järjestetään Valkeakoskella 23.-26.7.2026, kanavan rannassa UPM Tervasaaren ja Myllysaaren museon pihapiirissä. Pitkäaikainen yhteistyö paperitehtaan saa jatkoa ja korostuu, kun Paperiliitto täyttää 120 vuotta ja viettää juhlavuottaan myös tapahtumassa. Musarit organisaatio tuo kaupunkiin monipuolisen kattauksen kotimaisia huippuartisteja, yhteiskunnallisia keskusteluja, koko perheen ohjelmaa sekä työväenkulttuurin vahvat juuret näkyväksi tekeviä sisältöjä.

Kokeneet rokkarit ja Maria Lund hurmasivat Työväen Musiikkitapahtumassa28.7.2025 15:08:53 EEST | Tiedote

Työväen Musiikkitapahtumaa vietettiin helteisissä tunnelmissa. Myös rankkasade yllätti Dallapén yleisön. Tapahtuma keräsi noin 17 000 kävijää. Tapahtumassa kuultiin ja laulettiin vanhoja ja uusia työväenlauluja, käytiin yhteiskunnallista keskustelua ja nautittiin huippuesiintyjistä. Kokeneet rokkarit Pelle Miljoona, Ismo Alanko ja Olavi Uusivirta hurmasivat festivaalikansaa. Kaiken kaikkiaan Musareilla nähtiin yli 50 esiintyjää tai esiintyjäryhmää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye