Työttömyyden kehitys jatkui Lapissa muuta maata myönteisempänä
Työttömien määrä lisääntyi Lapissa niin edelliseen kuukauteen kuin viime vuoden kesäkuuhun verrattuna. Työttömyyden lisääntymisestä huolimatta työttömyyden kehitys jatkui muuta maata myönteisempänä. Työttömyyden alueelliset kehityserot ovat Lapissa huomattavia.

Kesäkuussa Lapissa oli 8 765 työtöntä työnhakijaa, joista lomautettuja 650. Työttömiä oli lähes 350 enemmän kuin kuukautta aiemmin ja 680 enemmän kuin viime vuoden kesäkuussa. Lomautettuja oli puolestaan 80 vähemmän kuin kuukautta aiemmin, mutta lähes 40 enemmän kuin vuotta aiemmin.
Työttömyyden määrän kuukausikehityksessä näkyy alkuvuoden osalta Lapille tyypillinen kausivaihtelu. Toisaalta työttömiä on kuitenkin selvästi enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Työttömyyden lisääntymiseen liittyy aktivointiasteeseen laskettaviin palveluihin osallistuvien määrän väheneminen. Palveluihin osallistuvien määrän lasku oli kesäkuussa suurempi kuin työttömien määrän kasvu.
Työttömien osuus työvoimasta Lapissa oli kesäkuun lopussa 10,8 % ja koko maassa 12,2 %. Koko maassa työttömiä oli 13 % enemmän kuin vuotta aiemmin. ELY-keskusalueittain työttömyys lisääntyi vuoden takaisesta 5–16 %.
Työttömyydessä suuria eroja seutukuntien välillä
Työttömyydessä ja sen kehityksessä oli kesäkuussa suuria eroja Lapin seutukuntien välillä, kuten aikaisempinakin kuukausina. Työttömien osuus työvoimasta oli kesäkuussa alin Pohjois-Lapissa (8,2 %) ja korkein Itä-Lapissa (12,3 %). Työttömyys väheni vuodentakaisesta Tunturi-Lapissa, Torniolaaksossa ja Pohjois-Lapissa. Eniten työttömyys lisääntyi Rovaniemen seutukunnassa (14 %).
Kunnittain tarkasteltuna työttömyys vaihteli Sodankylän 6,2 %:sta aina Kemin 15,4 %:iin. Suhteellisesti eniten työttömyys väheni Muoniossa (-16 %) ja Kolarissa (-9 %). Työttömien määrä lisääntyi eniten Rovaniemellä, jossa työttömiä oli lähes 450 enemmän kuin viime kesäkuussa.
Työttömyys lisääntyi kaikissa ikäryhmissä
Työttömyys lisääntyi kesäkuussa kaikissa ikäryhmässä. Työttömyys lisääntyi vähiten 50–54-vuotiaiden ja yli 64-vuotiaiden ikäryhmissä. Eniten lisääntyi alle 30-vuotiaiden ja 35–39-vuotiaiden työttömyys. Nuoria eli alle 25-vuotiaita työttömiä oli 125 (13 %) enemmän kuin edellisenä kuukautena ja 175 (19 %) enemmän kuin vuotta aiemmin.
Myös pitkäaikaistyöttömyyden lisääntyminen jatkui ja voimistui kesäkuussa. Kesäkuussa Lapin työttömistä noin 2 420 eli 28 % oli ollut työttömänä yhdenjaksoisesti yli vuoden. Työttömyyksien pitkittyminen näkyy myös työttömyyden keskimääräisen keston pidentymisenä. Työttömyyden kesto oli kesäkuussa keskimäärin 49 viikkoa (koko maa 66 viikkoa), kolme viikkoa pidempi kuin viime vuoden kesäkuussa.
Kesäkuussa miesten työttömyys kehittyi naisia myönteisemmin. Toukokuuhun verrattuna Lapissa oli vähemmän työttömiä miehiä, kun taas naisia oli työttömänä yli 450 enemmän kuin toukokuussa. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien naisten määrä lisääntyi 10 % ja miesten 7 %.
Avoimeksi ilmoitettujen työpaikkojen määrässä kasvua
Kesäkuussa Työmarkkinatorille ilmoitettiin Lapissa avoimeksi lähes 1 890 työpaikkaa, mikä on 320 enemmän kuin vuosi sitten kesäkuussa. Kaikkiaan Lapissa oli avoinna noin 5 480 työpaikkaa.
Eniten avoimeksi ilmoitettiin paikkoja palvelu- ja myyntityöntekijöille, kuten oppaille, tarjoilijoille, hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöille ja myyjille. Lisäksi avoimeksi ilmoitettiin paikkoja muille työntekijöille kuten siivoojille ja rakentamisen avustaville työntekijöille sekä rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille.
Seuraava työllisyyskatsaus (heinäkuu) julkaistaan 26.8.2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus:
Yksikön päällikkö, Satu Huikuri, 0295 037 049
Kuvat

Linkit
- Uusin Lapin työllisyyskatsaus
- Tuoreimmat koko maan ja ELY-keskusten työllisyyskatsaukset
- Työllisyyskatsaukset –sivu: Lapin työllisyyskatsaus pdf-versiona (koottuna myös aiempien katsausten pdf-versiot)
- Työnvälitystilaston keskeiset tiedot (koko maa, ELY-keskuksittain, seutukunnittain ja kunnittain) Tilastokeskuksen StatFin-tilastotietokannassa polkua Työmarkkinat / Työnvälitystilasto (KEHA-keskus)
- Työnvälitystilaston tilastokanta
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Lapin yritysten odotukset jäävät jälkeen muusta maasta11.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 toinen pk-barometri kertoo Lapin yritysten suhdanneodotusten kääntyneen laskuun. Vaikka odotukset pysyvät hitusen positiivisen puolella, ne jäävät ensimmäistä kertaa kolmeen vuoteen valtakunnallisen keskiarvon alapuolelle. Myös arviot työllisyyden määrästä sekä liikevaihdon, kannattavuuden, investointien arvon ja innovaatioiden kehityksestä jäävät jonkin verran koko maan näkymistä.
Meri-Lapin alueen liikenneturvallisuussuunnitelman laadinta vuosille 2025-2035 on käynnistynyt1.9.2025 10:27:59 EEST | Tiedote
Lapin ELY-keskus on aloittanut yhteistyössä Meri-Lapin alueen kuntien kanssa uuden liikenneturvallisuussuunnitelman laatimisen. Suunnitelman päätavoitteena on edistää alueen liikenneturvallisuutta määrittämällä toimenpiteet niin fyysisen liikenneympäristön kuin liikennekasvatuksen edistämiseksi.
Tornion silta katkaistaan liikenteeltä 3.9.2025 klo 6.00 ja palautetaan liikenteelle 6.9.2025 klo 6.0029.8.2025 12:18:38 EEST | Tiedote
Valtatiellä 29 (E4) sijaitseva Tornionjoen ylittävä silta suljetaan liikenteeltä 3.9.2025 klo 6.00 alkaen ja palautetaan liikenteelle 6.9.2025 klo 6.00. Liikennekatkon ajaksi liikenne ohjataan kiertoreiteille. Liikennekatko aiheuttaa tienkäyttäjille, erityisesti raskaalle liikenteelle, merkittävää haittaa.
Rahoituksella vauhditetaan elinkeinojen kehittymistä27.8.2025 10:02:41 EEST | Tiedote
ELY-keskus myönsi tammi-kesäkuun aikana rahoitusta Lappiin noin 22 miljoonaa euroa. Rahoituksesta noin 9 miljoonaa kohdistui yritysten kehittämis- ja investointihankkeisiin. Maa-, poro- ja kalatalouden investointeja tuettiin noin 2,4 miljoonalla eurolla. Kehittämishankkeisiin myönnettiin yli 10 miljoonaa euroa.
Lapissa heinäkuussa 8 780 työtöntä työnhakijaa26.8.2025 08:34:33 EEST | Tiedote
Työttömyyden kehitys jatkui Lapissa myönteisempänä koko maahan verrattuna. Heinäkuun lopussa työttömien osuus työvoimasta oli 10,8 %. Lomautettuja oli heinäkuussa 610. Työttömyyden alueelliset kehityserot jatkuivat yhä huomattavina. Yhä useamman työttömyys on pitkittynyt, jopa yli vuoden mittaisiksi. Lapissa Työmarkkinatorille ilmoitettiin lähes 2 230 avointa työpaikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme