Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry

Pohjoismainen yhteistyö vahvistaa terveystuotealaa myös Suomessa – Ruohonjuuri mukana rakentamassa kestävää hyvinvointia yli rajojen

Jaa

Kolme terveystuotealan toimijaa Pohjoismaista – ruotsalainen Hälsokraft HK Holding, suomalainen Ruohonjuuri Oy ja norjalainen Kinsarvik/Goodlife – ovat tiivistämässä yhteistyötään luodakseen vahvemman yhteispohjoismaisen verkoston. Tavoitteena on vahvistaa asemaa paikallisilla markkinoilla, jakaa osaamista ja edistää kestävää hyvinvointia laaja-alaisesti.

Ruohonjuuri Helsinki Mannerheimintien myymälä
Ruohonjuuri Helsinki Mannerheimintien myymälä Mika Rönkkö

Yhteistyö perustuu yhteisiin arvoihin, kuten luonnonmukaisuuteen, vastuullisuuteen ja kuluttajalähtöisyyteen. Yritykset aikovat kehittää yhteisiä toimintamalleja, hyödyntää synergiaetuja hankinnoissa ja vahvistaa kumppanuuksia toimittajien kanssa. Samalla jaetaan kokemuksia eri maiden kuluttajien toiveista ja yhdistetään osaamista tuotevalikoiman kehittämisessä.

Ronny Sandvik (Kinsarvik), Päivi Paltola (Ruohonjuuri) ja Rani Malk (Hälsokraft HK Holding)

Yhteistyöyritysten toimitusjohtajat näkevät yhdessä tekemisen tärkeänä strategisena askeleena koko alan tulevaisuuden kannalta:

"Olemme erittäin innoissamme yhteistyön tiivistymisestä ja mahdollisuudesta vahvistaa läsnäoloamme Pohjoismaissa. Tämä kumppanuus mahdollistaa arvokkaiden synergioiden luomisen, vahvat suhteet toimittajiin ja keskeisten oppien jakamisen eri markkinoilta", toteavat Ronny Sandvik (toimitusjohtaja, Kinsarvik/Goodlife), Päivi Paltola (toimitusjohtaja, Ruohonjuuri Oy) ja Rani Malk (toimitusjohtaja, Hälsokraft HK Holding) yhteisessä lausunnossaan.

Suomen näkökulmasta yhteistyöllä on myös laajempaa toimialavaikutusta:

"Tämä on merkittävä avaus laajemmin Pohjoismaiden terveystuotealalle ja terveyskaupalle. Yhteistyö vahvistaa alan kykyä vastata kuluttajien kasvavaan kiinnostukseen luonnonmukaisia, vastuullisia ja korkealaatuisia tuotteita kohtaan", toteaa Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton toiminnanjohtaja Mika Rönkkö.

"On rohkaisevaa nähdä, että alan merkittävät toimijat yhdistävät voimansa kestävän hyvinvoinnin puolesta. Tämä yhteistyö voi toimia suunnannäyttäjänä myös kotimaisille pienille ja keskisuurille alan yrityksille sekä laajemmin erikoiskaupalle", Rönkkö jatkaa.

Ruohonjuuri Oy on pitkään ollut kestävän kehityksen edelläkävijä Suomessa, ja sen osallistuminen yhteistyöhön nostaa esiin suomalaisen terveystuotealan roolia kansainvälisessä kehityksessä. Hälsokraft on tunnettu terveyskaupan toimija Ruotsissa, ja Kinsarvik/Goodlife on merkittävä terveystuotealan erikoiskauppaketju Norjassa.

Ruohonjuuri Oy on Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton jäsenyritys.

Uutinen pohjautuu yritysten yhteiseen englanninkieliseen lehdistötiedotteeseen "Nordic Collaboration to Enhance Health and Wellbeing Across the Region", joka on julkaistu STT Infon kautta 5.8.2025.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Ronny Sandvik (Kinsarvik), Päivi Paltola (Ruohonjuuri) ja Rani Malk (Hälsokraft HK Holding)
Ronny Sandvik (Kinsarvik), Päivi Paltola (Ruohonjuuri) ja Rani Malk (Hälsokraft HK Holding)
Lataa
Ruohonjuuri Helsinki Mannerheimintien myymälä
Ruohonjuuri Helsinki Mannerheimintien myymälä
Mika Rönkkö
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry on valtakunnallinen luontaistuote- ja terveyskauppojen yhteistoimintajärjestö, jonka tavoitteena on parantaa luontaistuotealan erikoiskaupan toimintaedellytyksiä ja kannustaa kuluttajia terveellisiin elämäntapoihin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry

Terveyskauppojen someviestintä nojaa vahvasti Instagramiin ja Facebookiin – TikTok kokeilussa, LinkedIn tulossa käyttöön asiantuntijaviestinnässä2.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton tuoreiden kyselyjen mukaan terveyskaupat hyödyntävät sosiaalista mediaa asiakasviestinnässään ensisijaisesti Instagramissa ja Facebookissa: noin 85 % myymälöistä tuottaa sisältöä kumpaankin kanavaan. Vähemmän käytettyjä ovat X, Threads, YouTube ja LinkedIn. Uusia kokeiluja edustaa TikTok. WhatsApp on käytössä yrityksen sisäisessä viestinnässä. Kyselyssä tuli esiin myös myymälöitä, jotka eivät käytä somea lainkaan.

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto: Kasvirohdosvalmisteiden saatavuutta parannettava – rohkea sääntelyuudistus tukisi kansanterveyttä ja elinkeinoelämää18.8.2025 17:00:42 EEST | Tiedote

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto on jättänyt lausuntonsa sosiaali- ja terveysministeriölle hallituksen esityksestä, joka koskee apteekkitalouden uudistusta ja itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajentamista. Lausunnossaan liitto esittää, että myyntiluvalliset kasvirohdosvalmisteet tulisi mahdollistaa tulevaisuudessa myyntiin myös apteekin ulkopuolella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye