Kansalaisjärjestöt polkaisevat eurooppalaisen diplomatian liikkeelle Etyj 50-vuotiskokouksen alla
29.7.2025 14:45:21 EEST | Rosebud Oy | Tiedote
Kansalaisjärjestöt herättelevät eurooppalaista diplomatiaa henkiin Etyj 50-vuotiskokouksen kynnyksellä. Helsinki+50-julkilausuma korostaa rauhan merkitystä ja kannustaa valtioiden väliseen yhteistyöhön. Rauhanaktivistit pyöräilevät luovuttamaan julkilausuman Etyj-maiden lähetystöille muistuttaakseen rauhan merkityksestä: rauhan rakentaminen ei onnistu aseistautumalla. Helsinki+50 kansalaisliikeen tapahtumat huipentuvat 30.7.–2.8. Helsingissä.

Vuosia jatkuvat loputtoman tuntuiset sodat synnyttävät toivottomuuden ilmapiirin. Toivoa kuitenkin on, ja vaihtoehto aseidenkalistelulle on olemassa! Diplomatialla ja kansainvälisellä yhteistyöllä on ennenkin säästetty ihmishenkiä ja avattu reitti kohti rauhaa. Suomen hallitus on arka ottamaan kantaa rauhan puolesta, mutta me rauhanaktivistit uskallamme sen tehdä.
Aikoinaan Kylmän sodan keskellä USA:n, Neuvostoliiton ja muiden maiden johtajat tapasivat Helsingissä. Tuolloinen Euroopan turvallisuus ja yhteistyökonferenssi ETYK oli lähtölaukaus suhteiden parantamiselle ja jännitteiden vähentämiselle Eurooppaa jakaneiden blokkien välillä. Myös tänään Eurooppa tarvitsee valtioiden välistä yhteistyötä yhteisen turvallisuuden takaamiseksi. Diplomatia ja yhteistyö ovat välttämätön edellytys myös ihmisoikeuksien toteuttamiselle käytännössä.
Rauhanaktivistit useasta eri maasta ovat laatineet Helsinki+50 -julkilausuman. Tule mukaan viemään se polkupyöräillen kaikkien Etyj-maiden lähetystöille virallisen Etyj 50 vuotta -juhlakokouksen alla! On aika muistuttaa valtionjohtajia, että rauhan rakentaminen ei onnistu aseistautumalla. Se on hidasta ja raskasta työtä, jonka tulokset näkyvät paljon hitaammin kuin pommikoneiden tai droonien tekemät tuhot.
Joukko aktivisteja lähtee Finlandia-talon edustalta keskiviikkona 30.7. klo 9:00 kohti Helsingissä sijaitsevia lähetystöjä – Etyj-maat, joilla ei ole lähetystöä Helsingissä saavat viestin Tukholman, Berliinin ja Wienin lähetystöihinsä.
Tähän mennessä jo yli 60 järjestön allekirjoittamaan julkilausumaan kerätään allekirjoituksia Etyjn tänä vuonna Wienissä pidettävään huippukokoukseen asti. Julkilausuma on luettavissa nettisivuilla: https://helsinkiplus50.org/.
Muita kansalaisjärjestötapahtumia Etyjn 50–vuotiskonferenssin yhteydessä, nämä kaikki englanniksi. Virallinen ulkoministeriön järjestämä konferenssi pidetään Finlandia-talolla 31.7.
30.7.2025
The seminar Future of the European Security and the Spirit of Helsinki – OSCE 50 Years 2025 at Helsinki University, Metsätalo
Speakers:
Noora Kotilainen, (Senior research fellow in political history and and leader of the project "the Language of Military Power within the Finnish Democracy"): Militarization of European identity/societies
Heikki Patomäki (Professor of World Politics): OSCE 50+ and common security
Markku Kangaspuro (Research Director, Aleksanteri Institute - Finnish Centre for Russian and East European Studies): Russia’s future in European security architecture
1.8.2025
11:00-12:00 THE OSCE BIRTHDAY PARTY in the park near Finlandia Hall
We will celebrate 50 years of existence of the Helsinki Accords. Gathering of participants, picnic & socializing. (Meeting point: In front of / above Finlandia Hall, next to the flags along the main street)
13:00-17:00 THE PEACE LAB in Pasila library (Kellosilta 9)
We´ll try to find solutions to peace&security challenges with the help of the Helsinki Accords
Read the full program from here: https://helsinkiplus50.org/activities-in-helsinki-july-30-august-2/august-1-and-2-events/
Lisätietoja:
Teemu Matinpuro, 050-594 1499
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rosebud Oy
Maailman kirjat 202612.5.2026 15:11:43 EEST | Tiedote
Maailma kylässä -festivaalin kirjallisuusohjelma Rosebud Postitalolla
Puhos – itähelsinkiläisestä ostarista kulttuurien keitaaksi4.5.2026 14:11:10 EEST | Tiedote
Joonas Kervisen kirjoittama ja Sami Mannerheimon valokuvaama visuaalinen teos "Puhos – itähelsinkiläisestä ostarista kulttuurien keitaaksi" on lukuisine haastatteluineen kiehtova retki legendaarisen Itä-Helsingin ostoskeskuksen nykytilaan ja sen ihmisiin. Puhos-kirjan ja siihen liittyvän hankkeen julkistamistilaisuus ja näyttelyn avajaiset Kulttuurikeskus Stoa Helsingin Itäkeskuksessa perjantaina 8.5. klo 18 alkaen.
Rosebud Postitalon ohjelmaa toukokuussa30.4.2026 14:41:23 EEST | Tiedote
Ke 6.5. klo 17 Juha Jyrkäs: Rauni (Salakirjat) Länsisuomalainen vaiettu kansanrunous kokee uuden tulemisensa - eeppisen runouden helmet, nyt ensi kertaa samoissa kansissa! Suomalaisesta kansanperinteestä puhuttaessa keskeisimpänä nousevat esille Kalevala ja itäsuomalais-karjalainen runous. Vaan moniko on tietoinen siitä, että ensimmäiset nelipolvitrokeiset eli kalevalamittaiset runot kerättiinkin Länsi-Suomesta? Kirjailija, muusikko ja kansanrunotutkija Juha Jyrkäs on perehtynyt syvällisesti länsisuomalaiseen kansanperinteeseen, joka on paljon luultua rikkaampaa. Ison tutkimis-, keräys- ja toimitustyön tuloksena on valmistunut Rauni - länsisuomalainen eepos - joka paaluttaa kertaheitolla lännen runot itärunojen rinnalle. Se on koottu yhteen alkuperäisistä länsisuomalaisista kansanrunoista. Kehyskertomuksessa Rauni-neito ja Vauhtus-noita kohtaavat Hämeen härkätiellä. Sen seurauksena lukijalle avautuvat tarinat, joissa esiintyy maagisia eläimiä, vaimonsa polttava Klaus Kurki, oudon paime
Rosebud Postitalon ohjelmaa huhti–toukokuussa24.4.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Ma 27.4. klo 17 Anneli Kanto: Elämänlangalla (Gummerus) Kirjailija Anneli Kanto kertoo päiväkirjassaan kirjoittamisesta, vanhenemisesta, perhesuhteista, ystävyyksistä ja rakkaudesta. Kanto kirjoittaa päiväkirjaa vuoden kierron verran kesästä 2024 kesään 2025. Sivuilla vuorottelevat arjen ilot ja surut, kirjailijantyön valot ja varjot. Kuinka paljon työvuosia seitsemänkymppisellä vielä on? Millaisia sukupolvikokemuksia suurten ikäluokkien ihmiset jakavat? Mitä ajatuksia maailmantilanne herättää? Uskaltaako varttuneella iällä rakastua? Entä jos sydän särkyy? Kanto kirjoittaa rehellisesti ja suoraan vanhenemisesta: menetyksistä, aamusuruista, otsan vaaka- ja pystyrypyistä sekä suhteesta edesmenneisiin vanhempiin, aikuisiin lapsiin ja bonus-lapsenlapsiin. Elämänmakuinen ote ja huumorin lämpö takaavat samastuttavan ja lohdullisen lukukokemuksen. Ti 28.4. klo 17 Pekka Järvinen: Mieleni minut tekevi – Kohti ihmisen itseymmärrystä (Teos) Psykologian lisensiaatti, teologian maisteri ja ryhmäpsy
Rosebud Postitalon ohjelmaa huhti–toukokuussa17.4.2026 13:39:54 EEST | Kutsu
Ma 20.4. klo 17 Christina Gufé: 99 kirjettä Kafkalle (Aviador) Espanjalainen kirjailija Christina Gufé ja kääntäjä Eija Grundström keskustelevat kustantaja Vesa Tompurin kanssa uunituoreesta käännöskirjasta Rosebud Postitalon lavalla. 99 kirjettä Kafkalle on kirjeromaani rakastuneen naisen Kafkalle kirjoittamia kirjeitä todellisuudesta, tuskasta, ajasta, tilasta ja halusta. Niillä hän vastaa Kafkan päiväkirjateksteihin, jotka ovat innoittaneet kirjailijan filosofisiin pohdintoihin, runolliseen ilmaisuun ja absurdiin observointiin. Kirja on saanut suosituksia niin Maria Vargas Llosalta kuin Espanjan kuningattarelta. Cristina Gufé on Espanjan Galiciasta kotoisin oleva kirjallisuuskriitikoiden suuresti arvostama kirjailija, runoilija, toimittaja ja filosofian opettaja. Suomentaja Eija Grundström on pitkään alalla toiminut espanjan kääntäjä, tulkki ja opettaja. Ohjelmassa haastattelun lisäksi yleisökysymyksiä. Ti 21.4. klo 17 Maxim Fedorov ja Toni Stenström keskustelevat Ke 22.4. klo 17 Ma
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme