Kokoomuksen Paasi: Kasvun eväät ovat kunnossa – nyt tarvitaan rohkeutta investoida
Avoimien työpaikkojen kasvava määrä ja Suomen vientivetureiden täyttyvät tilauskirjat kertovat taloudessa menevän jo selvästi paremmin. Kokoomuksen kansanedustajan Martin Paasin mukaan edellytykset investoinneille ovat olemassa ja enää tarvitaan uskallusta.

”Talouskasvun edellytykset alkavat monin tavoin olla kunnossa, kun korot ovat laskeneet, kuluttajien ostovoima kasvaa ja vienti vetää. Työvoimaa on tarjolla investointihalukkaille yrityksille. Rohkeudelle on nyt tilaa ja tilausta”, Paasi sanoo.
Paasin mukaan politiikkatoimilla on luotu yrityksille parempaa investointiympäristöä.
”Orpon hallitus toteuttaa historiallisen kasvumyönteistä politiikkaa keventämällä palkansaajien ja yritysten verotaakkaa, sujuvoittamalla luvitusta ja toteuttamalla kauan kaivattuja työmarkkinauudistuksia puhumattakaan sadoista muista kasvua tukevista päätöksistä. Haluamme lisää kilpailua ja vähemmän valtiota yritysten ja investointien tielle”, Paasi linjaa.
Suomella on paljon otettavissa puhtaan siirtymän ja puolustusteollisuuden investoinneissa.
”On ymmärrettävää, että maailmantalouden epävarmuudet, kuten tullineuvottelut ja Venäjän hyökkäyssota ovat jarruttaneet yritysten investointiaikeita. Nyt tullisopu on kuitenkin saatu aikaan ja pakotteiden kanssa on totuttu elämään. On aika laittaa seuraava kasvuvaihde silmään”, Paasi päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Martin PaasiKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: Budjettineuvottelut käydään hallituksen sisällä, ei sanomalehtien palstoilla9.8.2025 14:05:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluevaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Heikki Autto kommentoi keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohen puheita: ”Pääministeri Orpo on käynnistänyt neuvottelut hallituspuolueiden kesken, eikä prosessissa ole tältä osin mitään epäselvää.”
Sopeutusneuvotteluja vetävä Valkonen: Hyvinvointiyhteiskunnan kestävä rahoitus vaatii uusia toimia8.8.2025 13:48:06 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo on asettanut hallituspuolueiden edustajista koostuvan neuvottelutyöryhmän etsimään uusia julkista taloutta vahvistavia toimia osana hallituksen budjettivalmistelua. Työryhmän puheenjohtajana toimii kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Ville Valkonen.
Kokoomuksen Heinonen: Jatkuuko demareiden taloussumutus vaaleihin asti?8.8.2025 10:55:09 EEST | Tiedote
SDP ilmoitti Uutissuomalaisen kyselyssä, että ottaa kantaa ensi kauden sopeutustarpeeseen vasta juuri ennen kevään 2027 eduskuntavaaleja. Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan valiokuntavastaava Timo Heinonen on pöyristynyt, että SDP aikoo pimittää sopeutustoimensa ensi eduskuntavaaleihin asti.
Kokoomuksen Kaunisto: Vientiteollisuuden näkymät paranevat – kasvun edellytyksiä tulee vahvistaa7.8.2025 11:32:04 EEST | Tiedote
Suomen merkittävimmän vientialan edustaja Teknologiateollisuus kertoi positiivisista talouden näkymistä loppuvuodelle. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kauniston mukaan syksyn budjettiriihessä on pidettävä huolta Suomen houkuttelevuudesta investointikohteena.
Kokoomuksen Kinnari: Maanomistajat saavat jatkossa oikeudenmukaisen korvauksen pakkolunastetuista maista6.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan valiokuntavastaava Teemu Kinnari pitää hiljattain eduskunnassa hyväksyttyä lunastuslain uudistusta yhtenä merkittävimmistä uudistuksista maanomistajien oikeusturvalle. Jatkossa pakkolunastuksista maksetaan markkina-arvon mukainen korvaus nykyisen käyvän arvon sijaan. Lisäksi lunastuksiin lisättäisiin kiinteä 25 prosentin korotus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme