Keskimääräinen kesäsää palaa – ensi viikolla Etelä-Skandinaviaan saapuva matalapaine vaikuttaa mahdollisesti Suomenkin säähän
Kolmenkymmenen asteen ylitykset ovat jäämässä taakse viimeistään lauantain jälkeen, kun Suomeen kiertyy etelän kautta hieman viileämpää ilmamassaa. Säätyyppi on muuttumassa yhä epävakaisempaan ja hieman viileämpään suuntaan.
Ilmatieteen laitoksen 1. elokuuta tekemän ennusteen mukaan säärintama tuo viikonloppuna sateita erityisesti maan etelä- ja keskiosaan. Lauantain vastaisena yönä ja lauantaiaamuna Etelä-Suomen yli liikkuu sateita, jotka siirtyvät iltapäivään mennessä pohjoisemmaksi. Maan keskiosassa voi esiintyä voimakkaita ukkospuuskia iltapäivän ja illan aikana. Sunnuntaiksi sateita ennustetaan Etelä- ja Keski-Lapin suunnalle.
"Yleisötapahtumissa on hyvä ottaa ukkosriski huomioon erityisesti iltapäivisin ja iltaisin sekä lauantaina että sunnuntaina", sanoo Ilmatieteen laitoksen ylimeteorologi Kaisa Solin.
Todennäköisin vahinkojen aiheuttaja ovat rankkasateet, mutta lännessä tilanne on suotuisa myös ukkospuuskien esiintymiselle. Sunnuntaiksi rintama siirtyy hieman heikentyneenä pohjoiseen.
Atlantin yli matkaava matalapaine voi vaikuttaa Suomen säähän alkuviikolla
Ensi viikon maanantai näyttää vielä tyypilliseltä elokuun alun lämpimältä kesäpäivältä: sade- ja ukkoskuuroja tulee etenkin maan länsiosassa, ja hellettä mitattaneen laajalti idässä ja mahdollisesti myös Etelä-Lapin korkeudella. Ilmakehän kosteussisältö on yhä lännessä suuri, joten rankkasateiden riski on koholla.
Pohjois-Tanskaa ja Etelä-Ruotsia kohti saapuu ennustemallien mukaan tiistaina voimakas matalapaine, jonka esiaste näkyy jo tällä hetkellä Yhdysvaltojen Virginian osavaltion itäpuolella. Matkaa Pohjoismaihin on siis vielä monta tuhatta kilometriä, mutta moni säämalli ennustaa matalapaineen saapuvan suunnilleen samoille alueille tiistaina.
"Atlantin yli suihkuvirtauksen mukanaan kuljettamien matalapaineiden laskennassa säämallit ovat suurten linjojen osalta yleensä varsin hyviä, mutta tarkempaa ennustetta matalan voimakkuudesta ja sadealueiden liikkeistä saadaan odottaa vielä pari päivää", toteaa Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Petteri Pyykkö.
Tämänhetkisen ennusteen mukaan tiistaina voi sataa laajalti 5–25 millimetriä aina Pohjois-Pohjanmaan korkeudelle asti. Matalapainetta vastassa on todennäköisesti yhä varsin lämmintä ja kosteaa ilmamassaa, mikä lisää voimakkaiden ukkosten riskiä, jos kylmärintama saapuu Suomeen riittävän voimakkaana. Keski- ja Pohjois-Lappiin matalapaineen sateet eivät tämän hetken ennustetiedon mukaan yllä, ainakaan rankkoina.
Lämpötilat laskevat ennätyslukemista
Tänään perjantaina oli 21. päivä peräkkäin, kun Suomessa mitattiin yli 30 astetta lämpöä. Lukema meni rikki iltapäiväkahdelta Ylitornion Meltosjärven havaintoasemalla. Vielä huomenna 30 astetta saattaa ylittyä Pohjanmaan suunnalla tai Pohjois-Suomessa, mutta kolmenkymmenen asteen ennätysputki päättynee viimeistään lauantain jälkeen.
Lämpötilojen osalta muutos tähän viikkoon voi ensi viikolla tuntua suurelta, sillä sateen alla päivän ylimmät lämpötilat voivat joillakin alueilla jäädä alle 20 asteen. Pohjoisessa hellemassan ennustetaan väistyvän tiistain jälkeen. Myös yöt viilenevät: suuressa osassa maata alimmat lämpötilat tippuvat 13–17 asteeseen, etenkin kauempana vesistöistä.
Ensi viikon jälkipuoliskon sää näyttää epävakaiselta, mutta poutaisilla alueilla erityisesti maan etelä- ja keskiosassa kesäisen lämpimältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Itsenäisyyspäivää vietetään pilvisessä säässä4.12.2025 12:15:46 EET | Tiedote
Maan etelä- ja keskiosassa on odotettavissa vesi- ja räntäsadetta. Lämpötila on enimmäkseen nollan tuntumassa tai sen yläpuolella, Lapissa on pakkasta.
Uudet karttatyökalut tarjoavat tarkkaa tietoa ilmastonmuutoksesta ja kaupunkien pienilmastosta3.12.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Miten ilmastonmuutos etenee maakunnittain seuraavien vuosikymmenten aikana? Missä suomalaiskaupungeissa syntyy kuumia lämpösaarekkeita jo nyt? Muun muassa näihin kysymyksiin löytyy tietoa uusista karttatyökaluista, jotka ovat maksutta kaikkien käytettävissä.
Syksy oli osassa maata poikkeuksellisen lämmin1.12.2025 11:41:27 EET | Tiedote
Syksy oli mittaushistorian toiseksi lämpimin useilla Ilmatieteen laitoksen havaintoasemilla. Marraskuussa Suomi jakautui sään osalta kahteen: Lapissa oli kylmää, muualla maassa lauhaa.
Alkuviikolla Suomi jakautuu lämpötilojen osalta kahtia24.11.2025 14:47:03 EET | Tiedote
Lapissa on selvästi muuta maata kylmempää, pakkanen vaihtelee siellä ‒20:n ja ‒30 asteen välillä. Loppuviikolla sää lauhtuu koko maassa.
Lumisade heikentää ajokeliä maan etelä- ja keskiosassa loppuviikolla18.11.2025 14:51:32 EET | Tiedote
Sää ja ajokeli muuttuvat talvisemmiksi myös maan etelä- ja keskiosissa, kun matalapaine tuo monin paikoin alueelle ensilumen. Muuttuvat olosuhteet on tärkeää ottaa huomioon liikenteessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme