Yrittäjät: Laiha sopu parempi kuin lihava riita
27.7.2025 21:35:20 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Yrittäjät pitää tärkeänä Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen välistä kauppasopimusta. ”Tullit jäävät korkeiksi ja parempi sopimus oli toiveissa. Silti laihakin sopu on parempi kuin lihava riita, koska yritykset tarvitsevat ennakoitavuutta sekä EU ja Yhdysvallat toisiaan poliittisesti ja taloudellisesti”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä kommentoi.

”Toivottavasti sopimus kannustaa yrityksiä työllistämään ja investoimaan. Liikoja ei kannata kuitenkaan odottaa”, Pentikäinen sanoo.
Ensitietojen mukaan 15 prosentin tullitaso jää pysyväksi.
”Tämä on presidentti Donald Trumpin ajan todellisuutta, jonka kanssa on elettävä. Trump haluaa kerätä rahaa tuontiveroilla rahoittaakseen massiivisia verohelpotuksiaan ja yrittää siirtää tuotantoa Yhdysvaltoihin”, hän lisää.
Neuvottelu ei ole ollut helppo EU:n ja Yhdysvaltojen välillä.
”Yhdysvaltojen kanssa on ollut vaikea neuvotella, koska maan neuvottelijat eivät välttämättä itsekään tiedä, mitä Valkoisen talon isäntä milloinkin haluaa. Hän yllättää omansakin, kun pohjustaa diilejään mediassa”, Pentikäinen sanoo.
”Kauppasodasta kärsivät tavalliset yrittäjät ja työntekijät Atlantin molemmin puolin. He tarvitsisivat ennustettavan ja vakaan ympäristön, ei alituisia yllätyksiä”, hän harmittelee.
Pentikäisen mielestä tilanne on ollut herätys Euroopalle. Hän esittää pohdittavaksi, että EU ryhtyisi ajamaan pitkällä aikavälillä maailman demokratioiden ”vapaakauppaliittoa”. Demokratioissa syntyy maailman bkt:stä yhä noin 70 prosenttia.
”Kannattaisi rakentaa demokraattisten maiden ”Vapaakauppaliittoa”, joka kokoaisi demokratiat, kuten EU:n, Yhdysvallat, Kanadan, Japanin, Australian ja muut avoimet yhteiskunnat, eri puolilta maailmaa. Se ei ole realismia nyt mutta on tärkeä tavoite pitkällä aikavälillä”, Pentikäinen ehdottaa.
Asiaa on pitänyt esillä mm. saksalaisen Axel Springerin toimitusjohtaja Mathias Döpfner, joka vieraili alkukesästä Kultarantakeskusteluissa presidentin kesäasunnolla Naantalissa.
”Vapaat maat tarvitsevat toisiaan. Niiden on pidettävä enemmän yhtä myös taloudessa. Euroopan pitää ottaa diktaattorit vakavammin myös kauppapolitiikassa. Kuten presidentti Vladimir Putin on osoittanut, diktaattorit ovat vaarallisia koko maailmalle”, Pentikäinen perustelee.
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Hallituksen esitys vahvistaa pienyrittäjien asemaa elintarvikeketjussa26.3.2026 14:16:53 EET | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen elintarvikemarkkinalain muutoksista. Suomen Yrittäjien mielestä esitys parantaa elintarvikealan pienyritysten asemaa. ”Muutokset vahvistavat alkutuottajien pienyritysten asemaa ja vievät elintarvikeketjua kohti nykyistä oikeudenmukaisempaa suuntaa”, lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät varoittaa laajoista energiatukitoimista: Veroale voi pahentaa tilannetta25.3.2026 06:55:00 EET | Tiedote
Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta sekä nostaa energian ja logistiikan kustannuksia pk-yrityksissä. Suomen Yrittäjät varoittaa Orpon hallitusta energian ja polttoaineiden laajamittaisista veronalennuksista ja hintasääntelystä. Veroalet voivat jopa pahentaa tilannetta. - Jos veronalennukset lisäävät kysyntää tilanteessa, jossa energiaa on niukasti saatavilla, ongelma vain syvenee, johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita19.3.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyn uudistus on eduskunnassa valiokuntakäsittelyssä. Rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää uudistusta tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäiseen hyväksikäyttöön on pystyttävä puuttumaan tehokkaasti. Se vääristää kilpailua oikein toimivien yritysten kustannuksella, asiantuntija Niko Nurmela Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Yli neljännes työnantajista tehnyt paikallisia sopimuksia15.3.2026 16:11:00 EET | Tiedote
Yli neljännes työehtosopimusta noudattavista työnantajayrityksistä on tehnyt vähintään yhden paikallisen sopimuksen viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. ”Tulokset kertovat, että tällä vaalikaudella tehdyt paikallisen sopimisen lainsäädäntömuutokset ovat olleet tarpeen”, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote
- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme