MTK-liittojen puheenjohtajien kannanotto: Suomalaisten oikeus kotimaiseen ruokaan on turvattava nyt
MTK-liittojen ja valtuuskunnan puheenjohtajat kokoontuivat kesäkokoukseensa Keski-Suomeen 23-24.7.2025. Kesäkokouksen yhteydessä puheenjohtajat tutustuivat myös keskisuomalaiseen maataloustuotantoon.

Maatilojen määrä Suomessa on laskenut koko EU-jäsenyytemme ajan. Syyt tilojen kiihtyvään lopettamistahtiin löytyvät ruoantuotannon heikosta kannattavuudesta ja viljelijöiden niskaan lankeavan maatalousbyrokratian paisumisesta. Ellemme pian saa aikaan käännettä parempaan, suomalaisten kuluttajien mahdollisuus nauttia kotimaisesta ruoasta on väistämättä uhattuna.
Maatilojen tulot koostuvat useammasta lähteestä. Keskeisimmät näistä ovat markkinoille myytäessä saadut tuottajahinnat sekä EU-sääntelyn vastineeksi maksettavat maataloustuet. Molemmat tulonlähteet ovat maatiloille elintärkeitä, ja vaadimme maan hallitukselta nykytilannetta korjaavia toimenpiteitä molemmilla sektoreilla.
Jauhelihapula on jo täällä – mikä on seuraava tuoteryhmä?
Kauppojen naudanjauhelihahyllyt ovat ammottaneet tyhjyyttään kuukausien ajan. Kotimaisen naudanlihan puutteesta huolimatta viljelijöille maksetut tuottajahinnat eivät ole juuri nousseet. Nykyinen tuottajahinta ja maataloustuet eivät kata maamme tiukkojen laatuvaatimusten ja haastavien luonnonolosuhteiden aiheuttamia tuotantokustannuksia.
Tyhjistä hyllyistä huolimatta elintarviketeollisuus ei ole onnistunut neuvotteluissa kahden elintarvikekaupan jättiläisen kanssa hinnoista, joilla se kykenisi maksamaan tuottajille edes naapurimaidemme tasoisia hintoja. Esimerkiksi naudanlihan tuottajahinta Suomessa on kymmeniä prosentteja alhaisempi kuin EU:ssa keskimäärin.
Jalostavan teollisuuden heikkouden ja kahden kauppajätin ylivallan vuoksi elintarvikemarkkinat eivät toimi reilusti eivätkä oikein. Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaiset elintarvikekaupat ovat kannattavuudessaan maailman kärkeä. Tämä ykköstila on saavutettu suomalaisen kuluttajan ja viljelijän kukkarosta.
Maan hallituksen on vietävä viipymättä päätöksentekoon useaan kertaan lupaamansa muutokset elintarvikemarkkinalakiin, hankintalakiin ja kilpailulakeihin.
Politiikka ohjaa, mitä tuotetaan
Suomi on ollut Euroopan unionin jäsen 30 vuotta. Jäsenyyden suorat vaikutukset näkyvät edelleen eri sektoreilla vaihtelevasti. Pisimmälle yhteinen päätöksenteko on viety maataloustuotannon ohjauksessa ja rahoituksessa.
EU-komissio on juuri antanut ehdotuksensa seuraavan seitsemän vuoden (2028–2035) budjettikehyksestä. Tämä sisältää merkittäviä muutoksia nykyiseen rahanjakoon. Viljelijät hyväksyvät lisäpanostukset EU:n yhteiseen puolustukseen ja turvallisuuteen, mutta vastustamme rajaturvallisuuden vahvistamista ruokaturvan kustannuksella. Maataloustukien leikkaaminen tarkoittaisi puolustusmenojen kasvun maksattamista suomalaisilla kuluttajilla ja viljelijöillä.
Suomen hallituksen on varmistettava suomalaisille viljelijöille vähintään nykyisentasoiset maataloustuet tulevalle budjettikaudelle. Meillä ei ole varaa menettää ensimmäistäkään tukieuroa – varsinkaan, kun poliitikot eivät saa aikaiseksi toimia tuotantokustannusten nousun hillitsemiseksi.
Meidän mielestämme ruokaturva ja elintarvikeomavaraisuuden vaaliminen on osa suomalaisten kokonaisturvallisuutta. Päättäjien on huolehdittava ulkorajojen lisäksi siitä, mitä tapahtuu rajojemme sisällä. Oikeus kotimaiseen ruokaan on suomalaisten perusoikeus!
Lisätietoja ja kommentteja voit kysyä myös oman alueesi MTK-liiton puheenjohtajalta. Alla yhteystiedot:
Eerikki Viljanen
Puheenjohtaja, MTK:n valtuuskunta
050 5252727
Sanna Hämäläinen
Puheenjohtaja MTK Etelä-Savo
050 410 9497
Lassi-Antti Haarala
Puheenjohtaja MTK Häme
040 589 5238
Otso Heikola
Puheenjohtaja MTK- Satakunta
050 016 1165
Juhana Jalkanen
Puheenjohtaja MTK Keski-Suomi
0400 665 434
Aija Kalek
Puheenjohtaja MTK Uusimaa
040 963 1551
Timo Kankaanpää
Puheenjohtaja MTK Etelä-Pohjanmaa
050 560 4258
Hannamari Kasurinen
Puheenjohtaja MTK Lappi
040 562 5816
Aarne Lehtonen
Puheenjohtaja MTK Varsinais-Suomi
040 517 1185
Kalle Myllynen
Puheenjohtaja MTK Pohjois-Karjala
050 537 7801
Jukka Niittyoja
Puheenjohtaja MTK Pirkanmaa
040 035 2866
Sami Nivala
Puheenjohtaja MTK Pohjois-Suomi
040 053 1834
Perttu Sirviö
Puheenjohtaja MTK Pohjois-Savo
050 323 6191
Susanna Suonio
Puheenjohtaja MTK Kaakkois-Suomi
040 564 2638
Henna Vuotila
Puheenjohtaja MTK Keski-Pohjanmaa
044 537 4487
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Suomalainen metsäkuusi tuo joulun – ota talteen kuusenhakureissun muistilista!17.12.2025 15:21:13 EET | Tiedote
Suomalaisessa metsässä kasvanut kuusi on monelle jouluperinne, joka tuo joulun kotiin. MTK kokosi näppärän muistilistan, jolla joulupuun haku onnistuu sujuvasti.
Teillä tulet, Rautatieasemalla omput – MTK:n joulutervehdykset suomalaisille17.12.2025 10:19:00 EET | Tiedote
Maaseutunuorten perinteiset Joulutulet syttyvät jälleen teiden varsille lauantaina 20.12.2025. Tapahtuma on vakiintunut yhdeksi maaseutunuorten tärkeimmistä ja rakkaimmista joulun ajan perinteistä. Joulutulet juhlistavat kotimaista alkutuotantoa ja maaseudun elinvoimaa sekä kiittävät kuluttajia, jotka valinnoillaan arvostavat suomalaista ruokaa ja sen tuottajia. Joulutulien lisäksi MTK ilahduttaa kaupunkilaisia jakamalla kotimaisia jouluomenoita Helsingin Rautatieasemalla 19.12.
MTK: Alkutuotannon kannattavuus ratkaisee kansallisen ruokastrategian onnistumisen16.12.2025 12:34:39 EET | Tiedote
MTK:n tuleva puheenjohtaja Tero Hemmilä kiittää ruokastrategian visiota, mutta vaatii nopeita toimia alkutuotannon kannattavuuden vahvistamiseksi.
Viljelijöiden suurmielenosoitus Brysselissä 18.12. – viljelijöitä Suomesta mukana16.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Brysselissä järjestetään torstaina 18.12. laaja viljelijämielenosoitus. Tapahtumaan odotetaan 8 000–10 000 viljelijää 27 EU-maasta. Suomesta mielenosoitukseen osallistuu edustajia MTK:sta ja SLC:stä. Edellisen kerran vastaavan mittaluokan mielenosoitus järjestettiin kymmenen vuotta sitten. Mielenosoitus järjestetään vastalauseena EU-komission budjettiesitykselle vuoden 2027 jälkeiselle ajalle. Maataloudelle korvamerkitty EU-rahoitus on vaarassa pienentyä viidenneksellä.
Joulupöydän ytimessä kotimaisuus – maaseudun vuodenkierto ohjaa ruokavalintoja15.12.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Joulu kokoaa suomalaiset kotimaisen ruuan äärelle. Joulun juhlapöytä rakentuu kotimaisista raaka-aineista: juureksista, perunasta, kananmunista, lihasta sekä vilja- ja maitotuotteista. Ne kertovat suomalaisen ruuantuotannon monipuolisuudesta ja vastuullisuudesta. Maaseudulla vuodenkierto näkyy erityisesti loppuvuonna, kun sadonkorjuun kiireet väistyvät talven hiljaisempaan aikaan. Vaikka pellot lepäävät, työ maatiloilla jatkuu ympäri vuoden eläinten hoidosta metsätöihin ja tulevan satokauden valmisteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme