Koulut alkavat Länsi-Uudellamaalla – ruokarobotit muistuttavat valppaudesta liikenteessä
Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut alkavat, katukuvassa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit suuntaavat Varuboden-Oslan alueella Kirkkonummen Kantvikin ja Jokirinteen koulujen sekä Hangon Keskuskoulun lähettyville muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.

Pienetkin ylinopeudet lisäävät kouluteiden turvattomuutta. Liikenneturva korostaa aikuisten vastuuta: jokaisen kuljettajan on kiinnitettävä huomiota omaan ajotapaansa.
– Kun kuljettaja rikkoo nopeusrajoitusta, hän tekee tietoisen päätöksen olla noudattamatta liikennesääntöjä ja lisätä muiden turvattomuutta. Ylinopeus on usein opittu tapa, josta voi myös oppia pois. On pidettävä kiinni siitä, että jokainen lapsi voi lähteä koulumatkalle turvallisin mielin. Haastan kaikki aikuiset toimimaan itse hyvinä esimerkkeinä ja liikkumaan sääntöjen mukaan, Liikenneturvan yhteyspäällikkö Pasi Pohjonen kannustaa.
S-kaupat ja sen ruokarobotit muistuttavat liikenneturvallisuuden merkityksestä koulujen alkaessa Valppain meilin -tempauksella. Sympaattiset Starship Technologyn suunnittelemat kuljetusrobotit ovat valloittaneet erityisesti lasten sydämet: roboista pidetään ja niitä myös autetaan, kun ne välillä joutuvat kiipeliin.
– Koulujen alkaessa on kuljetusrobottien vuoro auttaa, ja ne toimivat mielestämme erinomaisena liikenneturvallisuusviestin viejänä. Robotit pieninä liikenteessä kulkijoina ovat erinomainen esimerkki siitä, että liikenteessä turvallisuus luodaan yhdessä, kun kaikki kulkijat noudattavat liikennesääntöjä ja ottavat toiset huomioon, kehityspäällikkö Olli Wigren osuuskauppa Varuboden-Oslasta sanoo.
Lapsille jaetaan heijastimia
Tempaukseen osallistuu 650 robottia eri puolella Suomea, myös osuuskauppa Varuboden-Oslan alueella. Ne saavat kylkiinsä uudet tarrat, joissa muistutetaan valppaudesta liikenteessä. Robotit tekevät viikossa osuuskauppa Varuboden-Oslan alueella satoja kuljetusreissuja, joten tärkeä viesti näkyy kaduilla päivittäin.
Osa roboteista liikkuu Kantvikin ja Jokirinteen koulujen ja Hangon Keskuskoulun lähistöllä, turvallisuuden etäisyyden päässä suojateistä, jotta koululaiset keskittyvät tietä ylittäessään seuraamaan liikennettä. Oppilaat saavat ottaa mukaansa heijastimen robotin kuljetussäiliöstä.
Robotit mukana koulun aloituksessa
Torstai 7.8. klo 8–10, Kantvikin koulu, Toppapolku 2, Kirkkonummi
Torstai 7.8. klo 8–10, Jokirinteen koulu, Jokiniityntie 5, Kirkkonummi
Maanantai 11.8. klo 8–10, Kevätkummun koulu ja Vårberga skola, Sammontie 3, Porvoo
Tiistai 12.8. klo 8–10, Hangon Keskuskoulu ja Hangö Centralskola, Halmstadinkatu 2, Hanko
Yhteyshenkilöt
Olli Wigren, kehityspäällikkö, Osuuskauppa Varuboden-Osla, puh. 010 765 9801
Pasi Pohjonen, yhteyspäällikkö, Liikenneturva, puh. 020 7282 326
Linkit
Robokuljetuksia on tarjolla ympäri Suomea yli 120 myymälässä. Robokuljetuksen voi tilata S-kaupat-mobiilisovelluksella ja sovellus näyttää, mikäli toimitusvaihtoehto on valittavissa asiakkaan alueella.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag
Nattpris på ABC-laddning vid Varuboden-Oslas matbutiker17.10.2025 08:58:50 EEST | Pressmeddelande
Nattugglor kan nu ladda sina bilar till ett billigare pris vid Varuboden-Oslas matbutiker. Nattprisen gäller kl. 20–07 vid nästan alla ABC-laddstationer inom handelslaget.
ABC-lataukselle yöhinnat Varuboden-Oslan ruokakauppojen pihoissa17.10.2025 08:58:50 EEST | Tiedote
Yökukkujat voivat nyt ladata autonsa edullisemmin Varuboden-Oslan ruokakauppojen pihoissa. Yöhinnat ovat voimassa klo 20–07 lähes kaikilla osuuskaupan ABC-latausasemilla.
Prismas första tillbyggnadsdel tas i bruk15.9.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Förnyandet av Prismacentret i Kyrkslätt framskrider enligt tidtabell, och på fredag 19.9 öppnas den första tillbyggnaden och den nya förnyade parkeringsplatsen. Samtidigt flyttas ingången till den nya delen. Det här underlättar också för de fotgängare, som kommer från tågstationens håll, eftersom man igen kommer till fastigheten direkt från fastighetens hörn.
Prisman ensimmäinen lisäosa otetaan käyttöön15.9.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Kirkkonummen Prismakeskuksen uudistus etenee aikataulussa, ja perjantaina 19.9. ensimmäinen lisärakennusosa ja uusittu parkkipaikka otetaan käyttöön. Samalla sisääntulo siirtyy uuteen lisärakennukseen. Myös jalankulkijoille tämä tuo helpotusta, kun juna-aseman suunnalta tullessa kiinteistölle pääsee taas kulkemaan heti kiinteistön kulmalta.
Varuboden-Osla lanserar matrobotar på nya orter – först ut är Karis2.9.2025 14:02:02 EEST | Pressmeddelande
De populära robotleveranserna av matinköp på nätet utökas i höst till tre nya enheter i Varuboden-Oslas område. I Karis börjar leveranserna vecka 37.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme